Kwiecień w ogrodzie to wzmożonej pracy w ogrodzie. Jest to miesiąc, w którym siejemy, sadzimy i chronimy rośliny przed szkodnikami. Kwiecień w ogrodzie to także dobry czas na zakładanie trawnika.

Drzewa i krzewy

Kwiecień w ogrodzie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, m.in. przycinanie drzew i krzewów. W kwietniu w ogrodzie krzewy liściaste posadzone jako żywopłot formowany przycinamy po posadzeniu (im słabiej rozgałęzione, tym niżej tniemy – nawet 10 cm nad ziemią). W kwietniu możemy jeszcze ciąć żywopłoty starsze, pod warunkiem, że nie zagnieździły się w nich ptaki. Jeśli mamy drzewa owocowe możemy jeszcze dokończyć przycinanie pielęgnacyjne gatunków najmniej odpornych na mróz (jeśli nie zrobiliśmy tego w marcu). To dobry okres na przycinanie drzew, takich jak śliwy, morele, brzoskwinie, a także winorośli i jeżyn. To również okres przeszczepiania drzew. Przy okazji warto zrobić przegląd młodych drzewek - przycinamy uszkodzone i przemarznięte gałązki. Drzewka przemarznięte w okolicy szyjki korzeniowej usuwamy. Kwiecień to także dobry czas do sadzenia nowych drzewek. Oprócz cięcia kształtującego, warto wokół nich usypać kopce z ziemi, co zabezpieczy młody układ korzeniowy przed utratą wilgoci - drzewka lepiej się przyjmą. Miejsca cięć zabezpieczmy maścią ogrodniczą. Krzewy kwitnące wiosną należy ciąć zaraz po przekwitnięciu.

Róże

Ogród w kwietniu wymaga także pielęgnacji róż. Powoli można usuwać zimowe okrycia. Najlepiej robić to etapami w dni pochmurne, w pierwszym rzędzie odsłaniając pędy, a po kilku dniach rozgarniając usypane jesienią w nasady krzewów kopczyki ziemi. Następnie sekatorem usuwamy stare, suche i słabe pędy, a także te uszkodzone przez mrozy i choroby. Po około 2 tygodniach po odsłonięciu róż możemy przeprowadzić wiosenne cięcie.

Trawnik

Kwiecień to także idealny czas na pielęgnację trawnika. Po zimie należy oczyścić trawnik z liści i suchej trawy – porządnie go wygrabić. Warto także wykonać wertykulację (przewietrzanie) trawnika, aby ułatwić dostęp powietrza, wody i światła do głębszych warstw murawy. Następnie trzeba zgrabić prostopadle lub skośnie do nacięć wertykulacji i jeśli gleba jest zbyt zwarta, rozsypujemy cienką warstwę piasku. Tak przygotowany trawnik można zasilić kompostem lub nawozem do trawników. Ostatnim etapem jest dosiewanie trawy w miejscach, w których murawa obumarła i widać ziemię.

Gdy zielona trawa osiągnie około 10 cm wysokości możemy wykonać pierwsze koszenie. Kwiecień to także doskonały czas na zakładanie trawników.

Nawożenie i ochrona roślin

Kwiecień w ogrodzie to czas wiosennego nawożenia roślin. W miejscach, gdzie zamierzamy w przyszłości posadzić rośliny ozdobne lub użytkowe, warto wysiać nawozy zielone. Pracę ułatwi siewnik. Należy także zrobić porządki w zagonach poziomek i truskawek, a także czasem pierwszych oprysków zapobiegających rozwojowi chorób grzybowych i zwalczających szkodniki. Najlepszym momentem do wykonywania oprysków jest tzw. faza zielonego pąka, gdy drzewa mają pierwsze pękające pączki. W połowie kwietnia warto zasilić drzewa i krzewy nawozem wieloskładnikowym.

Wysiew

Kwiecień to miesiąc wysiewów. Na początku miesiąca można wysiać do inspektu lub skrzynek bardziej wrażliwe rośliny. W kwietniu możemy wysiać do gruntu rośliny jednoroczne odporne na niskie temperatury.

Wycięcie i wygrabienie resztek roślinnych

Na zakończenie wycinamy u nasady suche pędy bylin, a z grządek i trawnika wygrabiamy suche liście i resztki roślin.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane