Do włamań i kradzieży na posesje dochodzi bardzo często, a ich skutki mogą być dla domowego budżetu niezwykle dotkliwe. Dlatego warto zrobić wszystko, aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia lub chociaż zmniejszyć potencjalne straty.

Kup w Narzedzia.pl
Pilarka tarczowa Itamati PowerSystem 18Volt IKS18165-140
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
429,23
Pilarka stołowa Bosch GTS 635-216
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
1 540
Wiertarko-wkrętarka z osprzętem Bosch GSR 12V-30
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
618,99
Wiertarka stołowa Bosch PBD 40
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
1 168,99
Szlifierka mimośrodowa AEG EX 150 ES
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
625
Młotowiertarka Hikoki DH28PEC WSZ
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
1 355

Zabezpiecz swoje narzędzia

Narzędzia i elektronarzędzia, a także liczne urządzenia przydatne podczas budowy domu, czy wykorzystywane do prac remontowych i naprawczych pozostawione bez nadzoru i zabezpieczenia mogą stać się łatwym łupem dla złodziei. Na budowach i w domach przeważnie trzymamy całe zestawy i komplety narzędzi, których ceny z reguły nie są niskie. Należy także mieć na uwadze, że bez odpowiedniego sprzętu nie będziemy w stanie wykonać na czas zaplanowanych prac. W celu zminimalizowania strat i ryzyka kradzieży warto skorzystać z kilku rozwiązań.

Gwarancje od producentów

Kupiłeś nowe narzędzia i chcesz je zabezpieczyć przed kradzieżą? Jeśli tak, sprawdź, czy możesz je zarejestrować lub skorzystać ze specjalnej gwarancji producenta. Niektórzy z nich umożliwiają zabezpieczenie sprzętu na wypadek kradzieży. Jeśli sprzęt zostanie skradziony, po dopełnieniu wszystkich formalności otrzymasz nowe urządzenie lub jego równowartość.

Nie obejdzie się tutaj jednak bez zgłoszenia sprawy na policję. Obecnie coraz więcej elektronarzędzi posiada numery seryjne, dzięki którym istnieje większa szansa na odnalezienie skradzionego sprzętu. Można także samodzielnie oznaczyć sprzęt, co z kolei ułatwi jego rozpoznanie.

Nadajniki GPS do zadań specjalnych

Wiele osób korzysta także ze specjalnych nadajników GPS, które umożliwiają szybką lokalizację sprzętu za pomocą smartfonów i komputerów. Współczesne urządzenia GPS nie rzucają się w oczy i wyglądają jak część narzędzi, dzięki czemu istnieje duża szansa, że złodziej ich nie rozpoznana, a my odzyskamy skradzione przedmioty. Nadajniki ułatwią pracę policji i pozwolą szybko złapać przestępcę.

Alarmy, monitoring i oświetlenie

Mówiąc o zabezpieczeniu narzędzi na budowie i w domu przed kradzieżą nie można nie poruszyć tematu alarmów i monitoringu. Obecnie montowane są zarówno alarmy wydające sygnały dźwiękowe, jak i modele bezgłośne, które alarmują firmę ochroniarską, podczas gdy włamywacz nie jest jeszcze niczego świadom.

Monitoring umożliwia natomiast nagranie całego zajścia i pomaga w złapaniu złodziei. Dobrym pomysłem jest także zamontowanie oświetlenia z czujnikami ruchu, które będzie się włączało w chwili, gdy na terenie posesji pojawią się nieproszeni goście. Takie oświetlenie może skutecznie przepłoszyć intruza.

Najlepsze miejsce do przechowywania narzędzi

Zawsze warto zadbać o to, aby wartościowy sprzęt znajdował się “pod kluczem”. Zamykane pomieszczenia nie stanowią z reguły przeszkody nie do pokonania dla złodziei, jednak są dodatkową przeszkodą, która utrudni zdobycie łupu, a także przedłuży czas potrzebny na kradzież.

Im więcej czasu intruz poświęci na sforsowanie zabezpieczeń sprzętu, tym większa szansa, że ktoś go zauważy, zawiadomi policję lub firma ochroniarska zdąży dojechać na miejsce. W takim miejscu można wykorzystać także szafki na narzędzia zamykane na zamek, które będą stanowić dodatkową barierę dla intruza.

Ubezpieczenie na wypadek kradzieży narzędzi - dla bezpieczeństwa i ciągłości pracy

Przy drogich sprzętach warto skorzystać także z ubezpieczenia. Taka ochrona wiąże się oczywiście z wydatkami, jednak mogą one być znacznie niższe niż wartość skradzionego sprzętu. Zakres ochrony będzie różny w zależności od wybranego ubezpieczyciela i danej oferty. Z reguły ubezpieczony sprzęt chroniony jest nie tylko na wypadek kradzieży, ale także uszkodzeń.

W przypadku zajścia zdarzenia objętego ubezpieczeniem możemy liczyć na rekompensatę, która umożliwi zakup nowego sprzętu i pozwoli kontynuować wykonywane prace. Jednak, aby otrzymać pieniądze za skradziony sprzęt, całe zajście należy zgłosić na policję, a firmie ubezpieczeniowej przedstawić stosowne dokumenty. Na wysokość i samo przyznanie odszkodowania wpływ będą miały także zastosowane rozwiązania mające na celu uniemożliwienie działania złodziejom.

Zgłoszenie kradzieży na policji

Każdą kradzież należy zgłaszać na policji. W ten sposób rozpocznie się procedura poszukiwania sprzętu przez odpowiednie organy. Mamy wtedy także szansę na to, że sprzęt odnajdzie się w toku postępowania lub np. podczas przeprowadzania zupełnie innej sprawy. Wszystkie informacje zostaną bowiem zarejestrowane w odpowiedniej bazie danych. Próba odzyskania sprzętu na własną rękę może okazać ryzykowna i nieodpowiedzialna, gdyż złodzieje często działają w grupach.

 

ręce skute kajdankami

 

Aukcje internetowe i portale ogłoszeniowe

Jeśli już doszło do kradzieży, warto również analizować aukcje w serwisach internetowych. Złodzieje często sprzedają kradziony sprzęt właśnie w ten sposób, gdyż mogą liczyć na większy zarobek i rozprowadzenie sprzętu na terenie całego kraju lub nawet za granicą. Obecnie istnieje wiele serwisów, na których sprzedawany jest używany sprzęt. Warto jednak poświęcić czas na ich obserwację. Niektóre z nich umożliwiają ustawienie powiadomienia, gdy sprzęt określonej marki oraz o podanych parametrach pojawi się na aukcji.

Zadbaj o zabezpieczenie sprzętu

Narzędzia i urządzenia budowlane stanowią łakomy kąsek dla złodziei. Obecnie używane sprzęty potrafią kosztować krocie, dlatego warto zabezpieczyć się przed ich kradzieżą. Im więcej środków ochrony zastosujemy, tym bardziej utrudnimy zadanie złodziejom, a także zwiększymy szanse na odzyskanie utraconego sprzętu.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane