Jeśli chcemy szybko i wygodnie przeprowadzić aerację i wertykulację trawnika to warto pokusić się o narzędzie dwufunkcyjne, które jest przeznaczone do obu tych zadań. Do średniej wielkości trawników możemy wybrać elektryczny aerator-wertykulator Itamati. Jeśli zależy nam głównie na wertykulacji to można zdecydować się na wertykulator elektryczny EVC 1000 Gardena, który posłuży na mniejszych i średnich trawnikach. Do dużych powierzchni poleca się urządzenia spalinowe, takie jak Hecht S390H.

Wertykulator elektryczny czy spalinowy

 Wybór pomiędzy urządzeniem spalinowym a elektrycznym wiąże się głównie z wielkością powierzchni, jaką mamy do wypielęgnowania. Do średniej wielkości trawników warto zdecydować się na wertykulator elektryczny. Wśród urządzeń zasilanych z sieci elektrycznej możemy wybierać między jedno- lub dwufunkcyjnymi. Sprzętem przeznaczonym typowo do wertykulacji jest m.in. wertykulator Makita UV3600 czy też elektryczny wertykulator Bosch AVR 1100. Bardzo dobrym rozwiązaniem są urządzenia zarówno z funkcją aeracji, jak i wertykulacji, czego przykładem jest wertykulator-aerator elektryczny Itamati z 5-stopniową regulacją głębokości pracy czy Einhell GE-SA 1435 przeznaczony do trawników o powierzchni do 800m2. Jeśli chodzi o duże powierzchnie to, tak jak było wspomniane, warto posłużyć się wertykulatorem spalinowym Hecht S390H, który nie jest ograniczony przewodem elektrycznym. Urządzenia elektryczne i spalinowe zaopatrzone są w koła jezdne, które ułatwiają prowadzenie. Dzięki dołączonym koszom łatwo zebrać odpady i zdartą darń. W większości urządzeń istnieje również możliwość regulowania głębokości pracy, co pozwala osiągnąć najbardziej pożądane rezultaty.

wertykulator spalinowy hecht, wertykulacja dużego trawnika, wertykulatorhecht S390H 

Zobacz całą ofertę na narzedzia.pl: Wertykulatory i aeratory
Aeracja i wertykulacja – na czym polega?

Wertykulację warto przeprowadzić 3 razy w ciągu roku: wczesną wiosną, w maju, a także jesienią. Wertykulowanie trawy polega na ściąganiu filcu z powierzchni trawnika, usuwaniu odpadów, starych korzeni. Dzięki temu zabiegowi trawa swobodnie oddycha i lepiej wzrasta. Po wertykulacji warto nakłuć trawnik, co dodatkowo przyczyni się do rozluźnienia i odpowiedniego napowietrzenia gleby. Możemy tego dokonać poprzez zabieg aeracji, który jest łagodniejszy, ale pozwala dotrzeć do głębszych partii gleby, a więc do systemu korzeniowego trawnika.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane