autor: Redakcja www.narzedzia.pl

Makita (jap. Kabushiki-gaisha Makita) – to słowo, zapewne nic nie mówiące przeciętnej osobie, wieloletniemu użytkownikowi narzędzi jest dobrze znane. Firma ma naprawdę długą tradycję – za cztery lata będzie obchodziła stulecie istnienia

Kup w Narzedzia.pl
Szlifierka kątowa Makita DGA504ZJ
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
877 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
779

 Na początku nic nie wskazywało na to, że Makita zostanie numerem jeden w produkcji elektronarzędzi na świecie. Firma zajmowała się bowiem... sprzedażą i naprawą silników elektrycznych, instalacji oświetleniowych i transformatorów. Założona została w 1915 roku w Japonii przez pana nazywającego się Mosaburo Makita (tym samym zagadka, skąd nazwa firmy, zostaje wyjaśniona) w miejscowości Anjo, pod miastem Nagoja, czwartym co do wielkości w Kraju Kwitnącej Wiśni.

 

Pierwsze elektronarzędzie wyprodukowano dopiero po czterdziestu latach – w 1958 roku – były to przenośne strugi do drewna. Nadano mu symbol „1000”, a dekadę później firma wprowadziła do sprzedaży pierwsze elektronarzędzie akumulatorowe – wiertarkę 6500-D. Makita stała się niekwestionowanym liderem w swojej branży w Japonii.

 

Jaki jest klucz do sukcesu przedsiębiorstwa? Zamiast polegać na hurtownikach, skupiono się na sprzedaży bezpośredniej do detalistów. Zaowocowało to stworzeniem bliskich, bezpośrednich relacji z użytkownikami, wieloma informacjami zwrotnymi, co wpłynęło pozytywnie na rozwój dalszej technologii, a tym samym było motorem innowacji. Makita zastąpiła ciężkie obudowy metalowe, w których narzędzia wyglądały nieporęczne, obudowami z tworzyw sztucznych, które tłumiły drgania i były odporne na wstrząsy. Z czasem zaczęto stosować nowe silniki sterowane elektronicznie, co miało wpływ na wydajność i żywotność narzędzi. Koncentrowanie się na górnym segmencie branży elektronarzędzi powodowało, iż nie konkurowano cenowo z konkurencją, co miało dodatni wpływ na wielkość uzyskiwanych marż na sprzedaży.

 

Ekspansję na rynki zagraniczne Makita rozpoczęła w 1970 roku. Na pierwszy ogień poszła Ameryka Północna – Kanada i Stany Zjednoczone. Po czterech latach zdobywania obcych rynków firma miała już swoje oddziały we Francji, Wielkiej Brytanii, Australii, Holandii i we Włoszech. W roku 1978 przedsiębiorstwo wprowadziło do sprzedaży pierwszą wkrętarkę akumulatorową. Stanowiło to kolejną rewolucją w produkcji elektronarzędzi – ich użytkownik został uwolniony od kabla i źródła zasilania. Jednak te pierwsze urządzenia bezprzewodowe początkowo nie spotkały się z uznaniem profesjonalistów, a używane były raczej przez domowych majsterkowiczów. Dlaczego? Były ciężkie, mniej skuteczne, miały krótkie czas działania, za to okresy ładowania – długie. Jednak postępy w technologii baterii sprawiły, że już w 1980 roku elektronarzędzia akumulatorowe z baterią 9,6V zaczęły być masowo stosowane na budowach.

 

Dziś Makita, oprócz elektronarzędzi i narzędzi akumulatorowych, oferuje urządzenia pneumatyczne, narzędzia ogrodowe. Do nich dołączyć można także osprzęt oraz materiały eksploatacyjne. Firma reprezentuje również marki Dolmar oraz Maktec.

 

Urządzenia firmy Makita w sklepie narzedzia.pl

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane