Ilości urządzeń, jakie obecnie każdy z nas posiada w domu, sprawiają, że niemal każdy musi zakupić przynajmniej kilka przedłużaczy. Wybór odpowiedniego urządzenia wydaje się prosty, jednak przed zakupem warto dowiedzieć się, na jakie parametry należy zwracać szczególną uwagę i poznać garść cennych rad, jak dobrać przedłużacz do konkretnych sprzętów. Zapraszamy do lektury poradnika, bogatego w wiele praktycznych wskazówek.

Kup w Narzedzia.pl
Przedłużacz 50m Yato YT-8108
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
628,99
418
94
Przedłużacz 20m Yato YT-81221
dostępne
8 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
373
Przedłużacz 30m Yato YT-81023
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
238
762,49

Przedłużacz – istotne parametry

Wybierając przedłużacz, powinno się dobrać model, którego parametry są dostosowane do eksploatacji w konkretnych warunkach oraz do obsługi danych urządzeń, co zapewnia bezpieczeństwo ich użytkowania. Oto najważniejsze parametry:

 • obciążenie – sumaryczna moc urządzeń podłączanych do danego przedłużacza nie może przekraczać jego dozwolonego obciążenia.
 • przekrój żył – przedłużacz większym przekroju żył jest przeznaczony do urządzeń pobierających bardzo dużo prądu. Przedłużacz o małym przekroju żył (mniej niż 1 mm) łatwo przeciążyć, co może doprowadzić nawet do pożaru.
 • ilość żył – przedłużacz może posiadać 2 lub 3 żyły. Te, przeznaczone do podbierania mniejszej ilości prądu posiadają 2 żyły, a najbardziej wytrzymałe – 3 żyły.
 • długość – powiązana z przekrojem żył; wraz z długością kabla spada napięcie, więc nie ma sensu kierować się tym, aby kabel był koniecznie jak najdłuższy. Należy zwracać uwagę, by długi kabel (np. 30-50 m) posiadał grube żyły (3 mm), aby przedłużacz się nie stopił. Ważne jest to na budowie, przy używaniu urządzeń o bardzo dużej mocy, np. spawarki, betoniarki.
 • uziemienie – bolec uziemiający zabezpiecza przed porażeniem prądem i uszkodzeniem sprzętu podczas skoków napięć. Urządzenia posiadające miejsce na gniazdo z uziemieniem należy podłączać do kompatybilnych gniazd (można kupić plastikowe nakładki na gniazda imitujące bolec, czego absolutnie nie powinno się robić, bo może to skutkować porażeniem prądem).
 • stopień szczelności IP – przedłużacze ogrodowe lub budowlane, w przypadku których zachodzi wysokie ryzyko kontaktu z wodą powinny mieć IP44. W pomieszczeniach suchych wystarczy stopień szczelności IP20.
 • izolacja – winylowa (do pracy w pomieszczeniach suchych), gumowa (do krótkotrwałego użytku na zewnątrz) lub przewód RN (do pracy w najtrudniejszych warunkach, np. na budowie; poszczególne żyły są obudowane gumą, a cały przewód dodatkowo neoprenem).

Przedłużacz bębnowy

Jaki przedłużacz do ogrodu i domu?

Mimo że przedłużacz jest nieskomplikowanym urządzeniem, to jednak trzeba zważać na to, że nie każdy model będzie najlepszy dla różnych sprzętów. Poniżej kilka wskazówek, jak dobrać przedłużacz do następujących urządzeń:

 • AGD – najważniejsza zasada, jeśli chodzi o przedłużacz do kuchni, jest taka, że absolutnie nie podłączamy do niego lodówki, kuchenki, zmywarki lub innych sprzętów dużego AGD. Do małych sprzętów, ze względu na ich dużą wartość, najlepiej dobrać przedłużacz w formie listwy antyprzepięciowej, co uchroni urządzenia przed ewentualnym uszkodzeniem w momencie, gdy napięcie w sieci wzrasta powyżej limitów (np. podczas wyładowań atmosferycznych).
 • Komputer – ze względu na dużą liczbę urządzeń, które oprócz komputera wymagają podłączenia (np. drukarka, router, monitor, głośniki, itd.), najlepszy będzie przedłużacz lub listwa z wieloma gniazdami, również koniecznie z zabezpieczeniem antyprzepięciowym. W tym przypadku warto mieć rozeznanie, jakie obciążenie będzie musiała wytrzymać listwa i kupić dobrej jakości model, który je udźwignie.
 • elektronarzędzia budowlane – przedłużacz na budowę to sprzęt do zadań specjalnych. Najłatwiej w tym wypadku kierować się opisem producenta, czyli wybierać przedłużacze budowlane (mimo że bywają droższe), a nie np. uniwersalne. Do dużych sprzętów należy dobrać taki, który będzie doprowadzał odpowiednią ilość prądu do danego urządzenia, a więc musi być dostosowany do jego mocy. Warto by był przystosowany do pracy w trudnych warunkach, gdzie jest woda i duże prawdopodobieństwo uszkodzeń mechanicznych. Często są to przedłużacze na bębnie o długim przewodzie (ok. 50 m) i posiadające kilka gniazd z uziemieniem na bębnie.
 • elektronarzędzia ogrodnicze – w tym przypadku zaleca się wybrać typowy przedłużacz ogrodowy, czyli również przeznaczony do zasilania konkretnych sprzętów, jak w przypadku narzędzi budowlanych. Przedłużacze ogrodowe są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, bardziej wytrzymałe, jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne i mają gniazda z uziemieniem. Należy wybrać przedłużacz z odpowiedniej długości kablem, dopasowanym do wielkości danego ogrodu czy działki.

Przedłużacz spiralny

Jak w praktyce odczytywać oznaczenia przewodu podane na przedłużaczu? Budowa przewodu, czyli najważniejsza kwestia obejmująca grubość i ilość żył, jest podana skrótowo, np. 3G2,5. Pierwsza cyfra – 3, oznacza ilość żył. Druga cyfra – 2,5 to przekrój poprzeczny żył, czyli 2,5 mm. Te dwa parametry są fundamentalne w odniesieniu do wyboru odpowiedniego przedłużacza, ponieważ pozwalają na interpretację tego, czy dany model wytrzyma duże obciążenie, a więc czy nada się do użytku domowego, na budowę, do warsztatu, czy ogrodu. Słowem podsumowania – im większa ilość i grubość żył, tym większe obciążenie przedłużacz wytrzyma.

Narzedzia.pl mają bardzo bogatą ofertę, dlatego zapraszamy do naszego działu Przedłużacze, a także Listwy zasilające :)

Dodaj komentarz
* Pola wymagane