Młoty udarowe to elektronarzędzia, charakteryzujące się wytrzymałością oraz sporą mocą. Przystosowane są do wiercenia oraz kucia w: betonie, murze i kamieniu. Znajdą również zastosowanie podczas dłutowania i wkręcania śrub w materiałach takich jak: drewno, stal i tworzywa sztuczne.

Kup w Narzedzia.pl
Młot udarowo-obrotowy Bosch GBH 8-45 DV
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
3 688,99
Młot udarowy SDS+ 1500W Verto
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
414,99

Młoty udarowe charakteryzują się dużą mocą w porównaniu z dość małą prędkością obrotową – jednakże ma to swoje uzasadnienie – mniejsza prędkość pozwala na efektywniejszą pracę nawet przy dużym obciążeniu. Młoty udarowe zasilane są energią elektryczną i nie spotyka się ich w wersji akumulatorowej – tu prym wiodą młotowiertarki. Są cięższe, jednakże ich waga przekłada się na efektywność i szybkość pracy. Narzędzie o wadze przekraczającej 10 kg może osiągnąć nawet 905 kg urobku na godzinę podczas wyburzania lub kruszenia.

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę?

Dobór mocy jest zależny od rodzaju pracy, którą chcemy wykonywać. Te, o mocy oscylującej w granicach 600-100W bez problemu poradzą sobie przy drobniejszych pracach budowlanych. Przy poważniejszych zadaniach, wymagających użycia większej siły i obróbki twardszych materiałów, będziemy musieli zainwestować w młot o większej mocy - około 1200W. Trzeba zwrócić uwagę na to, iż moc podawana przez producentów jest mocą pobieraną. A moc efektywna, której wartość znajduje się na uchwycie urządzenia wynosi około 50-60 % jej wartości. Mniejsza moc udaru jest skutkiem przekazywania mocy (25-30%) na obroty wrzeciona, wykorzystywane w czasie wiercenia.

Młot udarowo-obrotowy Bosch GBH 8-45 DV

 

Prędkość obrotowa

Jak już wspominaliśmy ten parametr ma znaczenie, szczególnie podczas trudniejszych prac - im prędkość mniejsza tym, łatwiejsza obróbka opornych materiałów.

Co z udarem?

Energia pojedynczego udaru, osiągająca 5J zalecana jest do prac lżejszych w niezbyt twardych i grubych materiałach. Możemy nią bez problemu usunąć warstwę materiału, podkuwać lub skuwać. Moc udaru oscylująca w granicach 10-12J, pozwala na skuwanie czy kucie w grubszych materiałach oraz głębszych warstwach. Znajdzie zastosowanie przy lżejszych pracach remontowych i wyburzeniowych. Te młoty, których wartość pojedynczego udaru sięga powyżej 20J nadają się do kruszenia i wyburzania twardych, topornych materiałów. Regulacja energii udaru pozwala na dobranie odpowiedniej mocy do typu obrabianego materiału. Dodatkowo układ elektroniczny kontroluje temperaturę, zapobiegając tym samym przegrzaniu się uzwojeń w silniku.

Młot udarowy SDS+ 1500 W Verto

 

Co jest jeszcze istotne?

Ważne są wymiary średnicy uchwytu narzędzia, gdyż to od nich zależy średnica wierteł i dłuta, które będziemy mogli zastosować. Standardowo wynosi ona 40 mm, jednakże występują również modele o mniejszej średnicy.

Co z osprzętem?

Osprzęt to dość istotna kwestia, wpływająca na jakość i ergonomię użytkowania. Narzędzia robocze możemy bowiem zamontować przy pomocy kluczyka lub zacisku ręcznego. Bezpieczniejszą opcją jest ta, montowana przy pomocy kluczyka. Szczególnie podczas pracy, uwalniającej spore ilości drgań. Niektóre młoty wyposażone są również w dodatkową rękojeść, pozwalającą na pewniejsze trzymanie narzędzia i precyzyjniejszą nim pracę. Możemy też skorzystać z ogranicznika głębokości wiercenia. Producenci wychodząc naprzeciw zainteresowaniu zakupem narzędzi również przez amatorów, produkują młoty udarowe o mniejszych parametrach technicznych przeznaczone do lżejszych prac. Warto pamiętać o tym, że praca elektronarzędziem jakim jest młot udarowy generuje sporą ilość pyłu. Pomimo tego, iż konstruowane przez producentów systemy uszczelniania uchwytu są coraz lepsze, to trzeba również zadbać o regularną konserwację narzędzia, zaopatrując się w odpowiednie smary i szmatki.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane