Wybór między zagłębiarką Festool TS 55 REBQ- Plus a zagłębiarką Makita SP6000J nie jest prosty, gdyż narzędzia odznaczają się podobnymi parametrami. Jednak różnice tkwią w szczegółach. W tej bitwie przewagę zyskuje zagłębiarka oferowana przez Festool, który wyposażył model TS 55 REBQ-Plus w funkcje ułatwiające dokładną i sprawną obróbkę: klin prowadzący dla większej stabilizacji cięcia, przezroczyste okienko dla śledzenia linii cięcia i ruchu tarczy, a także hamulec chroniący przed odbiciem tarczy i cofaniem się urządzenia.

Kup w Narzedzia.pl

Parametry

Parametry zagłębiarek Festool TS 55 REBQ-Plus i Makita SP6000J są bardzo zbliżone. Oba urządzenia pracują na wysokich obrotach sięgających 5200 na minutę (pilarko-zagłębiarka Festool) i 5800 obrotów na minutę (pilarko-zagłębiarka Makita). Prędkość ta jest regulowana w obydwu urządzeniach, dlatego łatwo jest dostosować odpowiednią szybkość cięcia do rodzaju wykonywanej obróbki. Również pod względem głębokości cięcia urządzenia różnią się minimalnie. Zagłębiarka TS 55 REBQ-Plus tnie bowiem na głębokość 55mm, natomiast SP6000J odznacza się minimalnie większą głębokością cięcia 56mm. Zagłębiarka Makita SP6000J i Festool TS 55 REBQ-Plus umożliwiają cięcie wzdłużne oraz pod kątem.

Zakres cięcia pod kątem zagłębiarki TS 55 REBQ-Plus Festool wynosi od -1 do 47 stopni. Możliwość ustawienia kąta cięcia na 47° przydaje się przy docinaniu narożników. Przycięcie blatu na 47° pozwala precyzyjnie złączyć jego narożniki. Cięcie pod kątem -1° sprawdza się przy łączeniu prostych odcinków, np. dwóch listew przy podłodze. Miejsca łączenia listew mocno do siebie przylegają, a szpary pozostawione na klej są schowane w ścianie i pozostają niewidoczne. Zagłębiarkę SP6000J Makita możemy ustawić maksymalnie pod kątem 48°. W obu urządzeniach istnieje możliwość podcinania. Makita posiada dodatkowo blokadę urządzenia na szynie, co ułatwia cięcie pod kątem. Jednak przy regulacji kąta w zagłębiarce Makity brakuje blokady, co powoduje, że trudno jest powtórzyć ustawienie tego samego kąta.

 

Zobacz również: tarcze tnące do pilarek

Cechy wspólne pilarko-zagłębiarek 

Zarówno Festool, jak i Makita wyposażył pilarko-zagłębiarki w przyłącza do odsysania pyłu, które służą do podłączenia odkurzaczy. Cięcie drewna wiąże się z powstawaniem pyłu i wiórów, dlatego warto podłączyć odkurzacz, aby szybko i skutecznie odprowadzić powstały urobek z miejsca cięcia. Dzięki temu zachowujemy porządek w trakcie pracy, co jest dużym plusem podczas montażu u klienta wymagającego od fachowca pełnego profesjonalizmu. Praca zagłębiarkami SP6000J Makita i TS 55 REBQ-Plus Festool odznacza się podobnym stopniem komfortu. Obie maszyny są poręczne i wygodne w trzymaniu i prowadzeniu.

Zagłębiarka SP6000J Makita

 

Co wyróżnia zagłębiarkę TS 55 REBQ-Plus Festool?

Zarówno narzędzie Festool, jak i Makita zostało przystosowane do pracy z szynami prowadzącymi, dzięki którym łatwiej i dokładniej jest ciąć elementy drewniane o dużych rozmiarach. Pilarko-zagłębiarka Festool może współpracować z szynami o maksymalnej długości 5000mm, co pozwala na cięcie bardzo długich elementów. Z kolei do pilarko-zagłębiarki Makita mamy możliwość dobrania szyn o maksymalnej długości 3000mm. Zagłębiarka TS 55 REBQ-Plus Festool odniosła zwycięstwo także pod względem precyzji cięcia przy krawędzi. Jej bardzo płaska obudowa tarczy pozwala na cięcie blisko ściany z odstępem 12mm, natomiast zagłębiarka SP6000J Makita pozostawia od krawędzi 18-milimetrową przestrzeń. Jeśli już o precyzji mowa to warto zauważyć, że Festool TS 55 REBQ-Plus posiada specjalną przezroczystą „wstawkę”, która ułatwia śledzenie czy tarcza tnie po linii zgodnej z założeniem.

Istotny element, którego brak w Makicie, a który wyróżnia elektronarzędzie Festool to klin prowadzący. Klin wysuwa się w trakcie cięcia i posuwa się za tarczą w wykonanym przez piłę rowku. Zwiększa to stabilne prowadzenie urządzenia wzdłuż linii cięcia. Kolejnym praktycznym rozwiązaniem stosowanym w TS 55 REBQ-Plus jest możliwość zamontowania na szynie prowadzącej FS/2 hamulca, który posłuży jako ogranicznik cięcia. Może pełnić też rolę stabilizatora, zapobiegając odbiciom tarczy, które objawiają się w postaci nieprzyjemnego szarpnięcia i cofania urządzenia. Dodatkowym udogodnieniem jest również możliwość zamontowania osłony przeciwodpryskowej, co przydaje się podczas cięcia laminowanych blatów. Osłona dociska materiał w miejscu cięcia, chroniąc laminat przed zarysowaniami i wyrwami. Praktyczną opcją jest również możliwość łączenia zagłębiarki Festool z modułem CMS-TS Festool, dzięki któremu uzyskujemy pilarkę stołową. Zestaw CMS-TS 55 R Set Festool można wykorzystywać jako mobilny warsztat, bowiem łatwo go składać i zabierać do klienta.

 

Zapoznaj się z pełną ofertą: pilarko-zagłębiarki


Kilka słów podsumowania:

 • Maksymalna długość szyny prowadzącej – Makita 3000mm, Festool 5000mm
 • Cięcie blisko ściany – maksymalny odstęp dla SP6000J Makita to 18mm, dla TS 55 REBQ-Plus Festool to 12mm
 • Cięcie pod kątem – Festool TS REBQ-Plus (od -1° do 47°), Makita SP6000J (od 0° do 48°)
 • Głębokość cięcia – dla zagłębiarki Festool to 55mm, dla zagłębiarki Makita to 56mm
 • TS 55 REBQ-Plus – hamulec chroniący przed odbiciem tarczy i cofaniem się urządzenia
 • Klin prowadzący Festool – stabilne prowadzenie tarczy
 • Przezroczyste okienko dla pilarko-zagłębiarki Festool – dobra widoczność miejsca cięcia i posuwu tarczy
 • Zagłębiarka TS 55 REBQ-Plus z osłoną przeciwodpryskową – czyste cięcie laminatów, bez zadrapań i wyrwań
 • Pilarko-zagłębiarka TS 55 Festool jako urządzenie stacjonarne dzięki modułowi CMS-TS 55 R
Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
 • Marek 2021-04-28

  I tak wolę Makite Poprostu zagłębiają+festool=Makita 💪

Dodaj komentarz
* Pola wymagane