Mieszarka 58G782 Graphite to popularne na rynku narzędzie, które służy do mieszania zapraw, klejów czy farb. Posiada silnik o mocy 1200W i 2-biegową przekładnię. Na jej przykładzie postaramy się pokazać, na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszarki, aby było zmieszane, niewstrząśnięte.

Kup w Narzedzia.pl
Mieszadło do zapraw 590x120mm, gwint M14 Graphite 58G782-96
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
59,99
Mieszarka Graphite 58G782
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
349

Moc silnika i regulacja prędkości

Moc mieszarki? Im mocniejsza mieszarka tym większa prędkość obrotowa i wyższa sprawność przy mieszaniu dużej ilości substancji o różnej gęstości. Większa moc pozwala też na stosowanie mieszadeł o większych średnicach. Co do prędkości, to dobrze, aby mieszarka miała regulację, aby łatwiej nam było dobrać tempo pracy do rodzaju mieszanej substancji. Rozpoczęcie pracy mieszarką od niskich obrotów pozwala też uniknąć chlapania mieszanym materiałem. Mieszarka Graphite 58G782 posiada silnik 1200W oraz mechaniczną, 2-biegową przekładnię. Biegi zmienia się za pomocą dużego pokrętła. Na pierwszym biegu mieszarka osiąga prędkość do 580obr./min, a na drugim biegu 760obr./min. Zarówno na pierwszym, jak i na drugim biegu użytkownik może regulować prędkość (6-stopniowa) w zależności od potrzeb. Gęste substancje najlepiej mieszać na pierwszym biegu, na którym prędkość obrotowa jest niższa, ale większy jest moment obrotowy, dzięki któremu łatwiej wymieszać bardziej zwartą masę. Na drugim biegu mieszarka osiąga większą prędkość, ale mniejszy moment obrotowy, co sprawdzi się przy mieszaniu substancji o mniejszej gęstości, np. farb. Maksymalna ilość mieszanej substancji, z którą poradzi sobie mieszarka 58G782 to jednorazowo 65l.

Mieszarka elektryczna Graphite 58G782Sprawdź także:  mieszarki w narzedzia.pl

Jakie mieszadło do mieszarki?

Mieszarka 58G782 Graphite jest wyposażona w popularny gwint M14 umożliwiający stosowanie różnych mieszadeł dostępnych na rynku. Mieszadło do mieszarki warto wybrać pod kątem rodzaju substancji, jaki będziemy mieszać. Czy będzie to gęsta zaprawa, klej, czy może farba. Producenci podają w specyfikacji mieszadeł, jakie jest ich przeznaczenie więc nie jest to trudny wybór. Przy wyborze mieszadła warto zwrócić uwagę również na jego średnicę, gdyż nie każda mieszarka da radę z mieszadłem o bardzo dużej średnicy. Im większa moc urządzenia tym większa średnica mieszadła. Mniej więcej można by wyznaczyć następujące ramy: 400-700W - 80mm, 700-950W - 100mm, 950-1200W - 120mm, 1200-1500W - 140mm, 1500-1700W - 160mm, 1700W - i więcej 180mm. Jest to oczywiście orientacyjny podział. 

Przy wyborze mieszadła dobrze jest też dowiedzieć się, w jaki sposób będzie „zachowywać się” mieszana substancja podczas mieszania danym mieszadłem. Ruch z dołu do góry sprawia, że substancja jest podnoszona do góry przez część wewnętrzną mieszadła i opada na zewnątrz. Taki sposób mieszania pozwala uzyskać jednolitą masę bardzo lepkich materiałów, np. cementu, zapraw, klejów, jastrychów, tynków strukturalnych itp. Innym sposobem jest mieszanie w płaszczyźnie poziomej (ruch równoległy), co oznacza, że substancje przepływają w obu kierunkach (góra/dół) zgodnie z kierunkiem ruchu mieszadła. Ten ruch mieszadła zapobiega powstawaniu bąbli i grudek i sprawdzi się przy żywicach, mieszankach dwuskładnikowych czy innych bardzo płynnych materiałach. Kolejnym sposobem mieszania jest ruch z góry na dół. Wygląda to tak, że materiał jest pchany w dół przez wewnętrzną część mieszadła, a następnie unosi się w górę po stronie zewnętrznej. Ten rodzaj mieszania daje najlepsze efekty przy mieszaniu substancji o niskiej lepkości, np. farb, klejów dyspersyjnych, lakierów, podkładów gruntujących czy gipsu. Ostatni z ruchów, któremu się przyjrzymy, to ruch przeciwbieżny. Mamy z nim do czynienia w przypadku mieszarek z dwoma mieszadłami. Dwa mieszadła pracują jednocześnie, co pozwala na intensywne mieszanie materiałów lepkich i opornych, np. zapraw klejowych z dodatkami. Warto też zwrócić uwagę na wykonanie mieszadła. Najlepiej aby było ze stali nierdzewnej lub stali węglowej, gdyż będzie odporne na korozję, na którą jest w dużym stopniu narażone ze względu na kontakt z wodą. W przypadku mieszarki 58G782 w zestawie znajdziemy mieszadło do zapraw o średnicy 120mm ze stali węglowej. Mieszadło, to „podnosi” mieszany roztwór z dołu do góry, dlatego jest przeznaczone do roztworów gęstych: zapraw, klejów. Gdyby to były roztwory rzadkie, np. farby mogłyby chlapać na osobę obsługującą urządzenie.

Mieszadło do zapraw Graphite

Podsumowanie:

  • moc - im większa tym lepsza efektywność;
  • regulacja prędkości - tempo pracy odpowiednie do mieszanej substancji, uniknięcie rozbryzgów przy starcie;
  • 2-biegowa przekładnia - 1. bieg (mniejsza prędkość, większy moment obrotowy) do mieszania gęstych materiałów, 2. bieg (większa prędkość, mniejszy moment obrotowy) do mieszania bardziej luźnych substancji;
  • średnica mieszadła - dobrana do możliwości urządzenia;
  • „zachowanie” mieszanej substancji - wpływa na jakość mieszania;
  • wykonanie mieszadła: stal nierdzewna lub stal węglowa to gwarancja odporności na korozję.
Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane