Materiały mają różne właściwości, które wymagają użycia odpowiedniego wiertła do ich obróbki. By ułatwić pracę postanowiliśmy przygotować krótki poradnik.

Kup w Narzedzia.pl
Zestaw wierteł i dłut SDS-plus Bosch Mixed Set
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
83,99
19-częściowy, promocyjny zestaw wierteł HSS-G Metabo
dostępne
9 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
61,99
Zestaw wierteł do metalu i drewna 29szt. Hikoki Box III
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
188,99
Zestaw osprzętu 41 szt. Bosch V-line SET
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
52,99
Zestaw wierteł (6szt.) Bosch HSS PointTeQ
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
23,31
232,99

Najczęściej korzysta się z wierteł spiralnych, które bywają także nazywane wiertłami krętym. Ich klasyfikacja wywodzi się po części od nazwy materiału, z którego zostały wykonane. I tak mamy: wiertła ze stali narzędziowej, wiertła ze stali szybkotnącej HSS, wiertła ze stopów twardych. Istotne z punktu widzenia jakości oraz szybkości wiercenia są takie parametry jak rodzaj ostrzenia i forma ostrzy.

 

Wiertła ze stali narzędziowej

wiertła te zostały wykonane ze stali chromowo-wanadowej. Typowe ich zastosowanie to wiercenie w drewnie. W przypadku wiercenia w metalu wiertło to bardzo szybko się tępi. Nie nadaje się ono także do wiercenia w stali szlachetnej.

 

Wiertła ze stali szybkotnącej HSS

Wiertła te wykonane są z wysokostopowej stali narzędziowej. Typowe zastosowanie wierteł HSS to wiercenie w metalu.

 

Wiertła HSS pokryte azotkiem tytanu

Wiertła HSS pokryte są złotawą warstwą azotu tytanu jest niezwykle twarda, co w znaczący sposób zmniejsza tarcie.

 

Wiertła ze stopu kobaltu

Właśnie kobalt powoduje, że tego rodzaju wiertła są bardzo twarde i odporne na wysoką temperaturę. W związku z tym świetnie nadaje się do obróbki bardzo twardej stali konstrukcyjnej i stali szlachetnej. Ich wada jest to, że szczególnie cienkie wiertła są bardziej podatne na złamanie.

 

Wiertła ze stopów twardych

W przypadku tego rodzaju wierteł zazwyczaj tylko ostrza wykonane są ze stopów twardych. Doskonałe do obróbki kamienia oraz do wiercenia w tworzywach sztucznych wzmocnionych włóknem.

 

Kąt wierzchołkowy

Kąt wierzchołkowy wiertła ma kluczowe znaczenie dla parametrów odprowadzania ciepła oraz prowadzenia ostrzy w obrabianym przedmiocie. Mniejszy kąt wierzchołkowy cechuje dłuższe ostrze, które lepiej odprowadza ciepło. Natomiast większy kąt wierzchołkowy to szybsze i sprawniejsze prowadzenie wiertła w wierconym otworze.

 

Forma krętu

Kąt skrętu rowków jest decydująca dla parametrów odprowadzania wiórów i musi być dobierana indywidualne dla danego materiału. Ustandaryzowane formy krętu mają następujące oznaczenie:

  • „N” - wiertła zwyczajne do obróbki stali,
  • „W” - wiertła o krótkim spinie do długo ciągnionych materiałów takich jak aluminium i miedź,
  • „H” - wiertła o długim spinie do krótko ciągnionych materiałów, np. mosiądz,
  • „ATN” - do głębokich wierceń i do stoswania w utrudnionych warunkach pracy. Z szerokimi rowkami wiórowymi i bardzo zaokrąglonymi krawędziami wierzchnimi.

Wiertła nie powinny mieć już żadnych tajemnic.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane