Postanowiliśmy poddać testom 3 pilarki marki Makita. Sprawdzimy, czym różnią się modele pilarek łańcuchowych oferowane przez jednego producenta – Makitę. Wybraliśmy następujące modele: Piłę łańcuchową Makita DCS230T (ok. 1350zł), Piłę łańcuchową Makita UC3530A (650zł), Pilarkę łańcuchowa Makita UC4020A (500 zł).

Kup w Narzedzia.pl
Elektryczna pilarka łańcuchowa Makita UC3541A
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
579
Piła elektryczna Makita UC4050A
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
703,99

Zaczniemy od pilarki DCS230T. Sprzęt ten przeznaczony jest do użytku domowego, doskonale sprawdzi się podczas prac porządkowych w ogrodzie, sadzie czy przygotowaniu drewna do kominka. Niewątpliwym atutem pilarki łańcuchowej jest jej lekkość i małe gabaryty, co zapewnia sprawne operowanie sprzętem oraz pracę w trudno dostępnych miejscach. Ponadto konserwacja piły DCS230T nie stanowi problemu, operator ma swobodny dostęp do świecy oraz filtra powietrza.

Dla jednych zaletą, dla innych wadą – w zależności od oczekiwań użytkownika – pilarka wyposażona została w silnik spalinowy. Operator zyskuje, dzięki temu rozwiązaniu absolutną mobilność i nie musi się martwić o odległość od źródła zasilania. Z drugiej jednak strony powinien pamiętać o przygotowaniu odpowiedniej mieszanki paliwowej. Ponadto urządzenie spalinowe pracuje głośniej i wydziela nieprzyjemny zapach. Mankamentem pilarki jest to, że Makita nie dołączyła do kompletu niezbędnych akcesoriów – brak tawotnicy do smarowania łożyska, pojemnika do robienia mieszanki czy pilnika do ostrzenia łańcucha.

 

Pilarka łańcuchowa UC3530A - elektryczna

Na drugi ogień poszła pilarka łańcuchowa Makita UC3530A. Sprzęt ten cieszy się powodzeniem nie tylko wśród amatorów. Zalety pilarki UC3530A dostrzegli również specjaliści. Chętnie pracują z nią cieśle, dekarze i specjaliści zajmujący się budową domów z bali. Model UC3530A wyróżnia się długą prowadnicą – 40cm – pozwalającą na cięcie kawałków drewna o dużej średnicy. Do atutów pilarki łańcuchowej należy również zaliczyć całkowicie beznarzędziowy montaż łańcucha oraz sprawną regulację jego napięcia. Podobnie jak we wcześniejszym modelu, producent zadbał o to, żeby operator mógł sam przeprowadzić czynności konserwacyjne, dzięki czemu nie musi oddawać piły do serwisu. Jedynym minusem pilarki łańcuchowej UC3530A jest uzależnienie od źródła zasilania.


Pilarka łańcuchowa UC4020A - elektryczna

Pilarka łańcuchowa UC4020A podobnie jak poprzedni model zasilana jest prądem elektrycznym. Niewątpliwą zaletą piły jest również beznarzędziowa wymiana łańcucha. Tym, co wyróżnia UC4020A na tle dwóch poprzednich modeli marki Makita jest poprzecznie umieszczony silniki. Ta innowacja ogranicza straty mocy, usprawnia montaż i demontaż piły, a także pozwala na pracę w pionie. Ale coś za coś. Takie rozwiązanie sprawia, że pilarka łańcuchowa UC4020A ma szerszy korpus w porównaniu z modelem DCS230T i UC3530A, co ogranicza możliwości manewrowania sprzętem. Po raz kolejny producent dołożył wszelkich starań, by operator mógł samodzielnie przeprowadzić wszelki zabiegi konserwatorskie – czyszczenie i ostrzenie piły nie stanowi problemu. Szkoda tylko, że Makita nie sprzedaje pilarki w komplecie z pilnikiem do ostrzenia łańcucha i tawotownicą do smarowania łożyska.

 

Podsumowując

Pilarka łańcuchowa DCS230T adresowana jest do zwolenników swobodnej, niczym nieograniczonej pracy, dzięki silnikowi spalinowemu. Wpływa to jednak na jej cenę, bardziej złożony sposób użytkowania – konieczność przygotowania mieszanki paliwowej – oraz takie wady, jak: hałas, emisja spalin. Z kolei model UC3530A wyróżnia się długą prowadnicą, dzięki czemu daje możliwości cięcia grubych kawałów drewna. Działanie ogranicza nam jednak konieczność pracy z przedłużaczem, podobnie jest w przypadku pilarki UC4020A.

W modelu tym zastosowano innowację – poprzeczne mocowanie silnika, co przekłada się na większą moc pilarki, ale negatywnie wpływa na ergonomię. Przy wyborze odpowiedniego dla siebie modelu wystarczy odpowiedzieć na pytania: do jakich prac będę używał pilarki łańcuchowej i co jest dla mnie najistotniejsze? Pilarka elektryczna czy spalinowa? Mniejsza moc i większa manewrować? Czy duża moc, ale ograniczone możliwości pracy w trudno dostępnych miejscach? Jedno jest pewne – Makita zadbała o to, żeby użytkownik mógł sam sprawnie i bezproblemowo konserwować pilarkę łańcuchową.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • irek43 2013-11-01

    Stiga ma dobrej jakości pilarki, sam używam od tego roku modelu SP 375Q z mocnym spalinowym silnikiem, sprawdza się w akcji bez zarzutu

Dodaj komentarz
* Pola wymagane