Producenci urządzeń i elektronarzędzi oferują coraz więcej sprzętów ułatwiających dość trudne i skomplikowane prace. Idealnym przykładem jest nasz dzisiejszy bohater – kamera inspekcyjna. Dzięki niej można sprawdzić zakamarki i miejsca, do których kiedyś trzeba było się dokopać – dosłownie lub rozbierając cały układ (np. samochodowy) na kilkanaście/kilkadziesiąt części. Do czego wykorzystuje się kamerę inspekcyjną? Jakie możliwości daje to urządzenie?

Kup w Narzedzia.pl
Kamera inspekcyjna Bosch GIC 120C L-BOXX
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 595
Kamera endoskopowa Rems CamScope Set 16-1
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 998
Kamera inspekcyjna Bosch GIC 120
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
974,99
Kamera inspekcyjna Geo-Fennel FVE 100
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 267,49
Kamera inspekcyjna Stanley Fatmax FMHT0-77421
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 459,99
10 859

Do czego służy kamera inspekcyjna? 

Kamera inspekcyjna zwana boroskopem lub endoskopem technicznym to bardzo popularne akcesorium stosowane w wielu branżach technicznych. Kiedyś kojarzona była przede wszystkim z medycyną i najpopularniejszym endoskopem, wykorzystywanym np. w gastrologii. Obecnie to urządzenie przydaje się także w pracach warsztatowych, budowlano-remontowych, hydraulice, naprawie urządzeń elektrycznych, elektronicznych. Równie często kamer inspekcyjnych używa się w akcjach ratowniczych, detektywistycznych czy archeologicznych. Z rozwojem technologii boroskopy są coraz dokładniejszymi, precyzyjnymi i wielofunkcyjnymi urządzeniami. Obraz, jaki można uzyskać z kamery, jest idealny, ma ona szeroki kąt widzenia, istnieje możliwość robienia zdjęć i nagrywania filmów. Czas działania na jednym ładowaniu akumulatora jest dłuższy, więc można nią wykonać więcej długotrwałych zadań, nawet w zupełnych ciemnościach. Współczesne kamery inspekcyjne mają swoje własne oświetlenie, które można włączyć w każdej chwili.

Co sprawdza kamera inspekcyjna? 

Najistotniejszym elementem kamery inspekcyjnej jest sonda – w zależności od jej długości czy elastyczności, można ją wprowadzić w różne zakamarki. Kamery z krótką, twardą i sztywną sondą wykorzystywane są do kontrolowania kominów i głęboko ukrytych elementów samochodowych. Z kolei giętkie, elastyczne i długie – do sprawdzania instalacji wodociągowych czy przewodów wentylacyjnych. Kamery inspekcyjne zazwyczaj są wykorzystywane w zastosowaniach profesjonalnych, w branżach, w których umożliwiają skontrolowanie lub sprawdzenie czegoś, bez rozbiórki całego układu. Przydatne bywają także w użytku amatorskim. Wielu majsterkowiczów naprawia lub remontuje swoje domy na własną rękę, bez pomocy fachowców, a kamera inspekcyjna ułatwia prace wykończeniowe lub naprawcze.

Boroskop stosuje się do następujących zadań:

 • diagnoz i napraw samochodowych (np. sprawdzanie silnika, przewodów paliwowych, uszkodzeń skrzyni biegów, nagrzewnicy, odczytanie numerów seryjnych części samochodowych),

 • kontrola instalacji elektrycznej, wodociągowej,

 • kontrola szybów wentylacyjnych, 

 • szukanie usterek w trudnodostępnych miejscach,

 • kontrola studzienek i kanałów kanalizacyjnych,

 • akcje ratownicze i sprawdzanie gruzowisk,

 • prace wykopaliskowe, archeologiczne.

Ile kosztuje kamera inspekcyjna? 

Kamera inspekcyjna to nie jest najtańsze urządzenie, nawet dla amatorów-majsterkowiczów, poszukujących urządzenia z nie najwyższej półki. Trzeba wydać ponad 1000 zł na urządzenie o przyzwoitej jakości. Kupując kamerę za kilkaset złotych lepiej nie mieć wysokich oczekiwań – tanie modele nadadzą się do niezbyt poważnych i dokładnych zadań, chociaż da się nimi sprawdzić np. zlew czy umywalkę, gdy wpadnie do nich większy element blokujący. Tańszą kamerą sprawdzimy podczas remontu, co znajduje się w różnych zakamarkach, ale niezbyt głębokich, gdyż mają zazwyczaj sondę o długości 1 m. Natomiast kamera inspekcyjna za 1000-1500 zł może zawierać w zestawie kabel USB, który rozszerza możliwości użytkowania tego typu kamerki. Fachowcy, którzy potrzebują urządzenia do celów zawodowych, niejednokrotnie trudnych i skomplikowanych, zapłacą za faktycznie dobry jakościowo sprzęt kilka tysięcy. Kamera inspekcyjna w tej cenie będzie miała długi przewód, znakomitą rozdzielczość, duży kąt widzenia, łącze WiFi, pojemną kartę, na której zapisze się sporo zdjęć lub filmów. Najbardziej zaawansowane modele boroskopów kosztują nawet kilkanaście tysięcy. Jeżeli ktoś ma środki na taki wydatek – to czemu nie! Jednak w zaciszu domowym będziesz zadowolony z kamery za ok. 1000 zł.

Jaką kamerę inspekcyjną kupić? 

Wybierając odpowiednie urządzenie, należy zwrócić uwagę na parametry techniczne i w ten sposób dobrać kamerę inspekcyjną do określonych potrzeb oraz budżetu. Warto sprawdzić poniższe parametry i funkcje:

 • rozdzielczość kamery,

 • kąt widzenia,

 • zoom,

 • długość sondy,

 • średnica kamery (ma znaczenie, gdy ma się zmieścić w wyjątkowo ciasnych miejscach),

 • wbudowana latarka,

 • możliwość nagrywania i robienia zdjęć,

 • wodoodporność,

 • zabezpieczenie przed pyłem.

Oprócz parametrów technicznych kluczowym aspektem wyboru kamery inspekcyjnej jest rodzaj ekranu. Mamy do wyboru dwie możliwości: wbudowany lub zewnętrzny. Kamera z wbudowanym ekranem jest jednym, połączonym w całość elementem, dlatego manewrowanie nią może wymagać wprawy. Kamera inspekcyjna z zewnętrznym ekranem to przeważnie model łączący się z wyświetlaczem bezprzewodowo, stosowany do profesjonalnych zadań, bo umożliwia wygodne operowanie sondą, a sam ekran można ustawić w dowolnym miejscu. W warunkach domowych, prywatnych popularne są kamery z przewodem USB, który umożliwia podłączenie ich do zewnętrznych urządzeń, np. laptopa, na którym wyświetla się obraz z kamery.

Po lekturze tego poradnika wiesz, na jakie parametry i opcje warto zwrócić uwagę podczas kupowania kamery inspekcyjnej. Zachęcamy więc do przejrzenia oferty naszego sklepu narzedzia.pl, w której proponujemy kamery na każdą kieszeń, w zasięgu wszystkich klientów – i majsterkowiczów-amatorów, i fachowców.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane