Młotowiertarki to uniwersalne i efektywne urządzenia z przeznaczeniem dla wszystkich prac demontażowo-instalacyjnych z dużą wydajnością wiercenia otworów, dłutowania i kucia w twardych materiałach.

Fot. BoschZa sprawą energii udaru urządzenia te oferują największą wydajność niż tradycyjne wiertarki udarowe. Pozwalają one fachowcom szybko i łatwo uporać się z takimi zadaniami, jak wykuwanie szczelin w murze i betonie czy wiercenia seryjne, które są konieczne np. przy montażu kabli lub elementów elewacyjnych.
Zatem, jak wybrać odpowiednie urządzenie , które spełni nasze oczekiwania i będzie nam służyć niezawodnie przez wiele lat, nawet przy intensywnej eksploatacji?

Parametry i funkcje młotowiertarek
Młotowiertarki stanowią specyficzną kategorię wiertarek. Są one wyposażone w udar pneumatyczny ( i elektropneumatyczny), a ich głównym zastosowaniem jest tworzenie otworów w betonie. Fakt, że młotowiertarka posiada udar, daje użytkownik to, że nie musi on stale dociskać wiertła do ściany. W tym wypadku mechanizm całość prac wykona samodzielnie. Problem sprawiają jedynie drgania generowane przez narzędzie. Producenci starają się wprowadzać maksymalne ograniczenia odczuwalnego drgania, poprzez takie elementy, jak wykonane ze specjalnych materiałów rączki i uchwyty (np. system SoftGrip stosowany w urządzeniach Boscha) Siła udaru młotowiertarki mierzona jest w dżulach. Największy udar jaki posiadają młotowiertarki dochodzić może nawet do poziomu 8-10J.Fot. Bosch

Nowoczesne młotowiertarki są wyposażone w wiele sprawdzonych funkcji, takich jak płynna regulacja prędkości obrotowej umożliwiająca czyste nawiercanie otworów, obrotowy szczotkotrzymacz zapewniający taką samą moc urządzenia przy obrotach w prawo i lewo, blokada obrotów w trybie dłutowania, kulowe mocowanie przewodu zapobiegające zerwaniu kabla oraz uchwyt narzędziowy.
Młotowiertarki o większej masie i sile udaru, nazywamy młotami obrotowo-udarowymi. Cechą, która jednak je odróżnia od zwyczajnych wiertarek udarowych jest mechanizm i rodzaj udaru. Możliwości młotowiertarek wynikają przede wszystkim z energii pojedynczego udaru.

Rodzaje prac z zastosowaniem młotowiertarki
Kucie – funkcja przeznaczona do kucia bruzd w ścianach, np. pod kable. W tym trybie pracy, silnik nie obraca zamocowanego w uchwycie dłuta, lecz wyłącznie mechanizm udaru.

Młotowiertarkę z podkuwaniem DH24PC3 Hitachi kupisz w sklepie narzedzia.pl
Wiercenie z udarem – to podstawowy tryb pracy młotowiertarki, w którym wiercone są otwory w materiałach budowlanych. W tym przypadku silnik obraca wiertło, przy czym jeszcze napędza mechanizm udaru pneumatycznego.
Wiercenie bez udaru – bez udaru, młotowiertarka może wiercić w drewnie oraz innych materiałach, takich jak choćby metal. Silnik obraca tutaj zamocowanym w uchwycie wiertłem i nie wykorzystuje udaru. W czasie wykorzystywania młotowiertarki bez udaru, uchwyt SDS zastępowany jest uchwytem, który daje możliwość mocowania wierteł z uchwytem walcowym. Ewentualnie stosowany może być przeznaczony do tego adapter SDS-plus, co gwarantuje stosowanie wszystkich wierteł z chwytem cylindrycznym, np. wierteł do drewna, wierteł HSS czy wierteł do kamienia. System montażu osprzętu SDS-plus stosowany w urządzeniu umożliwia stosowanie kompatybilnych wierteł i dłut SDS-plus, dostępnych w wielu rozmiarach.

Młotowiertarka wiercąco-kująca DH40MRY UV Hitachi

Młotowiertarka wiercąco-kująca DH40MRY UV Hitachi w sklepie narzedzia.pl

 

Prace wyburzeniowe - tu możemy wykorzystać najcięższe młotowiertarki z największą siłą dla  pojedynczego udaru i wyposażone w uchwyt SDS-max. Motowiertarka taka sprawdzi się głównie przy lekkich pracach wyburzeniowych.

 

Młotowiertarka to urządzenie, które doskonale będzie się spisywało podczas usuwania starych płytek ze ścian i podłóg, jak i np. podczas demontażu starych futryn. Młotowiertarka sprawi, że wiele prac remontowo-budowlanych zostanie wykonanych dużo szybciej i dokładniej. Urządzenie będzie również przydatne do wiercenia i wykuwania otworów w twardych materiałach.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane