Lutownica to narzędzie adresowane zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów majsterkowania. Jest szczególnie przydatne w warsztacie każdego elektronika. Odpowiednia lutownica to gwarancja właściwie wykonanej pracy. wyróżniamy kilka rodzajów lutownic. Każda przeznaczona do innego rodzaju pracy. Przedstawimy najbardziej popularne rodzaje.

Kup w Narzedzia.pl
Stacja lutownicza 2w1 Yato YT-82458
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
299,90
Lutownica transformatorowa Yato YT-8245
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
wtorek
103,49
Lutownica transformatorowa 100W Top Tools 44E000
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
62,99
Lutownica Ryobi ONE+ R18SOI-0
dostawa
wysyłka
>12 dni
263,99
Lampa lutownicza gazowa Topex 44E148
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
151,99
Lutownica oporowa 100W Topex 44E029
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
57,99

Czym jest lutownica i jak jest zbudowana?

Lutownica, jak powszechnie wiadomo, służy do lutowania, a lutowanie to sposób łączenia metali spoiwem o stosunkowo niskiej temperaturze topnienia (niższej niż temperatura topnienia łączonych metali). Najważniejsze elementy lutownicy to: kolba, która służy jako uchwyt oraz grota – część, która ma bezpośredni styk ze spoiwem czyli lutem.

Spoiwo lutownicze, powszechnie nazywane “cyną” nie składa się wyłącznie z tego pierwiastka. Standardowe lutowie zawiera ok. 60% cyny i 40% ołowiu, czasami dodaje się śladowe ilości innych pierwiastków (np. miedź, srebro). Należy tutaj też wspomnieć o „cynie” bezołowiowej, która oferuje gorsze parametry niż zwykła, ale jest często używana w fabrycznych urządzeniach ze względów prawnych i ekologicznych.

Rodzaje lutownic i ich zastosowanie

Lutownice możemy podzielić na:

a) lutownice grzałkowe nazywane też lutownicami oporowymi (lutownica oporowa YT-8273 Yato, Topex 44E032). W przypadku tego typu urządzeń metalowy (najczęściej miedziany lub wykonany ze stopów miedzi) grot podgrzewany jest elektryczną grzałką. Są to urządzenia najprostsze zasilane wprost z sieci bez możliwości regulacji/stabilizacji temperatury. Odmianą lutownicy grzałkowej jest tzw. lutownica kolbowa, w której grot wykonany jest z masywnego kawałka metalu. Powoduje to akumulację dużej ilości energii cieplnej, dzięki czemu możliwe jest lutowanie większych elementów. Co więcej, dzięki wymiennym grotom o różnym kształcie, można dostosować lutownicę do innego typu pracy. Nie waży zbyt dużo, więc długotrwałe używanie nie męczy ręki. Dosyć tania i najlepsza na początek i do ogólnych prac.

lutownica kolbowa

b) lutownice transformatorowe to urządzenia, w których wysoka temperatura zostaje uzyskana za pomocą prądu o dużym natężeniu, który przepływa przez grot. Nazywana jest transformatorowa, dlatego że transformator jest integralną częścią urządzenia. Ten typ lutownic jest najbardziej popularny, ponieważ czas nagrzewania grota jest krótki (kilka sekund). Najbardziej zaawansowane modele posiadają wbudowane oświetlenie skierowane na miejsce lutowania, a także kilkuzakresowy regulator mocy. Mają jednak swoje minusy – brak dokładnej kontroli temperatury grota, silne pole elektromagnetyczne wokół grota, a także duża masa. Lutownica transformatorowa jest idealna do lutowania grubych kabli, przedmiotów o dużej powierzchni, wszędzie gdzie trzeba szybko zadziałać, gdzie potrzebna jest duża moc, a praca nie wymagana precyzji. Warto zwrócić uwagę na takie modele jak: lutownica transformatorowa Topex 44E005Dedra DED7535.

lutownica topex

c) stacje lutownicze to bardziej skomplikowane urządzenia, które posiadają sporo elektroniki odpowiedzialnej za utrzymanie i regulację temperatury grotu, np. stacja lutownicza Dedra DED7541. W skład stacji mogą wchodzić różne rodzaje lutownic oraz urządzeń pomocniczych, praktycznie zawsze w zestawie znajdzie się lutownica oporowa. Stacje lutownicze są zwykle stosowane do lutowania układów elektronicznych, gdyż kolba jest stosunkowo lekka.

Moc – najistotniejszy parametr lutownicy

Obecnie lutownice elektryczne stosuje się niemal wyłącznie do prac z obwodami elektronicznymi o niewielkich wymiarach, w związku z tym moc elektryczna nie jest wysoka mieści się w przedziale od 40 do 125W. Znacznie większe lutownice elektryczne, np. kolbowe, o mocy sięgającej 400-500W przeznaczone są do lutowania większych elementów, np. rynien miedzianych lub stalowych ocynkowanych. Dysponują one – oprócz dużej mocy – także dużym grotem, gwarantując dużą bezwładność cieplną, idealną przy pracy z elementami o dużej powierzchni.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lutownicy?

Powyższy tekst gwarantuje orientację w typach lutownic i pozwala wybrać coś dla siebie. Jeszcze kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą:

1. Dla elektryków polecamy lutownicę grzałkową. Natomiast, jeśli nie musisz się liczyć z pieniędzmi pieniędzy lub będzie jej używał w pracy zawodowej, warto zdecydować się choćby na prostą stację lutowniczą.

2. Regulacja temperatury może okazać się przydatna – do pracy z zwykłymi elementami wystarczy najprostsza lutownica, lecz przy pracy z małymi SMD naprawdę potrafi ułatwić życie.

3. Elektrykom do lutowania kabli i tym podobnych pracom zalecamy lutownicę transformatorową.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane