Z pistoletów lakierniczych korzystają przede wszystkim specjaliści, lecz bywają przydatne również w prywatnym garażu. Jeśli szukasz dobrego pistoletu do lakierowania – sprawdź nasze zestawienie oparte o najchętniej kupowane modele w sklepie narzedzia.pl

Kup w Narzedzia.pl
Pistolet lakierniczy Yato YT-2340
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
166,49
Pistolet lakierniczy hvlp 1.4 Airpress 45191/1.4
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
124,99

Pistolet lakierniczy to urządzenie, dzięki któremu w sposób szybki, prosty i wygodny nałożysz lakier na powierzchnię małą lub obszerną. Najpowszechniej stosowany jest w warsztatach blacharsko-lakierniczych, gdzie służy do malowania samochodów. Obecnie rynek pistoletów do lakieru jest bardzo bogaty, fachowcy mogą wybierać spośród przeróżnych modeli różniących się szerokością strumienia, przynależnością do jednej z klas czy zbiorników na lakier umieszczonych na górze lub na dole urządzenia. Zanim przejdziemy do rankingu, warto dowiedzieć się czym się charakteryzują te cechy.

Pistolety lakiernicze dla profesjonalistów

Profesjonalne pistolety lakiernicze są modelami ciśnieniowymi, czyli za wyrzut i równomierne rozprowadzenie czynnika malarskiego odpowiada sprężone powietrze. Klasyfikuje się je według zastosowanego ciśnienia na kilka klas: HP (wysokociśnieniowy), RP (średniociśnieniowe), HVLP (niskociśnieniowy) oraz LVLP (niskociśnieniowy, z niewielkim zużyciem materiału). Pistolet wysokociśnieniowy powoduje duże zużycie farby, która w niewielkich ilościach, aczkolwiek pod bardzo dużym ciśnieniem jest wytryskiwana (tzw. efekt miotły). Niskociśnieniowy z kolei zapewnia większą oszczędność czynnika malarskiego, ale działa pod mniejszym ciśnieniem, dlatego potrzebuje dodatkowego osprzętu w postaci dobrego, wydajnego kompresora. Obecnie najpopularniejsze są pistolety lakiernicze LVLP, które potrzebują do działania mniejszego ciśnienia, zużywając przy tym niewiele farby.

Pistolety posiadają zbiorniki na lakier umieszczone na górze albo na dole urządzenia – są przeznaczone do nieco innych zadań. Zbiornik górny jest mniejszy, dlatego całe urządzenie jest lekkie i poręczne. Pistolet lakierniczy z tak przymocowanym zbiornikiem wykorzystuje się do malowania małych części i detali wymagających precyzji. Zbiornik dolny natomiast jest większy (np. litrowy), nadaje się do malowania dużych powierzchni, ale też potrzebuje większego ciśnienia, aby pracować wydajnie.

Pistolety lakiernicze - szerokość strumienia

Za szerokość strumienia rozpylonego materiału na obiekt odpowiada w pistolecie lakierniczym dysza. Jest to w zasadzie najważniejszy element pistoletu, od którego będzie zależał końcowy efekt lakierowanej powierzchni. Dobór dyszy powinien być podyktowany rodzajem podłoża, jakie ma być malowane oraz materiału, który ma być rozpylany (np. baza, farba, lakier, podkład). Najważniejsze to, aby kierować się instrukcją producenta, w której znajduje się informacja, do jakich produktów dany model pistoletu jest przeznaczony. Jest to temat złożony – profesjonalista wie doskonale jak dobrać pistolet do konkretnej powierzchni, ale ogólnie przyjmuje się, że:

  • 1,2 – do drewnianych powierzchni (np. bejce),
  • 1,4 – do baz i lakierów akrylowych,
  • 1,6 – do większości farb i lakierów o średniej lepkości,
  • 1,8 – do podkładów akrylowych.

Po zapoznaniu się z kilkoma kluczowymi aspektami dotyczącymi pistoletów lakierniczych pozostaje tylko zaprosić do naszego rankingu!

Ranking

Pistolet do lakieru od Airpress pozwala na równomierne nakładanie lakieru, rozbijając cząsteczki lakieru. Narzędzie jest solidnie wykonane i posiada trwały korpus.
Ocena:
5,0
124,99
Pistolet lakierniczy doskonale się sprawdzi w branży blacharsko-malarskiej. Wykonany w technologii HVLP oferuje oszczędności nawet do 30% lakieru. Posiada możliwość regulacji szerokości strumienia.
Ocena:
4,9
166,49
Pistolet osiąga dużą wydajność przy niskim ciśnieniu, co pozwala na spore oszczędności w zużyciu farby. Ciśnienie można regulować, co daje możliwość dopasowania strumienia do rodzaju farby i powierzchni. Idealne dla profesjonalistów.

Wyposażenie podstawowe

  • Pistolet lakierniczy z górnym zbiornikiem
  • Pistolet do ropowania
  • Pistolet do przedmuchiwania
  • Pistolet do pompowania kół z manometrem
  • Wąż ciśnieniowy spiralny
Ocena:
4,8
156,99
Pistolet z dolnym zbiornikiem ze stali o pojemności 1l. Posiada wykonaną ze stali nierdzewnej dyszę o średnicy 1.4mm
Ocena:
4,8
128,99
Pistolet lakierniczy ze zbiornikiem dolnym przeznaczony do większych powierzchni. Pozwala na regulowanie siły strumienia.
Ocena:
4,9
146
Dodaj komentarz
* Pola wymagane