Amerykański producent elektronarzędzi marki DEWALT wprowadzając nowe produkty do swojej oferty, każdorazowo przeprowadza badania i sondy wśród użytkowników. Wszystko po to to, aby nowe urządzenia spełniały w 100 procentach oczekiwania profesjonalistów.

Koncepcja nowego produktu od DeWalt

Od koncepcji nowego produktu do jego wprowadzenia na rynek wymagany jest okres kilkunastuDewalt D25602 miesięcy. Kluczową rolę odgrywają w tym procesie dwa etapy, w których uczestniczą użytkownicy danego typu urządzeń. W pierwszym z tych etapów zbierane są informacje na temat podstawowych potrzeb, jakie powinno spełniać elektronarzędzie jakie producent chce wprowadzić do oferty lub ewentualnie udoskonalić.

Na tym etapie ważna jest ergonomia i parametry czyli cechy wpływające na komfort i efektywność pracy. Dopiero po uzyskaniu takich informacji można stworzyć podstawowe założenia projektowe dla nowego urządzenia. Nie bez znaczenia pozostaje także drugi etap kontaktu z użytkownikami ale już jako testerów egzemplarzy przedprodukcyjnych. Dzięki tak ciężkim poligonom doświadczalnym jak m.in. polskie budowy, można przekonać się czy nowe elektronarzędzie spełnia założenia odpowiedniej wytrzymałości. Co dzieje się w pozostałych etapach powstawania nowego produktu? Wiele i zapewne nie każdy zdaje sobie sprawę, że aż tyle.

Warto opisać ten proces na przykładzie nowych młotów udarowo-obrotowych SDS-Max w klasie wagowej 6 kg.W gamie młotów DEWALT istniały już młoty w tej klasie wagowej. Były to sprawdzone i wytrzymałe konstrukcje. Jednak technika biegnie do przodu, konkurencja nie śpi, wymagania użytkowników rosną. Pojawiła się więc potrzeba unowocześnienia dotychczasowych młotów.

Zbierając informacje od użytkowników okazało się, że większość oczekuje wprowadzenia amortyzowanych rękojeści i przez to zmniejszenia poziomu wibracji przenoszonych na operatora aby w świetle aktualnych norm móc wydłużyć dopuszczalny czas efektywnej pracy takim młotem. Dzięki temu wiadomo było, że warto walczyć o obniżenie poziomu wibracji (mierzonego trójosiowo) do poziomu 8-9 m/s2.

Wielu użytkowników wypowiadało się pozytywnie na temat dwustopniowego sprzęgła, jakie DEWALT stosował już wcześniej w młotach kująco-wiercących 7 i 9 kg. Dzięki możliwości doboru momentu wysprzęglania przy 40 lub 80 Nm praca podczas wiercenia staje się bezpieczniejszą, tymbardziej że dla 90 % zastosowań wystarcza 40 Nm.D25602K Dewalt Tak powstała więc koncepcja wprowadzenia do oferty dwóch jednostek w gamie 6 kg. Jednej z nich D25602K z takim dwustopniowym sprzęgłem, drugiej D25601K z tradycyjnym sprzęgłem jednostpniowym.

Obie jednostki miały być wyposażone w systemy tłumiące drgania na rękojeściach. Młot 5 kg D25501K potraktowano jak model podstawowy, bez wspomnianych systemów dla tych, którzy szukają tańszego urządzenia.

 

Czas na innowacje w narzędziach DeWalt

Jako baza do stworzenia nowych produktów mogły posłużyć młoty z dotychczasowej oferty. Grzechem by było nie skorzystać ze sprawdzonych już rozwiązań i inżynierowie biura projektowego DEWALT nie zapomnieli o nich. Jeśli przyjrzymy się nowym młotom widać charakterystyczne dla wyższych klas wagowych tego producenta radiatory. Elementy te zostały wykonane z magnezji, czyli poddanego odpowiedniej obróbce stopu aluminium i magnezu, który charakteryzuje dobra przewodność cieplna oraz niska masa (niższa niż tradycyjnego duraluminium).

Materiał ten można spotkać w wielu elektronarzędziach marki DEWALT. System amortyzacji rękojeści głównej także został oparty na stosowanych już wcześniej systemach w innych modelach młotowiertarek i młotów. Projekt dwustopniowego sprzęgła ze zmiennymi nastawami i automatem włączającym standardowo tryb pracy na niższej (bezpieczniejszej) nastawie także nie musiał powstawać od zera.Młot D25602K Dewalt Dlatego też konstruktorzy nowych młotów skupili się na podniesieniu wytrzymałości nowych jednostek aby uczynić z nich wzór wytrzymałości dla konkurentów. 

Pomysł rodem z branży motoryzacyjnej – przeniesienie napędu łańcuszkiem, jako najwytrzymalsze rozwiązanie w silnikach spalinowych dla napędu wałka rozrządu, okazał się istotnym dla zwiększenia żywotności nowych młotów. Rozwiązanie to pozwoliło odciążyć łożyska kół przekładniowych, a dzięki zastosowaniu zamiast smaru stałego zamkniętego systemu smarowania olejem podniesiono znacząco żywotność mechanizmów. Olej gwarantuje lepsze smarowanie ale także lepszą gospodarkę cieplną.

Słuszność koncepcji zastosowania takiego rozwiązania po wstępnych testach w laboratoriach DEAWALT została potwierdzona. W dalszym etapie, aby zyskać potwierdzenie dla zakładanej wysokiej wytrzymałości, młoty zostały poddane testom wytrzymałościowym wśród użytkowników (w tym także na terenie Polski). Po intensywnym użytkowaniu jednostek testowych w rzeczywistych warunkach ich przyszłej pracy, długie czasy bezawaryjnej eksploatacji pozwoliły na rozpoczęcie produkcji seryjnej.

 

Bezpłatny przegląd serwisowy

Nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę, że każde elektronarzędzie wymaga co jakiś czas przegląduMłotowiertarka D25602K serwisowego nawet gdy wydawać by się mogło, że jest ono w pełni sprawne. Pracując cały czas jednym i tym samym młotem możemy nie zauważać żadnych niepokojących objawów świadczących o jego nieprawidłowym funkcjonowaniu. DEWALT proponuje każdemu użytkownikowi elektronarzędzi tej marki możliwość skorzystania z bezpłatnego przeglądu serwisowego w okresie pierwszego roku użytkowania. W przypadku młotów i młotowiertarek taki przegląd jest niezmiernie ważny, szczególnie gdy urządzenie przepracowało już ok. 100 roboczo-godzin. Warto więc skorzystać z takiej możliwości i dzięki temu mieć pewność dalszej bezawaryjnej eksploatacji w kolejnym okresie użytkowania.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane