Wiosna w ogrodzie to czas na pielęgnację trawnika. Do tego potrzebujemy odpowiedniej kosiarki do trawy. Wybierając kosiarkę, powinniśmy uwzględnić czynniki takie jak powierzchnia trawnika, częstotliwość i sposób koszenia, ukształtowanie terenu, na którym będziemy pracować oraz dostępność do źródeł zasilania. Chcąc Wam pomóc w wyborze odpowiedniej kosiarki, przedstawiamy podstawowe typy kosiarek i najwłaściwsze dla nich zastosowania.

Kup w Narzedzia.pl
Kosiarka akumulatorowa Makita DLM432Z
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 115
Kosiarka akumulatorowa Ryobi ONE+ RLM18X33B40
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
975
Kosiarka akumulatorowa z napędem Greenworks GD40LM46SP
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 609,99
Kosiarka akumulatorowa Bosch CityMower 18-300
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 215
Kosiarka akumulatorowa Bosch AdvanceRotak 36-660 LI
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
2 369
Kosiarka elektryczna Bosch ARM 32
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
455

Kosiarka elektryczna – dla kogo?

Kosiarka elektryczna sprawdzi się przy pielęgnacji średnich i małych powierzchni. Nadaje się do trawników o powierzchni do 500 m². Jest idealna do płaskich i małych trawników. Ponadto kosiarka zasilana prądem elektrycznym nie emituje spalin, zatem praca z nią pozwala nam uniknąć nieprzyjemnego zapachu.  Zaletą kosiarek elektrycznych jest cicha praca i łatwe uruchamianie (nie wymaga wysiłku). Sprawnie poradzi sobie z nią kobieta czy osoba starsza. Kosiarka elektryczna ma jednak mniejszą szerokość roboczą, od kosiarek spalinowych, z powodu niższej mocy silnika – przeważnie nie więcej niż 40 cm.

Kosiarki elektryczne, w porównaniu do kosiarek akumulatorowych i spalinowych, są tańsze, prostsze w użyciu i konserwacji.  Jednak podstawowym ograniczeniem podczas stosowania kosiarek elektrycznych jest dostęp do źródła zasilania. Trzeba bowiem pamiętać, że wraz ze wzrostem długości kabla, spada napięcie. Z tego względu nie należy pracować kosiarką elektryczną w odległości większej niż 40m od źródła zasilania, a optymalna długość kabla zasilającego to ok. 25m. Niewygodny przewód, który ciągnie się za nami podczas koszenia, utrudnia pracę. Trzeba uważać, żeby go nie przeciąć. Kabel może utrudniać pracę, szczególnie kiedy manewrujemy kosiarką pomiędzy drzewami, krzewów. Przewód elektryczny haczy się o elementy ozdobne, łamie rośliny. Podsumowując - kosiarki elektryczne polecamy posiadaczom małych i średnich przydomowych trawników. Tutaj przeważnie nie ma problemu z dostępem do gniazdka elektrycznego, a cichszą pracę silnika elektrycznego i brak spalin docenimy nie tylko my sami, ale także nasi najbliższi i sąsiedzi.

Proponujemy modele:

Jeżeli szukamy kosiarki jak najtańszej, w cenie do 400 zł, ale dobrej jakościowo warto zwrócić uwagę na kosiarkę rotacyjną Bosch Rotak 32 z silnikiem o mocy 1200W i 3-stopniową, centralną regulacją wysokości koszenia. Jak na tę klasę cenową, kosiarka jest bardzo solidna, wyposażona jest w 31-litrowy kosz do zbierania trawy. Kosiarka Rotak 32 posiada opatentowane grzebienie do cięcia trawy w pobliżu krawędzi i wzdłuż murów. Mała waga urządzenia oraz ergonomiczny kształt sprawiają, że kosiarka prowadzi się łatwo i wygodnie.

 

Nieco droższa kosiarka elektryczna bez napędu Gardena PowerMax 36 E (ok.700zł) jest doskonała do większych przydomowych trawników. Atutem tego modelu kosiarki elektrycznej jest funkcja mielenia oraz 5-stopniowa, centralna regulacja wysokości koszenia. Kosiarka Gardena PowerMax 36E ma większą moc – 1500W i większą szerokość robocza 36cm. Niska waga, składany uchwyt, duże koła ze specjalnym bieżnikiem oraz łatwa obsługa zachęcają do zakupu kosiarki elektrycznej Gardena PowerMax 36 E.

 

Produktem z najwyższej półki jest elektryczna kosiarka do trawy Makita ELM4611 9 (ok.1200zł). Jest to kosiarka stworzona z myślą o właścicielach dużych trawników o powierzchni ok. 1000 metrów kwadratowych. Gwarantuje doskonałe połączenie dużej mocy – 1800W – i wydajności. Pracę na dużym terenie ułatwia też duża szerokość robocza 46cm i kosz o pojemności 60l, który nie wymusza przerw na jego opróżnienie.


Kosiarka akumulatorowa - zalety silnika elektrycznego bez źródła zasilania

Alternatywą dla osób, które nie chcą pracować z kosiarką zasilaną prądem elektrycznym jest kosiarka akumulatorowa. Jeżeli, nie posiadamy na działce dostępu do gniazdka elektrycznego, a mimo to chcemy wykorzystać zalety silników elektrycznych (cicha praca, brak spalin) idealnym rozwiązaniem okaże się kosiarka akumulatorowa. Urządzenie zasilane jest akumulatorem, a to bardzo ułatwia poruszanie się z kosiarką pomiędzy rabatami, grupami krzewów i drzewami. Nie trzeba uważać, aby przewód się nie zaplątał lub gdzieś nie zahaczył.

Ponadto praca z kosiarką akumulatorową jest bezpieczniejsza, bowiem nie musimy się martwić, że uszkodzimy lub przetniemy kabel. Patrząc na zalety kosiarek akumulatorowych, nasuwa się pytanie – dlaczego nie są one tak powszechnie stosowane jak kosiarki elektryczne? Otóż urządzenia akumulatorowe są niestety znacznie droższe. Trzeba też uwzględnić konieczność ładowania akumulatora, co może trwać nawet 16 godzin. Należy o tym odpowiednio wcześnie pamiętać. Kosiarka akumulatorowa adresowana jest do właścicieli mały trawników, bowiem naładowana bateria starcza na określony czas pracy. I na koniec – moc silnika zasilanego akumulatorem jest stosunkowo mała, co powoduje, że szerokość pracy tych kosiarek jest też niewielka. Ostatecznie, biorąc pod uwagę stosunek ceny do osiąganej mocy lub szerokości roboczej, kosiarki akumulatorowe przegrywają zdecydowanie z elektrycznymi, ale uniezależniają nas od źródła zasilania.

 

Polecamy kosiarki do trawy:

Kosiarka akumulatorowa Bosch Rotak 32 Li 36V 1,3Ah (ok.1800zł) to idealna propozycja dla właścicieli trawników o powierzchni do 150 metrów kwadratowych. Dzięki specjalnej konstrukcji Rotak 32 doskonale radzi sobie z cięciem trawy przy murze i wokół rabat, a innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają na wygodną i sprawną pracę.

 

Z kolei kosiarka akumulatorowa Makita LM430DZ jest tańsza od wcześniejszego modelu (ok.1300zł). Ma jednak większe możliwości, dzięki szerokości cięcia 43cm. Kosiarka akumulatorowa Makita zapewnia wygodne i wydajne koszenie trawnika o wielkości do 600 metrów kwadratowych.

 

Zobacz też: jak wybrać kosiarkę oraz jak dbać o kosiarkę?

 

Kosiarka akumulatorowa Bosch Rotak 43 Li (ok. 2600zł) to sprzęt adresowany do właścicieli trawników o powierzchni do 600 metrów kwadratowych. Dzięki innowacyjnemu grzebieniowi Rotak 43 Li doskonale poradzi sobie z koszeniem wysokiej i mokrej trawy, a także z cięciem przy krawędziach, murach i wokół rabat. Ponadto akumulator o napięciu 36 V zapewnia taką moc, jaką posiadają urządzenia sieciowe.

 

 

Kosiarka spalinowa - duża moc i swobodna praca

Jeżeli jesteśmy posiadaczami dużej działki rekreacyjnej poza miastem, bez dostępu do prądu elektrycznego lub ogrodu o powierzchni przekraczającej 500 m², nie pozostaje nic innego jak zakup kosiarki spalinowej. Kosiarki spalinowe nie wymagają dostępu źródła prądu i lepiej nadają się do koszenia dużych powierzchni, trawy wysokiej lub mokrej. Niezależne źródło zasilania kosiarek spalinowych docenimy szczególnie na terenach poprzeplatanych grupami drzew i krzewów. Ich zaletą jest także duża moc, a co za tym idzie – większe możliwości. Moce silników kosiarek spalinowych wahają się przeważnie od 3,5 do 5,5 KM, co przekłada się na szerokość roboczą kosiarek – ponad 50cm. Oznacza to, że szybciej sobie poradzimy ze skoszeniem dużej powierzchni. Jeżeli powierzchnia naszego trawnika przekracza 1000m² - koniecznie wybierzmy model z napędem na koła. To ułatwia prowadzenie kosiarki, a przy dużej powierzchni trawnika zdecydowanie mniej się zmęczymy. Kosiarki spalinowe nie są pozbawione wad. Przede wszystkim są znacznie droższe od kosiarek elektrycznych. Ponadto eksploatacja i konserwacja kosiarki spalinowej jest bardziej skomplikowana i kosztowna – trzeba pamiętać o uzupełnianiu paliwa oraz okresowej wymianie oleju i filtrów. Kosiarki spalinowe pracują głośniej i wydzielają spaliny. Producenci wyszli nam naprzeciw –  wprowadzono modele z katalizatorem oraz obudową tłumiącą hałas, ale za takie udogodnienia musimy sporo zapłacić.

 

Wybierz:

Kosiarka spalinowa Makita PLM5121 (ok.1550zł) poradzi sobie z regularną pracą na większych powierzchniach – do 2200 m2. Ma pokaźną moc 5,5 KM i szerokość cięcia aż 51cm. Kosiarka spalinowa Makita wyposażona jest w silnik 4-suwowy Briggs&Stratton, który nie wymaga stosowania mieszanki paliwowej. Atutem jest możliwość koszenia blisko krawężników i ścian. Kosiarka spalinowa posiada napęd, dzięki czemu łatwo się prowadzi. Posiada dodatkowo funkcję mulczowania, ale nie posiada kosza do zbierania trawy.

 

Porównywalna cenowo jest kosiarka spalinowa Hikoki ML160E (ok.1600zł). jest to jednak urządzenie bez napędu, które posiada trzy funkcje: koszenia, koszenia i zbierania oraz mulczowania. Model ten ma moc 3,5KM i szerokość roboczą 42cm. Kosiarka spalinowa ML160E  jest bardzo wytrzymała, dzięki stalowemu korpusowi oraz kompaktowej budowie. Jej prowadzenie jest łatwe, a duża pojemność pojeminika do trawy – wynosi 55l, co czyni koszenie znacznie wygodniejszym.

 

Dla najbardziej wymagających polecamy kosiarkę spalinową Makita PLM5102. Sprzęt ten posiada wydajny czterosuwowy silnik Briggs&Stratton 675 z funkcją Ready Start. Kosiarkę Makita wzbogacono o funkcję mulczowania i bocznego wyrzutu. Atutem kosiarki PLM5102 jest regulowana na 5 poziomach wysokość cięcia. 3-biegowy napęd na tył i 3-stopniowa regulacja rękojeści oraz duże łożyskowane koła ułatwiają operowanie sprzętem.

 

Kosiarki do trawy - podsumowanie

Wybierając kosiarkę, pamiętaj, że przede wszystkim musi ona być dopasowana do Twoich potrzeb. Nie ma sensu kupować drogiej kosiarki spalinowej do koszenia małego, przydomowego trawnika. W takim zastosowaniu kosiarka spalinowa okaże się zbyt kłopotliwa i droga w eksploatacji, a nasi sąsiedzi będą narzekali na hałas podczas koszenia oraz zapach spalin. Zdecydowanie lepiej zatem kupić tańszą i ciszej pracującą kosiarkę elektryczną lub kosiarkę akumulatorową o porównywalnych możliwościach, ale uniezależniająca nad od źródła zasilania. Właściwie utrzymany trawnik może być pięknym, miejscem odpoczynku dla nas i naszej rodziny. Pielęgnacja trawnika wymaga dużo pracy – chyba, że dobierzesz sprzęt odpowiadający Twoim potrzebom.  

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
 • Administrator Narzedzia.pl 2020-05-11

  Dzień dobry, prosimy o wiadomość na adres [email protected] i podanie, o jaki model kosiarki Gardena chodzi. To ułatwi nam kontakt z Panem.

 • janusz 2020-05-08

  szukam nozykowdo kosiarki-kosy f-my Gardena

 • Paweł 2015-05-10

  no na zimę to warto dobrze kosiarkę schować, ja przez to rozwaliłem akumulator

 • Hans 2014-06-04

  Ostatnio widziałem takiego robtoa na pokazie, faktycznie robi wrażenie

 • Darek 2014-05-30

  zdecydowanie polecam tego robota Robomowe - mam od początku sezonu. Troszkę zabawy z rozstawienie bramek i mapowaniem ale później... po 2 tyg regularnej pracy mogę powiedzieć, że to działa!

 • Kosiarz 2014-04-30

  Czytałem ostatnio test konsumencki robotów koszących i wygrał tam Robomow - sprawdzili praktycznie wszystko, jak sobie radzi z przeszkodami, klombami, wokół drzew, na podjazdach, jak wygląda trawa po 3 dniach i dwóch tygodniach od koszenia. I najlepsze: jak bardzo robot przeszkadza sąsiadom :-D - badanie empiryczne. Finalnie wyszło, że robomow najlepszy

Dodaj komentarz
* Pola wymagane