Bierzemy pod lupę młoty udarowe. Urządzenia te zostały zaprojektowane do różnorodnych prac związanych z dłutowaniem podczas remontów i modernizacji. Jeśli chodzi o młoty okazuje się, że rozmiar ma znaczenie. Zobacz, jakie młot do jakiej pracy.

Kup w Narzedzia.pl
Młot wyburzeniowy Graphite 58G867
dostępne
9 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
1 326,99
Młot wyburzeniowy Bosch GSH 16-30
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
5 014,99
Młot kujący Makita HM1213C
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
2 826,99

Jeśli planujemy skomplikowane prace, których zakres jest większy niż podkucie dwóch lub trzech wadzących cegieł, które nie pozwalają na przypasowanie okna, potrzebujemy narzędzi znacznie mocniejszych niż młotowiertarki z funkcją podkuwania. Do takich prac przeznaczone są młoty udarowe. Rozmiar młota oczywiście ma znaczenie – im większy młot udarowy tym silniejszy, ale trzeba tutaj obrać złoty środek.

Duże młoty przeznaczone są raczej do nadają się do prac na posadzce. Profesjonaliści z branży remontowo-budowlanej powinni zwrócić szczególną uwagę na przedstawicieli klasy młotów określonej wagą 4 – 5kg, a są nimi na przykład: Młot udarowy Makita HM0870C, Einhell RT-RH 26 AK, Bosch GSH 388. Są to jedne z mniejszych młotów. Do większości prac remontowych jest to często urządzenie wystarczające, które poradzi sobie z większością napotkanych ścian, pracami polegającymi na usunięciu starej glazury itp.

Przy pracach wykonywanych na ścianach poleca się mniejsze młoty. Jeśli szukamy urządzenia do tego typu pracy istotny jest dobór jak najlżejszego młota o zadowalających parametrach. Niestety coś za coś – systemy antywibracyjne wiążą się z wzrostem masy urządzenia. Ale jesteśmy przekonani, że mniej kłopotliwe jest dźwignięcie 1kg więcej, niż nieustanne zmaganie się, a czasami nawet walkę z utrzymaniem wibrującego urządzenia.

Do bardziej wymagających prac wyburzeniowych zalecamy użycie mocniejszego sprzętu. Młoty o masie ok. 10kg idealnie nadają się do wykonywania wierceń przebiciowych, prac wyburzeniowych, instalacyjnych, budowlanych, itp.  Najcięższe urządzenia ważą nawet 30kg, np. młot udarowy Bosch GSH 27 VC Professional adresowany do prac wyburzeniowych prowadzonych w betonie, kamieniu oraz asfalcie.

Najistotniejszym parametrem, który świadczy o skuteczności młota jest energia pojedynczego udaru wyrażana w J. Na przykład w wiertarkach adekwatnym parametrem roboczym jest moment obrotowy. To właśnie od niego zależy średnica otworu, jaki jest w stanie wykonać dany młot.

Era wygodnej pracy

Producenci elektronarzędzi coraz częściej zwracają uwagę na wygodę pracy. Wszystko w trosce o komfort użytkowników. Ponadto, przepisy ściśle określają dopuszczalne poziomy drgań czy hałasu. Na wygodę wpływają między innymi ergonomicznie wyprofilowana rękojeść pokryta okładziną antypoślizgową, która często redukuje drgania, ale… Największą furorę robią systemy antywibracyjne. Jest to szczególnie istotne w młotach udarowych, których praca oparta jest o generowanie wibracji. Obecnie nowa technologia sprawia, że poziom drgań na rękojeści został zredukowany do tego stopnia, że niewprawiony operator może mieć wrażenie, że młot ma słaby udar. Energia uderzenia roboczego, nie ma jednak, w urządzeniach posiadających system antywibracyjny najmniejszego związku z drganiami odczuwanymi przez użytkownika. W modelach wysoko zaawansowanych redukcja drgań nie kończy się na amortyzacji rękojeści. Niektórzy producenci, tacy jak Hitachi, Bosch, Makita, w swoich systemach antywibracyjnych stosuje technologię aktywnych tłumików drgań.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz