Wybór między kosiarką a kosą raczej nie sprawia nikomu większych problemów. Ta pierwsza jest wydajniejsza, przeznaczona do większych powierzchni, natomiast kosa lepiej sprawdzi się wszędzie tam, gdzie kosiarka nie dotrze. Więcej kłopotów nastręcza pytanie: jaka jest różnica między kosą a podkaszarką? Kiedy jedna sprawdzi się lepiej niż druga?

Kup w Narzedzia.pl
Podkaszarka Ryobi ONE+ OLT1832
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
295,99
Kosa akumulatorowa Ryobi ONE+ OLT1833
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
595,49
Kosa akumulatorowa Graphite 58G035
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
521,99
Kosa akumulatorowa Yato YT-85010
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
444,99
Podkaszarka Makita DUR181Z
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
348,99
Podkaszarka Greenworks G40LT
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
394,99

Podczas wyboru jednego z tych urządzeń trzeba wziąć pod uwagę kilka najważniejszych czynników. Przyjrzyjmy się im po kolei.

 

Rodzaj i wielkość powierzchni, na której pracujemy

Jak w przypadku różnicy między kosiarkami o kosami, tak i w wyborze między kosami a podkaszarkami, to najważniejsza kwestia. Dzięki kosom spalinowym możemy skosić powierzchnie mające nawet ponad 150 m2, zwłaszcza takimi, które posiadają tarcze. Takim urządzeniom niestraszne nawet mniejsze krzewy. Warto zwrócić uwagę, że im więcej małych zębów ma tarcza, tym do bardziej twardych materiałów jest przeznaczona.

 

Natomiast podkaszarka (wykaszarka) poradzi sobie z działaniem wzdłuż krawężników, wokół rabat, na nierównych – stromych, kamienistych - i niewielkich – do 100 m2 - powierzchniach.

 

Żyłka czy tarcza?

Wykaszarki tną dzięki żyłce. Na co musimy zwrócić uwagę przy jej wyborze? Bardzo „agresywnymi”, a przy okazji i efektywnymi rodzajami żyłek są te o przekroju kwadratowym lub 5-kątnym. Mają ostre krawędzie i bez problemu poradzą sobie z chwastami, zaroślami. Kupując żyłkę pamiętaj również o takich parametrach jak: jej odporność na rozrywanie i strzępienie czy temperaturę wytwarzaną podczas cięcia. Żyłka może być wysuwana automatycznie lub ręcznie. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest to pierwsze. Będziemy mogli z niego skorzystać, jeśli zaopatrzymy się w podkaszarkę elektryczną ITAMATI.

 

 

Natomiast kosy spalinowe mogą dysponować żyłką lub tarczą. Dostępne są również modele, które mogą mieć i żyłkę, i tarczę. Urządzenie, w którym je zastosowano to m. in. kosa spalinowa ITAMATI. Jednak kosy z zagiętym wałem wymagają stosowania ze specjalnymi tarczami tnącymi, najczęściej z plastikowymi ostrzami tnącymi. Tarczą 2-zębną zetniemy trawę i zarośla, tarczą 3-zębną – trawę i chwasty, tarczą 4-zębną – trawę, chwasty i zarośla. Najbardziej skuteczna jest tarcza trójząb – zetnie zarośla, jeżyny, młode drzewostany.

 

Wybierając i żyłkę, i tarczę nie zapominajmy, by wybrać model z odpowiednią do konkretnego modelu kosy/wykaszarki średnicą.

 

 

Jakiej mocy potrzebuje narzędzie?

Moc kos spalinowych sprawia niemało problemów. Przede wszystkim, różni producenci podają ją w różnych jednostkach: watach, kilowatach, koniach mechanicznych. Aby mieć porównanie, trzeba je wszystkie sprowadzić do jednej wartości. Należy również zwrócić uwagę na liczbę generowanych obrotów i pojemność skokową danego narzędzia, żeby udało się uzyskać informację o tym, ile rzeczywiście będziemy w stanie z maszyny wycisnąć.

 

W przypadku podkaszarek sprawa jest prostsza – do powierzchni do 100 m2 wystarczy urządzenie o mocy do 500 W. Powyżej – 100-150 m2 – lepiej sprawdzi się sprzęt o mocy od 500 do 1000 W. Pamiętajmy, że podkaszarki mogą być nie tylko elektryczne, jak NAC SF7A201, ale i akumulatorowe.

 

 

Wybierając tę drugą opcję, zyskamy większą wygodę pracy – bez kabla plączącego się pod nogami. Będziemy natomiast musieli pamiętać o regularnym ładowaniu sprzętu. Większość produkowanych obecnie modeli posiada akumulatory Li-Ion – litowo-jonowe, które wykazują się dużą wytrzymałością ogniw. Za przykład może tutaj posłużyć podkaszarka elektryczna Bosch ART 26 COMBITRIM.

 

 

Cechy wspólne

Wybierając i kosę spalinową, i podkaszarkę, trzeba zwrócić uwagę na szerokość cięcia. Im jest większa, tym większy teren możemy poddać obróbce. Tak więc do małych prac poprawkowych wcale nie musimy wybierać narzędzia z dużą szerokością koszenia.

 

Co jeszcze? Składany drążek. Pracowanie jest znacznie łatwiejsze, gdy możemy dostosować wysokość drążka do własnego wzrostu, za pomocą takiego drążka możemy również swobodniej dostać się do miejsc trudno dostępnych. Takim drążkiem dysponuje np. kosa spalinowa Dolmar MS20U.

 

 

Przyda się również atrakcyjne wyposażenie podstawowe. W standardzie powinna znajdować się tarcza czy żyłka, osłona ostrza, ale nie stanowi problemu zaopatrzenie się w sprzęt z szelkami, torbą na akcesoria czy np. okularami ochronnymi.

Hałas podczas pracy podkaszarki elektrycznej i spalinowej

W związku z tym, że silniki elektryczne pracują znacznie ciszej niż spalinowe, kosy elektryczne poleca się do zadań, w których oprócz efektywności pracy ważny jest komfort pracy. Najbardziej interesujące są kosy akumulatorowe, np. Makita BC231UDWB. Podkaszarki elektryczne sprawdzą się na przykład podczas koszenia trawy między blokami, na działce itp. Wszędzie tam, gdzie zbyt duży hałas jest dokuczliwy dla ludzi. Kos spalinowych używa się zaś w takich miejscach, w których takie ograniczenia nie obowiązują, przy czym należy tu wspomnieć, że tego typu urządzenia z silnikami 4-suwowymi są znacznie mniej hałaśliwe od 2-suwowych.

Dodatkowo warto zadbać o bezpieczeństwo słuchu podczas koszenia i nosić słuchawki ochronne lub stopery.

Cena kosy i podkaszarki

To dla wielu najistotniejsza kwestia. Podkaszarki są z reguły znacznie tańsze niż kosy. Wynika to z faktu, że ich moc jest słabsza. Kosy muszą sobie poradzić również z trudniejszymi wywaniami, więc ich konstrukcja jest solidnniejsza.

Komfort pracy podkaszarką i kosą

Wiele osób boi się pracy z kosą. Jej ostrze, gdy natrafi na kamień lub inny drobny przedmiot, to może go wyrzucić z w powietrze i uderzyć operatora. Ostrożne i prawidłowe prowadzenie narzędzia minimalizuje ryzyko takiego wypadku, chociaż odoby pstronne zawsze powinny unikać przechodzenia obok pracującej kosy. Podkaszarki wyposazone w żyłkę nie mają takiej mocy i tutaj o wiele rzadziej dochodzi do ryzykownych zdarzeń.

Samo uruchamianie podkaszarki elektrycznej jest prostsze niż odpalanie kosy spalinowej. konserwacja urzadzeń elektrycznych również sprawia mniej problemów.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • Anna 2021-09-29

    Ponieważ mam sporo terenu, to u mnie jest i kosa i podkaszarka. Kosę mam spalinową, a podkaszarka jest akumulatorowa.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane