W tym miejscu zajmiemy się tematem być może oczywistym dla wielu, lecz nie dla wszystkich. Klucze nasadowe to narzędzia ręczne, które są potrzebne w każdym warsztacie samochodowym oraz w domu i garażu. Podpowiadamy, czy warto zdobyć się na ten wydatek i polecamy, na jakie zestawy kluczy nasadowych zwrócić szczególną uwagę.

Kup w Narzedzia.pl
Klucze nasadowe Top Tools 38D147
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
31,10
Klucze nasadowe Topex 38D850
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
181,99
Nasadki Spline 1/2", zestaw 8 szt. Neo 08-651
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
73,99
Bity torx 1/2" zestaw 38 szt. Neo 08-710
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
396,99
Zestaw nasadek długich 1/4", 8-częściowy Yato YT-14431
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
środa
33,65
Zestaw kluczy nasadowych 1/2" Yato YT-38821
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
środa
94,49

Czym są klucze nasadowe?

Klucze nasadowe służą do przykręcania lub odkręcania śrub i nakrętek. Tym, co je wyróżnia spośród innych kluczy to unikatowy kształt, nieprzypominający najpopularniejszego klucza płaskiego, z którym niemal każdy chociaż raz w życiu miał do czynienia. Charakterystyczna budowa klucza nasadowego to trzy podstawowe elementy takie jak: trzpień, pokrętło do nasadek i nasadka. Trzpień występuje w kilku wariantach: fajkowy, sztorcowy oraz w kształcie litery T.

Część chwytowa tego typu klucza jest nierozerwalnie połączona z pokrętłem, natomiast nasadki różnych rozmiarów występują jako oddzielne elementy, które można łączyć z kluczem w dowolnych konfiguracjach, zależnie od potrzeb. Z tego powodu najczęściej dostępne są w sklepach całe zestawy kluczy nasadowych, zawierające duży wybór nasadek sześcio i dwunastokątnych oraz różnych rozmiarów kluczy nasadowych z grzechotką. Te zestawy są zazwyczaj rozbudowane o dodatkowe elementy jak np. przedłużki, redukcje, przeguby, bity. Można znaleźć walizkowe zestawy narzędziowe, w których oprócz kluczy nasadowych znajdziemy też komplet płaskich, imbusowych, oczkowych, a także młotek, kombinerki, obcęgi… i mnóstwo innych sprzętów.

Klucze nasadowe - komplet

Rodzaje kluczy nasadowych

Klucze i nasadki występują w kilku rozmiarach wyrażanych w calach. Najpopularniejsze to: 1 (25 mm), 1/4 (6,3 mm), 3/8 (10 mm), 1/2 (12,5 mm), 3/4 (20 mm). Podział ten jest uwarunkowany wielkością zabieraka, czyli tej części klucza, na której mocuje się nasadkę. Jest to w zasadzie najważniejszy parametr, na jaki należy zwracać uwagę, wybierając klucze, bądź dokupując do nich nasadki. W zestawach kluczy nasadowych można znaleźć niekiedy tylko dwa najpopularniejsze rozmiary, a w innych trzy bądź cztery.

Kiedy przydają się klucze nasadowe?

Najistotniejszą zaletą klucza nasadowego jest jego manewrowość, możliwość dostania się do śrub znajdujących się w trudnodostępnych, ciasnych miejscach i łatwość w odkręcaniu mocno zakręconych, a nawet zapieczonych i zardzewiałych śrub. Budowa klucza i nasadki sprawia, że wkładamy mniej wysiłku w zakręcanie lub odkręcanie, w przeciwieństwie do chociażby klucza płaskiego. Klucze nasadowe przydadzą się w każdym domu, mieszkaniu czy innym lokalu – wszędzie od czasu do czasu zachodzi konieczność, aby coś dokręcić lub naprawić.

W sprzedaży można znaleźć również pojedynczy klucz nasadowy z grzechotką wraz z kompletem nasadek. Takie rozwiązanie może być wystarczające dla osób, które sporadycznie używają tego typu narzędzi. Natomiast w specjalistycznych zakładach stolarskich, warsztatach samochodowych czy firmach budowlanych – wysokiej jakości zestaw kluczy nasadowych na wyposażeniu to mus. Zestaw dobrej marki, bogaty w mnóstwo akcesoriów to duży koszt, lecz jest to inwestycja na lata. Poniżej podpowiadamy jakie firmy specjalizują się w produkcji kluczy.

Klucze nasadowe pośród innych narzędzi

Jakie klucze nasadowe wybrać?

Wybierając zestaw kluczy nasadowych, powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego są wykonane. Solidne tworzywo to bowiem gwarancja długiej żywotności. Materiałem godnym zaufania jest na pewno stal chromowana, która sprawia, że klucz jest wytrzymały i odporny na ścieranie czy uszkodzenia przez długi czas. Kolejną kwestią jest wybór zestawu zawierającego potrzebne nam klucze nasadowe. W przypadku profesjonalistów, którzy wykonują pracę zawodową wymagającą częstego używania kluczy i dużej rozpiętości rozmiarów, warto wybrać kompleksowo wyposażony zestaw składający się np. ze 100-200 elementów.

Złote rączki bądź amatorzy majsterkowania w domu mogą skompletować swój ekwipunek oddzielnie. Również w naszym sklepie oferujemy klientom ogromny asortyment nasadek, grzechotek i kluczy, które można nabyć jako oddzielne elementy, niepołączone w żaden zestaw. Warto wybrać narzędzia dobrego producenta, a nie tani zestaw nieznanej marki z supermarketu. Do użytku domowego odpowiednie będą klucze nasadowe lub całe zestawy marek Yato czy Sata. Nieco droższe są narzędzia firmy Neo, przeznaczone do profesjonalnych zastosowań.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą narzedzia.pl, w której znajdziecie nasadki, grzechotki i bogato wyposażone zestawy.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane