Narzędzia ręczne to podstawowe wyposażenie każdego warsztatu. Ich największą zaletą jest prostota i wszechstronne zastosowanie. Odpowiednie dbanie o śrubokręty, młotki czy klucze gwarantuje ich długowieczność, dlatego co jakiś czas warto przyjrzeć się tym podstawowym sprzętom i o nie zadbać.

Przechowywanie

W narzedzia.pl wszyscy wiemy, że o wiele prościej jest zapobiegać problemom, niż później je rozwiązywać. W przypadku narzędzi kluczową kwestią jest ich przechowywanie. Największym wrogiem naszego ekwipunku jest wilgoć, która będzie przyczyną rdzy. Korozja znacznie obniża trwałość, praca zardzewiałym narzędziem będzie również mniej efektywna. Również pył, kurz i inne zanieczyszczenia szkodzą narzędziom. Wiele materiałów jest również wrażliwych na działanie promieni słonecznych, pod wpływem których stopniowo kruszeją.

Narzędzia w warsztacie

Jak prawidłowo przechowywać narzędzia? Jeśli wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest wysoka, to warto zastanowić się nad osuszaczem powietrza. Urządzenie to może dodatkowo usuwać kurz i roztocza z powietrza, więc pozytywnie wpłynie na komfort naszej pracy.

Przed wszystkimi szkodliwymi czynnikami sprzęt można schronić w szafkach warsztatowych lub pojemnikach. Różnorodność tych akcesoriów jest naprawdę szeroka: do wyboru są zarówno kompleksowe rozwiązania dla profesjonalnego warsztatu, jak i małe skrzynki narzędziowe na domowy użytek. Warto zwrócić uwagę na to, by pudełka czy szufladki szczelnie się domykały, żeby nie dostawał się do nich kurz. W przypadku ostrzy należy również pamiętać o nakładkach zapobiegających stępieniu.

Skrzynki narzędziowe

Czyszczenie i pielęgnacja

Nawet prawidłowo przechowywane narzędzia wymagają niekiedy czyszczenia. I tutaj są dwie szkoły. Jedna mówi, żeby niezwłocznie usuwać wszystkie zabrudzenia, a sprzęt był od razu gotowy do ponownego użycia. Druga natomiast głosi, że nie ma takiej potrzeby, lepiej od czasu do czasu zrobić przegląd całego wyposażenia warsztatu połączonego z czyszczeniem, znacznie oszczędza się wtedy czas.

Brudne narzędzia

My podpowiemy, że najlepiej dla naszych narzędzi jest połączyć te podejścia: po "brudnej" pracy chociaż minimalnie przetrzeć nasze akcesoria, a co jakiś czas zrobić przegląd całości. Dzięki temu można zachować względny porządek w sprzęcie, a nawet jeśli coś nam umknie, to i tak to zauważymy podczas kontroli.

A jak wygląda czyszczenie sprzętu? To banalnie proste.

Krok pierwszy: usunięcie kurzu czy pyłu, resztek roślin, ziemi, materiału budowlanego albo innego brudu.

Krok drugi: usunięcie rdzy - można do tego celu wykorzystać chemiczne odrdzewiacze albo szczotki druciane.

Krok trzeci: odtłuszczenie acetonem, benzyną ekstrakcyjną lub specjalnym środkiem. W ten sposób poza tłustym filmem usuwa się również zanieczyszczenia w nim zawarte.

Krok czwarty: osuszenie, na sprzęcie nie może zostać wilgoć ani środki myjące.

Krok piąty: ponowne nasmarowanie. Niektóre narzędzia będą wymagały ponownego nałożenia smaru, by usprawnić części ruchome i zapobiec rdzewieniu.

Kiedy na narzędziach pojawi się korozja, można spróbować ją zeszlifować lub użyć odrdzewiacza, po czym opłukać wodą i nałożyć środek ochronny. Może sie jednak okazać, że na ratunek jest już za późno. Wtedy sprzętu należy się pozbyć, ponieważ praca nim zagraża bezpieczeństwu użytkownika.

Odrdzewiacz

Chociaż prawidłowe przechowywanie i czyszczenie narzędzi jest niezwykle proste, to łatwo o tym zapomnieć. A to najprostszy sposób, by sprzęt bezpiecznie służył nam przez długie lata.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane