Gorąco?! A może wentylator? Chcesz kupić wentylator i nie wiesz, jaki wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele modeli różnych marek. Przed zakupem warto sprawdzić, na co zwrócić uwagę i czym mogą się różnić się czym się one różnią.

Wentylatory przenośne możemy podzielić na:

  • biurkowe,
  • stojące

Wentylatory biurkowe to takie, które mają niską podstawę, dzięki czemu nadają się do ustawienia na biurku czy stole. Wymagają jednak trochę przestrzeni na stole lub biurku. Polecane są dla osób, które szukają wentylatora dla jednej, dwóch osób. Jeśli każdy centymetr powierzchni blatu jest dla ciebie ważny lub zależy Ci na wentylowaniu całego pomieszczenia, zalecamy zakup wentylatora stojącego.

Wentylatory stojące to takie, które można ustawić w dowolnym miejscy na podłodze. Są one większe i wentylują całe pomieszczenie.  Taki model wentylatora posiada dłuższy stojak, często regulowany. Adresowane do użytkowników, którym zależy na wydajnej wentylacji większej powierzchni.

Istotne parametry

Biorąc pod uwagę specyfikacje techniczna wentylatorów, najistotniejsze są:

  • moc,
  • wydajność,
  • głośność pracy.

a) Wentylatory to urządzenia o niewielkiej mocy, dzięki czemu są energooszczędne. Zasadniczo mają od 15-150W, ale standardem jest moc 30-50W (Descon DA-0900B, Descon DA-1604). Dużą mocą wyróżnia się m.in. wentylator Descon DA-5014.

b) Wydajność to w zasadzie najistotniejszy parametr. Określa ona bowiem, jak skuteczna będzie wentylacja. Podaje się ją w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Najbardziej podstawowe, najmniejsze wentylatory mają wydajność na poziomie 500-800m3/h, co wystarczy do wentylacji niewielkiej powierzchni. Wydajność wentylatorów stojących przekraczać 1000 m3/h, dzięki czemu zasięg wentylacji jest większy i gwarantuje skuteczne wentylowanie większych pomieszczeń.

c) Głośność pracy również jest ważna. Zwłaszcza, jeśli wentylator będzie pracował przez wiele godzin dziennie. Pamiętaj, że głośność powyżej 55 decybeli może drażnić i irytować, a to wpływa na komfort i wydajność, np. pracy. Głośność pracy większości modeli wentylatorów jest niższa niż 50 decybeli, ale pewności, lepiej sprawdzić także tą daną techniczną.  

 


Funkcjonalność

Osobom, którym zależy na dobrym, funkcjonalnym wentylatorze powinny wybrać model, który zapewnia regulację siły nawiewu czy pochylenia głowicy, np. Descon DA-1603, Descon DA-1604. Takie rozwiązania okażą się niezwykle praktyczne. Standardowo, wentylatory gwarantuje ustawnie 2-3 prędkości pracy (Descon DA-0900B, Descon DA-0900B). Najbardziej zaawansowane modele, zapewniają nawet 4 tryby szybkości. Istotną funkcją wentylatora jest także oscylacja (obracanie się) i zmianę nachylenia głowicy. Jest to szczególnie ważne, kiedy wentylator nie ma w pomieszczeniu stałego, wyznaczonego miejsca i kiedy zależy nam na jego wielofunkcyjności. Regulacja nachylenia głowicy dotyczy zwłaszcza modeli biurkowych, bowiem głowica znajduje się zazwyczaj na wysokości głowy i jej nachylenie ma znaczący wpływ na komfort użytkowania. Wentylator, który ma opcję obracania się zapewnia większą efektywność i wydajność. Standardowo kąt obrotu wentylatora to 90 stopni, ale są także modele, które potrafią się obrać o 180 stopni, a nawet 360 stopni.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane