Wyrzynarki to elektronarzędzia, ułatwiające pracę przy obróbce różnych materiałów. Wyrzynarką możemy pracować w: drewnie, materiałach drewnopochodnych, metalach oraz tworzywach sztucznych. Użyteczna zarówno podczas cięcia prostego, cięcia po krzywej lub przycinania. Doskonale nadaje się również do wycinania otworów pod przewody.Jest niezbędnym narzędziem każdego majsterkowicza.

Kup w Narzedzia.pl
Wyrzynarka Bosch PST 800 PEL
dostawa
wysyłka
8-11 dni
435
Wyrzynarka Makita 4327
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
wtorek
381,49

Wyrzynarka akumulatorowa czy elektryczna?


Wyrzynarki elektryczne dobrze sprawdzą się w pracy z twardszymi materiałami oraz podczas intensywnego i częstego użytkowania. Ich wadą jest ograniczenie, jakie stanowi długość przewodu, stąd też; jeżeli zależy nam na mobilności narzędzia warto zastanowić się nad zakupem wyrzynarki akumulatorowej.

wyrzynarka bosch pst 800 pe

 

Parametry wyrzynarki  – co znaczą w praktyce?


Maksymalna głębokość cięcia wskazuje maksymalną grubość materiału, w którym chcemy pracować. W drewnie oscyluje ona zazwyczaj w przedziale: 50 – 85 mm, a w metalu: 2 – 8 mm.

Liczba skoków brzeszczotu – tu zasada jest następująca: im większa liczba skoków, tym szybsze cięcie materiału.


Moc, prędkość i regulacja obrotów


Regulacja obrotów przyda się, jeśli planujemy wykorzystywać wyrzynarkę nie tylko do podstawowych zastosowań. Przede wszystkim jej zalety poznamy podczas obróbki różnych materiałów. Cięcie drewna na zbyt niskich obrotach może spowodować pojawienie się niepotrzebnych wibracji, natomiast zbyt wysokie obroty podczas pracy w twardszych materiałach mogą przyczynić się do przedwczesnego tępienia noży. Niektóre z modeli wyrzynarek wyposażone są również w przełącznik blokady, pozwalający ustawić stałą prędkość - szczególnie przydatny przy cięciu ciągłym.

 

Wyposażenie wyrzynarek


W zależności od producenta i modelu wyrzynarki ich wyposażenie również ulega zmianie. Na rynku możemy spotkać wyrzynarki z adapterem lub dyszą, do której podłączamy rurę odkurzacza, odsysającą powstały wiór. Niektóre modele wyposażone są w worek o podobnym zastosowaniu. Ciekawym rozwiązaniem jest również funkcja dmuchawy, która zdmuchuje powstałe trociny, opiłki i pył z obszaru roboczego w trakcie pracy. Omawiając wyposażenie wyrzynarek, warto wspomnieć o uchwycie typu „soft-grip”, zapewniającym komfort i minimalizującym odczucia drgań podczas dłuższego użytkowania. Funkcja lasera ułatwia pracę podczas precyzyjnego cięcia , natomiast system szybkiej wymiany ostrzy docenią ci, którzy często muszą pracować w różnego typu materiałach. Pracę pod kątem oraz blisko krawędzi umożliwi regulowana podstawa. Wyrzynarki standardowo pracują w sposób posuwisto-zwrotny. Na rynku można również kupić wyrzynarki, umożliwiające podcinanie czyli wyrzynarki z funkcją wahadła, zwane też wyrzynarkami wahadłowymi. Oprócz ruchu w dół- górę, poruszają się one również w przód i w tył. Zmniejsza to wywieranie przez użytkowania nacisku na brzeszczot, a jego przydatność doceniona zostaje podczas pracy w grubych materiałach.

 
Wybór odpowiedniego typu i rozmiaru ostrza

 
Przede wszystkim dobieramy ostrza odpowiadającego modelowi wyrzynarki. Drugim, istotnym kryterium jest grubość zębów, którą uzależniamy od rodzaju obrabianego materiału. Brzeszczoty o drobnych i gęsto umiejscowionych zębach stosowane są do obróbki drewna miękkiego oraz sklejek. Do twardszego drewna lepiej wybrać brzeszczoty o większych ostrzach. Jeżeli zależy nam na precyzyjnym cięciu, to warto zainwestować w brzeszczot o zębach skierowanych ku górze. Natomiast podczas wycinania nieregularnych i dekoracyjnych kształtów musimy posłużyć się wąskim brzeszczotem. Ze względu na rodzaj mocowania brzeszczoty do wyrzynarki dzielimy na chwyty typu: T, U oraz 2T. Warto również zwrócić uwagę na symbol, jakim oznaczony jest brzeszczot – mówi on o rodzaju zastosowania:

HCS i CV – drewno, płyta, tworzywa sztuczne.

HSS – metale kolorowe, cienka blacha.

HM, TC – twarde materiały, gips, cegła, stal. 

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane