Nic tak nie usprawnia obowiązków domowych jak gadżety, których w sklepach jest bez liku. Obecnie niemal każdą czynność możemy wykonać niewielkim nakładem pracy, co pozwala zaoszczędzić czas i przeznaczyć go na przyjemniejsze zajęcia. Jedną z najbardziej znienawidzonych czynności jest szorowanie okien i tutaj z pomocą przychodzą myjki do okien. Jak wybrać najlepszą?

Kup w Narzedzia.pl
Myjka do szyb i luster BlackDecker WW100
dostępne
8 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
231,49
Myjka do szyb i luster BlackDecker WW100K
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
255,99
Myjka do okien Kärcher WV 5 Premium
dostawa
wysyłka
>12 dni
422,49
Myjka do okien Bosch GlassVac
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
czwartek
319

Jak działają myjki do okien?

Największą zaletą myjki do okien jest brak smug, które powstają podczas ręcznego mycia. Używanie jej, aby była jak najbardziej efektywna, wymaga co prawda trochę wprawy, lecz jest to nauka banalnie prosta. Urządzenie to jest dostępne w różnych wariantach, ale w najpopularniejszej wersji zawiera pojemnik na wodę ze środkiem czyszczącym, którym spryskujemy szybę. Następnie rozcieramy go nakładką z mikrofibry, a na końcu usuwamy pozostałą wodę ściągaczką. Tyle wystarczy, aby okna były czyste, lśniące i bez smug. Trochę inaczej działa parowa myjka do okien, (tzw. parownica) – jest bardziej ekologiczna i pozwala na mycie bez detergentów. Woda doprowadzona do wrzenia przekształca się w gorącą parę, która bez problemu rozpuści wszelkie zabrudzenia.

Myjka do okien podczas pracy

Niezależnie od modelu urządzenia, najważniejszy jest odpowiedni kierunek, w którym powinniśmy przesuwać myjkę do okien – od góry okna, do samego dołu. Nacisk powinien być średni, nie ma potrzeby szorowania, czy przyciskania myjki z jak największą siłą do szyby. Po to w końcu kupujemy myjki do okien – aby utrzymanie szyb w czystości nie sprawiało wysiłku i odciążyło nas w porządkach domowych.

 

Ważne parametry myjek do okien

Myjka do okien podczas pracy

Szukając pierwszej myjki do okien, warto orientować się w temacie i wiedzieć, na jakie parametry zwracać uwagę, aby spełniała nasze oczekiwania i była przystosowana do konkretnych potrzeb. Dlatego wyjaśnijmy kilka kwestii:

  • pojemność zbiornika na wodę – jest to istotna sprawa, związana z tym jak duże powierzchnie okienne znajdują się w domu lub mieszkaniu. Im większe, tym większy zbiornik na wodę będzie pożądany, aczkolwiek standardem są myjki do okien z pojemnikiem o pojemności 100 ml.
  • czas pracy na pojedynczym ładowaniu – możliwość dłuższej pracy bez konieczności ładowania jest komfortowa, ale należy pamiętać o tym, że umycie jednego okna takim urządzeniem przebiega o wiele szybciej niż za pomocą siły własnych rąk. Myjki do okien działają średnio ok. 30 min na jednym ładowaniu, co pozwala na umycie sporej ilości szyb.
  • czas ładowania – myjki do okien są bezprzewodowe. Ładowanie akumulatora trwa zazwyczaj ok. 3-4 godzin.
  • waga – ma znaczenie głównie w przypadku osób wykonujących pracę zawodową, która wiąże się z długotrwałym, codziennym używaniem myjki do okien. Większość modeli jest lekka i poręczna, o wadze ok. 1 kg.
  • przydatne funkcje – myjka do okien może posiadać wskaźnik LED, informujący o stopniu naładowania, pasek mocujący na rękę, który przyda się przy pracy na dużej wysokości czy zabezpieczenie przed dziećmi.
  • dodatkowe akcesoria – zaliczają się do nich nakładki z mikrofibry, spryskiwacz, gumowe ściągacze o różnej szerokości, dodatkowy stelaż przystosowany do mycia wysokich szyb.

Myjka do okien – jak kupić najlepszą?

Jest kilka renomowanych marek, które zagwarantują nam najlepszą jakość urządzenia, ale tańsze odpowiedniki również się sprawdzą. Najlepsze myjki do okien działają na pewno dłużej na jednym ładowaniu i mają więcej dodatkowych akcesoriów, co idzie w parze z wyższą ceną. Natomiast myjki atrakcyjniejsze cenowo będą wymagały częstszego ładowania.

Myjka do okien podczas pracy

Należy wziąć pod uwagę ilość okien, jakie mamy do czyszczenia – w małym mieszkaniu wystarczy urządzenie, które działa bez przerwy 20 minut, natomiast w dużym domu warto będzie zainwestować w sprzęt z górnej półki. Prócz tego zainteresujmy się, w jakim systemie pracy działa dana myjka do okien, ponieważ coraz więcej z nich włącza się automatycznie dopiero po przyłożeniu do szyby, co daje sposobność na zaoszczędzenie na rachunkach za prąd i przekłada się na efektywniejszą pracę urządzenia.

Myjki do okien przydają się również do innych celów – umyją szyby samochodowe, lustra, a nawet kafelki w łazience. Dobrym pomysłem jest zbieranie wody ściągaczką z kabiny każdorazowo po skończonym prysznicu – unikniemy w ten sposób osadu i smug na kabinie, która będzie cały czas idealnie czysta. W naszym asortymencie znajdziecie najlepsze modele myjek do okien marek: Kärcher (oczyszczacze i myjki Kärcher), Bosch (myjki i oczyszczacze Bosch) i BlackDecker (myjki BlackDecker).

Dodaj komentarz
* Pola wymagane