Hodowanie własnych ziół i warzyw nie tylko wzbogaca naszą kuchnię o nowe, świeże aromaty, ale też pozwala w pełni w nich zasmakować. Warzywa ze sklepów, o ile jeszcze są całkiem niezłe w smaku w sezonie, to i tak nie mają porównania do tych świeżych, wyrwanych prosto z ziemi. Mieszkasz w bloku? Nic straconego – wystarczy balkon albo nawet parapet, żeby cieszyć się własnym, prowizorycznym ogródkiem. Co możemy zasadzić na parapecie i jakie narzędzia ogrodowe będą potrzebne do tego przedsięwzięcia?

Kup w Narzedzia.pl
Konewka SPRING 3L Prosperplast IKSP03
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
17,99
Zestaw narzędzi ogrodniczych Bradas KT-YG565
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
18,99
Doniczka do pomidorów Prosperplast TOMATO GROWER antracyt
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
41,01 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
36,99
Zestaw narzędzi ogrodniczych z konewką Gardena 08966-30
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
74,99
Nożyczki do ziół Fiskars SP220 Solid
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
49,83
Zestaw narzędzi ogrodniczych Gardena
dostawa
wysyłka
>12 dni
122,49

Warzywa, które warto uprawiać w doniczkach

Domowe zioła, które wpływają na walory smakowe przyrządzanych potraw i stanowią dekorację pomieszczenia, często goszczą w naszych kuchniach. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że nawet warzywa można z powodzeniem uprawiać w doniczkach, a są to m.in.:

 • cebula,
 • rzodkiewka,
 • seler (korzeniowy, naciowy),
 • por,
 • sałata (masłowa, rzymska, rukola),
 • jarmuż,
 • roszponka,
 • pietruszka (do pozyskiwania naci),
 • rzeżucha,
 • pomidory koktajlowe,
 • papryka.

Ważnym akcesorium potrzebnym do uprawy warzyw na parapecie jest doniczka. Powinna być wykonana z dobrej jakości tworzywa sztucznego, z przepuszczalnym dołem i podstawką, zbierającą nadmiar wody, który należy wylać. Nic nie stoi na przeszkodzie, a wręcz jest wskazane, aby doniczki były ładne i spełniały funkcję dekoracyjną – uprawiane warzywa powinny również zdobić parapet, podobnie jak inne rośliny doniczkowe. Zaleca się, aby przeznaczyć na każde warzywo oddzielną doniczkę, lepiej nie łączyć różnych gatunków upraw w jednej.

Sadzonka pomidora w doniczce

Do sadzenia i pielęgnacji warzyw potrzebne są odpowiednie narzędzia ogrodowe, w które należy się zaopatrzyć od razu, gdy tylko zaplanujemy założenie miniogródka na parapecie lub balkonie.

Przydatne narzędzia ogrodowe

Warzywa w doniczkach wymagają mniej pracy niż te w ogrodzie, nie trzeba ich plewić i usuwać chwastów. Najistotniejszym elementem pielęgnacji jest odpowiednie, regularne podlewanie, zwłaszcza że ich uprawa przypada głównie na letnie miesiące, kiedy słońce jest silne. Podstawowym zakupem jest więc mała, poręczna konewka, która będzie wygodna w użytkowaniu i podlewaniu roślin na wysokości, czyli na parapecie. Podczas ładnej pogody albo drobnego, letniego deszczu można wystawić je na zewnętrzną stronę parapetu, aby zostały podlane naturalnie przez deszcz.

W przygotowaniu ziemi do sadzenia przydadzą się grabki i łopatka – nie jest to obowiązkowe wyposażenie, ale zamiast brudzić ręce formowaniem gleby, można posłużyć się tymi narzędziami ogrodowymi w wersji mini. można zdecydowac się od razu na cały zestaw narzedzi ogrodnicznych. Warto zakupić nożyczki, które będą przeznaczone wyłącznie do celów ogrodniczych w domu. Zabrudzone klejem lub innymi tworzywami uniwersalne nożyczki, nie są wskazane do pielęgnacji roślin. Niektóre pozostałe na nich substancje mogą wpływać niekorzystnie na wrażliwe kwiaty lub warzywa w doniczkach.

W naszym asortymencie znajdziecie nożyczki do ziół, kwiatów i warzyw firmy Fiskars, których konstrukcja zapewnia nieinwazyjne i delikatne dla roślin, cięcia. Nie obędzie się także bez rękawiczek, dzięki którym mycie rąk i paznokci po pracach ogrodowych przebiegnie szybko i bez konieczności używania mocnych detergentów czyszczących. Oprócz narzędzi ogrodowych nie można zapominać o nawozach dopasowanych do potrzeb danych warzyw.

Zioła w doniczce

Nawozy, mimo że kojarzą się niezbyt pozytywnie, to są konieczne do wyhodowania dobrych zbiorów. Znaczenie ma jedynie ich odpowiednie stosowanie, aby nie wpłynęły negatywnie na jakość zbiorów – zgodne z instrukcją producenta.

Sposób na relaks i odstresowanie

Hodowanie warzyw w doniczkach to zajęcie dla każdego – jest łatwe i pożyteczne, chociaż dla osoby początkującej może sprawiać wrażenie skomplikowanego. Wystarczy zasiać kilka nasion, z których wyrośnie pyszny, gotowy do zjedzenia produkt. Nie oszukujmy się, że w doniczkach na parapecie uda się uprawiać ogromne ilości warzyw, z których na zapas zrobimy przetwory na zimę. Jednak nie tylko to jest najważniejsze. Kontakt z przyrodą i roślinami wpływa kojąco na nasze samopoczucie. Według psychologów pielęgnowanie wszelakich roślin ma pozytywny wpływ na naszą psychikę, a używanie grabek i „brudzenie się” w ziemi skutecznie odrywa myśli od stresujących spraw. Należy również wspomnieć o bogactwie witamin i minerałów, które zawierają warzywa, a co do tych wyhodowanych samodzielnie – możemy mieć pewność ich dobrej jakości.

Uprawianie warzyw, ziół i kwiatów na parapecie to bardzo satysfakcjonujące zajęcie, trzeba mieć tylko chęci, by spróbować. Najpierw warto wybrać najłatwiejsze w uprawie warzywa, następnie zakupić doniczki, parę małych podstawowych narzędzi ogrodowych i spróbować wyhodować pierwsze rośliny – a nuż stanie się to Twoim nowym, pasjonującym hobby?

Dodaj komentarz
* Pola wymagane