Narzędzia akumulatorowe cieszą się dużym powodzeniem, ale wybór odpowiedniego modelu często nie należy do najłatwiejszych. Wraz z marką Greenworks - producentem narzędzi ogrodowych podpowiadamy, na jakie cechy warto zwrócić uwagę, decydując się na narzędzie akumulatorowe.

Kup w Narzedzia.pl
Dmuchawa Greenworks G24BL
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
128,99
Nożyce do żywopłotu Greenworks G24HT57
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
316,99
Podkaszarka Greenworks G40LT
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
394,99

Typ akumulatora

Obecnie wybór narzędzia pod względem typu akumulatora nie powinien nastręczać nam wielu problemów, gdyż najczęściej stosowane akumulatory, to te z ogniwami litowo-jonowymi. Odchodzi się już od akumulatorów Ni-Cd i NiMH. Ogniwa litowo-jonowe cechują się znikomym procentem samorozładowania, co oznacza że nieużywana bateria nie traci energii. Nie mamy też do czynienia z efektem pamięci (można je doładowywać w każdej chwili, nie czekając aż akumulator wyładuje się do zera), jak to miało miejsce w przypadku innych typów akumulatorów. Przykładowo jeśli zaczynaliśmy ładować akumulator NiMH, gdy był rozładowany do 20%, to efekt pamięci sprawiał, że mogliśmy taki akumulator naładować tylko do 80%. By tego uniknąć trzeba było go rozładować do 0% przed rozpoczęciem ładowania. Dzięki nowej technologii w akumulatorach litowo-jonowych nie ma tego problemu. Jest to na pewno wygodne, np. w sytuacji, gdy robimy przerwę w pracy, możemy w tym czasie podłączyć akumulator do ładowarki, aby doładować utraconą energię. W ocenie stanu naładowania pomogą nam wskaźniki, w które coraz częściej producenci wyposażają swoje akumulatory. 

Akumulator Greenworks

Napięcie akumulatora

Przy wyborze urządzenia należy także zwracać uwagę na napięcie akumulatora. W zależności od typu elektronarzędzia, możemy spotkać się z różnymi klasami napięcia od tych najmniejszych 3,6V po 80V. Logiczne jest, że im wyższa klasa napięcia tym większa moc narzędzia. Aby optymalnie dobrać narzędzie trzeba zastanowić się, na jak duże obciążenie będzie ten sprzęt narażony. Jeśli szukamy narzędzi do małego ogrodu, to spośród narzędzi oferowanych przez markę Greenworks sprawdzą się tutaj elektronarzędzia w klasie 24V. Do średniej wielkości ogrodu warto sięgnąć po narzędzie 40V, a duża działka będzie wyzwaniem dla urządzeń w klasie napięcia 60V. Decydując się na narzędzie o danej klasie napięcia warto też pomyśleć, czy mamy już podobne w swoim warsztacie należące do jednego systemu akumulatorowego. Wtedy możemy kupić samo narzędzie i pracować na akumulatorze, który mamy już w swoim warsztacie, a który jest kompatybilny z daną gamą narzędzi. Warto też pamiętać, że im większe napięcie akumulatora, tym zwiększa się jego masa. Dlatego dobrze jest się zastanowić, czy naprawdę potrzebujemy narzędzia o bardzo dużej mocy, którego obsługa będzie wymagała od nas większego wysiłku.

Akumulator 40V Greenworks

Zobacz też:  akumulatorowe kosiarki do trawy Greenworks

Pojemność akumulatora

Pojemność akumulatora jest kolejnym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę. Im większa pojemność, tym dłuższy czas pracy na jednym naładowaniu, dlatego jeśli decydujemy się na narzędzie w zestawie z jednym akumulatorem to warto, aby taki akumulator miał jak największą pojemność. To da nam pewność, że nie będziemy robić częstych przerw na doładowanie akumulatora. W przypadku narzędzi akumulatorowych Greenworks mamy o tyle łatwiej, że producent podaje teoretyczny czas pracy na jednym naładowaniu akumulatora w zależności od pojemności. Mówimy tutaj o czasie teoretycznym, gdyż na długość pracy mają wpływ także inne czynniki, np. temperatura i obciążenie (gęstość trawy, grubość gałęzi itp.). Co jednak pozwala mniej więcej oszacować, jak długo popracujemy na danym akumulatorze i czy chcemy mieć więcej niż jeden w zestawie.

Ładowarka i akumulator Greenworks

Jak dbać o akumulator?

Przy okazji zakupu narzędzi akumulatorowych warto pomyśleć także o tym, w jaki sposób dbać o akumulator, aby posłużył nam przez długi czas. Pamiętajmy, że nowy akumulator jest zazwyczaj naładowany do około 30% pojemności, dlatego powinniśmy naładować go do pełna przed użyciem. Dobrze też jest popracować kilka razy narzędziem do pełnego rozładowania akumulatora i dopiero wtedy naładować go ponownie. W ten sposób akumulator będzie bardziej odporny na szybkie rozładowanie. Trzeba też pamiętać o temperaturze pracy. Producenci podają w specyfikacji urządzenia w jakiej temperaturze akumulator będzie pracował bez zakłóceń. Akumulator powinno się też chronić przed wilgocią, ogniem i wodą. Powinno się  go również przechowywać z dala od elementów metalowych, które mogłyby doprowadzić do zwarcia pomiędzy stykami.

Narzędzia akumulatorowe to przyszłość

Nie da się ukryć, że segment narzędzi akumulatorowych rośnie w siłę. To urządzenia stosunkowo lekkie, mobilne i coraz bardziej wydajne dzięki stosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań. Duży udział w tym mają właśnie akumulatory litowo-jonowe, które umożliwiają pracę nawet przez 90% czasu na pełnej mocy, zbliżając się swoimi osiągami do urządzeń zasilanych z sieci elektrycznej czy nawet spalinowych. 

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane