autor: Redakcja www.narzedzia.pl

Niemiecki producent AGD, części samochodowych, elektronarzędzi oraz urządzeń grzewczych zainwestuje w tym roku w Polsce 38,5 mln euro.

Kup w Narzedzia.pl
Wykrywacz przewodów Bosch GMS 120 Professional
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
427 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
414,99

Za te pieniądze Bosch wybuduje m.in. fabrykę filtrów do pojazdów z silnikami Diesla (w Mirkowie pod Wrocławiem) oraz postawi nową siedzibę spółki handlowej Robert Bosch w Warszawie. Fabryka w Mirkowie będzie w połowie własnością Boscha, a w połowie produkującego części samochodowe Denso (spółki zawarły w lipcu ubiegłego roku joint venture). Produkcja w zakładzie ruszy w 2009 r.
Budowa biurowca w Warszawie rozpocznie się w maju. Inwestycja, której zakończenie planowane jest na koniec 2009 roku, pochłonie 13 mln euro (44,4 mln zł). Budynek powstanie w pobliżu siedzib należących do grupy spółek: Buderus (producent urządzeń grzewczych) i Bosch-Rexroth (wytwórca napędów m.in. okrętowych, maszyn górniczych).

Koncern chce ponadto uruchomić w Warszawie Centrum Kompetencyjne IT, w którym do 2010 r. zatrudnionych zostanie ponad 130 informatyków. Będą oni odpowiedzialni przede wszystkim za system księgowo-finansowy koncernu.

Polska jest dla Boscha jednym z ważniejszych krajów w Europie Środkowo-Wschodniej. W minionym roku 23 proc. osiągniętych w regionie przychodów wypracowały właśnie polskie podmioty. Mimo to przedstawiciele polskich spółek zależnych od Boscha niechętnie mówią o planach koncernu.

- Rynek polski jest obserwowany przez naszą centralę i to ona podejmuje decyzje inwestycyjne - mówi tylko Krystyna Boczkowska, prezes firmy Robert Bosch. - Polska straciła już wiele potencjalnych inwestycji z powodu niedostatków infrastruktury i braku wsparcia ze strony władz lokalnych. Przegrywamy zwłaszcza z Czechami i Węgrami - dodaje. Obroty grupy na świecie wzrosły w minionym roku prawie o 5,5 proc. do 46,1 mld euro (157,6 mld zł). Wynik brutto wyniósł w minionym roku niespełna 3,7 mld euro (12,6 mld zł).
Zysk brutto polskiego oddziału Boscha przekroczył w 2007 r. 32 mln euro (109,4 mln zł). Obroty wzrosły o niemal 11,9 proc. do 868 mln euro (3 mld zł). Przedstawiciele Boscha liczą na to, że także w tym roku obroty w Polsce wzrosną o ponad 10 proc.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane