Oceń artykuł:
Ocena: 4,3/5
Ilość ocen: 16

Wiertarka to podstawowe elektronarzędzie w każdej firmie remontowej czy gospodarstwie domowym. Za pomocą wiertarki możemy wiercić otwory, mieszać farby i zaprawy, szlifować, polerować, czyścić lub użyć ją do szybkiego dokręcania śrub i wkrętów.

Wiertarka bezudarowa Bosch GBM 6 RENa rynku znajdziemy kilkadziesiąt różnych rodzajów i marek wiertarek w cenach od 30 zł (tzw. na jeden raz) do nawet 2000 zł i więcej (bardzo specjalistyczne i profesjonalne). Na wstępie należy dodać, iż wiertarki dzielą się na wiertarki udarowe, bezudarowe, kątowe i do specjalnych zadań. W każdej z tych grup można znaleźć wiertarkę dla profesjonalisty oraz dla majsterkowicza lub amatora (uznajemy osobę, która używa wiertarkę od kilku do kilkunastu razy w roku. Przymierzając się do zakupu jakiejkolwiek wiertarki, stajemy przed problemem, który typ wybrać i w jakim stopniu wysoka cena odpowiada funkcjonalności i trwałości tego urządzenia. NA wstępie naszych poszukiwań należy zadać sobie pytanie jak często będziemy używać narzędzia. Osobom, które mają grubszy portfel i zakładają, iż wszystko co droższe dłużej wytrzyma, odradzamy zakupu profesjonalnych wiertarek, gdyż ich żywotność często obliczana jest na 10 000 godzin pracy. Zakładając, że będziemy ją pracować 10x w roku po 1 godzinie - wystarczy nam ona na 1000 lat.


Wiertarki udarowe
http://www.narzedzia.pl/Udarowe,c3504/

Wiertarki bezudarowe
www.narzedzia.pl/Bezudarowe,c3502/

Drugą cechą, która decyduje o cenie jest marka elektronarzędzia. Najtańsze wiertarki mają krótką trwałość i niestety również kłopoty z serwisem. Należy pamiętać iż wiertarkę za 100zł na półce w supermarkecie nikt nie ma zamiaru naprawiać (zwłaszcza, jeśli została wykonana przez producenta na drugiej półkuli). Wyroby najtańsze mają również mniejszą funkcjonalność, ale jeśli zamierzamy korzystać z nich okazjonalnie, stosować je do bardzo delikatnych prac, mogą ewentualnie spełnić nasze oczekiwania.
Wiertarki udarowe mają wbudowany mechanizm udarowy umożliwiający wiercenie w betonie, cegle. Wśród wiertarek dla amatorów najpopularniejsze są zębatkowe mechanizmy udarowe, które wywołują niewielki ruch poosiowy wiertła z dużą częstotliwością. Tanie, ale skuteczne. Nie mają takiej siły udaru jak udar pneumatyczny ale do większości drobnych prac (wiercenie pod kołek) zdecydowanie wystarczą. Drgania mechaniczne kruszą wiercony materiał, a ruch obrotowy wiertła umożliwia zagłębianie się i usuwanie pokruszonego materiału.
Bardziej efektywne (stosowane głównie w elektronarzędziach profesjonalnych) są mechanizmy elektropneumatyczne, w których bijak poruszany sprężonym powietrzem uderza w obsadę wiertła. Ze względu na znaczną energię udarów w takich wiertarkach montowane są specjalne uchwyty do wierteł, a i same wiertła mają inną część mocującą tzw. uchwyt SDS. Stanowi to jednak odrębną grupę elektronarzędzi zwanych młotowiertarkami lub potocznie młotkami (istnieje jeszcze uchwyt SDS max o wiele mocniejszy używany w wyburzeniowych młotach udarowych - uchwyt SDS max to grupa młotów udarowych). Zakup wiertarki z elektropneumatycznym mechanizmem udarowym będzie miał sens, jeśli przewidujemy wiercenie dużej liczby otworów w betonie, np. przy samodzielnym montażu sufitu podwieszanego, układaniu okładzin ściennych na betonowych murach w szczególności w blokach gdzie jest z reguły jako element nośny stosowana płyta zbrojeniowa bądź cegła pełna. Koszt takiej młotowiertarki to wydatek od 350zł brutto.

Młotowiertarki

http://www.narzedzia.pl/SDS-Plus,c3506/

 


W co wyposaża się wiertarki


Standardowym wyposażeniem większości wiertarek jest elektroniczna regulacja obrotów i przełącznik lewo - prawo. Dzięki tym funkcjom możemy dostosować obroty do rodzaju wierconegoWiertarka udarowa materiału, używanych akcesoriów, a także wkręcać i wykręcać śruby i wkręty. Skuteczność takiego systemu zależy od rodzaju elektroniki zainstalowanej przez producenta. W prostych wiertarkach obroty głowicy zmieniają się pod wpływem oporu materiału wierconego. Może to w ekstremalnych warunkach doprowadzić do blokady wiertarki. Wielokrotne blokady mogą powodować spalenie uzwojenia wirnika. Droższe wiertarki posiadają elektroniczne systemy regulacji obrotów, które utrzymują stałe obroty bądź nimi regulują w zależności od oporu – wiercenie głębokich otworów. Przykładem zastosowania takiej elektroniki jest rozwiązanie VTC firmy Metabo.

W przypadku potrzeby wkręcania i wykręcania śrub potrzebny będzie system regulujący moment obrotowy. Uniemożliwia zmiany prędkości obrotowych co w konsekwencji uszkadza gwint lub łączone materiały.

Wiertarki większej mocy mogą mieć wbudowaną przekładnię mechaniczną umożliwiającą uzyskanie dwóch zakresów obrotów. Zaletą takiego rozwiązania jest wyższy moment obrotowy na pierwszym biegu, a więc możliwość większego obciążenia przy wierceniu otworów o dużej średnicy, mieszaniu gęstych zapraw.
Coraz popularniejszą grupę wiertarek stanowi sprzęt akumulatorowy, który nie wymaga podłączania kablem do sieci elektrycznej. Choć wydajność i zakres stosowania jest mniejszy niż w urządzeniach sieciowych, to ze względu na wygodę posługiwania się nimi chętnie kupujemy je, gdy zamierzamy prowadzić drobne prace w domu i ogrodzie. W chwili obecne popularne są 12 V wiertarko wkrętarki, które są najbardziej idealnym elektronarzędziem w każdym domu ze względu na swoją operatywność i uniwersalność oraz komfort pracy.


Porównanie parametrów


Na ogół do wszelkich prac domowych wystarcza moc silnika wiertarki 500-600 W. Trzeba pamiętać, że podawana moc odpowiada mocy pobieranej z sieci - moc efektywna (na uchwycie narzędziowym) stanowi 50-60 proc. tej wartości i niektórzy producenci podają obie te wielkości.
Wiertarki o mocy ponad 650 W mają najczęściej przekładnie dwubiegowe i warto je kupić, gdy przewidujemy wykorzystanie ich do cięższych prac (wiercenie w drewnie i murze otwornicami, mieszanie zapraw).
Prędkości obrotowe podawane są przy pracy bez obciążenia i wynoszą najczęściej 2,5-2,8 tys. obr./min. Warto pamiętać, że wiertarki o takich samych mocach, ale różnych obrotach nominalnych, będą miały różne momenty obrotowe - im mniejsze obroty, tym większe opory pracy będą mogły pokonać.


Podawane przez producenta maksymalne średnice wierconych otworów należy uznać za orientacyjne, gdyż przy delikatnym i umiejętnym obchodzeniu się ze sprzętem można wywiercić większe otwory.
Ważna natomiast jest średnica uchwytu wiertarskiego, gdyż od tego zależy maksymalna średnica części chwytnej narzędzi roboczych. Wynosi ona najczęściej 10 lub 13 mm. Tylko w wiertarkach o dużej mocy montowane są uchwyty 16-milimetrowe. Tutaj należy dodać, iż popularne wiertło walcowe nie współpracuje z Młotowiertarki na uchwyt SDS plus czy SDS max i odwrotnie. Sam uchwyt może mieć konstrukcję tradycyjną - narzędzia robocze mocowane są za pomocą kluczyka, lub nowszą, zaciskaną tylko ręką, tzw. samozaciskowy
Do wiertarki dołączane jest często przydatne wyposażenie ułatwiające pracę. Dodatkowa rękojeść pozwala na pewniejsze uchwycenie sprzętu, a wskaźnik głębokości wiercenia ogranicza zagłębianie się wiertła w materiał. Zlokalizowany w uchwycie pojemnik na wiertła i końcówki do wkręcania oraz zaczep na kluczyk pozwalają na przechowywanie tych akcesoriów łącznie z wiertarką.

Niezbędne narzędzia robocze


Najlepsza wiertarka będzie nieprzydatna, jeśli nie zamocujemy w uchwycie odpowiedniego elementu roboczego. Oprócz wierteł do metalu, drewna i betonu możemy kupić mieszadła do farb i zapraw, krążki elastyczne pozwalające na założenie papieru ściernego i szlifowanie powierzchni, obrotowe szczotki druciane, otwornice do wycinania dużych otworów. Należy dodać, iż ostatnio na rynku pojawiły się wiertła wielozadaniowe – przykładem jest wiertło Bosch Multi Construction, którym możemy wiercić zarówno w drewnie, stali czy betonie.

Wiertła MultiConstrucion
http://www.narzedzia.pl/WIERTŁA-MULTICONSTRUCTION-4szt,18428.html

 


Podobnie jak same elektronarzędzia również elementy robocze mają bardzo zróżnicowaną trwałość - od profesjonalnych po narzędzia do jednorazowego użytku. Kupując je, weźmy więc pod uwagę przewidywaną intensywność wykorzystania, gdyż różnice cenowe są bardzo duże.
Najlepiej kupić podstawowe narzędzia robocze dobrej, choć niekoniecznie profesjonalnej jakości, gdyż szybko tępiącym się wiertłem czy rozlatującym mieszadłem możemy nie skończyć nawet drobnych prac. Pamiętajmy, że czas to pieniądz – nie warto nam będzie wracać do sklepu po nowe wiertła podczas wykonywanej pracy.

 
Jakość narzędzi wpływa też na trwałość wiertarki, która przy tępych wiertłach będzie bardziej obciążona, a nawet może dojść do uszkodzeń uchwytu czy pokaleczenia. Zwracajmy uwagę na dopuszczalne prędkości obrotowe tarcz i narzędzi o dużej średnicy, bo przy nadmiernych obrotach mogą one ulec niebezpiecznemu dla otoczenia zniszczeniu.
Do precyzyjnych prac z małymi przedmiotami przydatny będzie statyw do wiertarki wyposażony w imadło lub zaciski mocujące. Do stacjonarnej pracy służą też uchwyty stałe lub obrotowe umożliwiające np. szlifowanie drobnych elementów, ostrzenie narzędzi. Statywy i uchwyty mają standardowy rozmiar części mocującej wiertarkę i umożliwiają zamocowanie w nim sprzętu różnych firm.

Młotowiertarka

Przede wszystkim wiertarka nawet do zastosowań "domowych" musi mieć dużą moc. Powinna też posiadać udar. Udar nie musi być bardzo zaawansowany, ale bez niego nie da się wiercić dziur w twardszych ścianach. To, czy wybierzemy wiertarkę amatorską, czy droższą - profesjonalną, powinno zależeć od tego, jak intensywnie będziemy z niej korzystać i jakich efektów się po niej spodziewamy. Wiertarki amatorskie mają wkłady z tworzyw sztucznych, a nie z metalu i szybciej się zniszczą. Wiertła produkowane są osobno do drewna, metalu i do betonu. Te ostatnie mogą być tanie widiowe, dobre do cegły i tynku lub droższe, tytanowe, radzące sobie z twardym betonem. Płyty gipsowo-kartonowe są na tyle miękkie, że dobrze się w nich wierci wiertłami do metalu.

Komentarze
  • James 2015-02-17

    Jestem zdania ,że najlepiej wybrać ta najlepsza albo półkę niżej od najlepszych. Coś w okolicach 1k zł. Dlaczego ?. Dla kogoś kto używa wiertarki sporadycznie w domu taki zakup to jest raz na życie. Wystarczy do wiercenia,kucia mieszania szlifowania i do czego będzie trzeba, i nie zawiedzie. Dla profesjonalisty to jedyny wybór by praca szła gładko.

  • kserus 2013-09-02

    WIERTARKO-WKRĘTARKA JEDNOBIEGOWA WAK-Li 14 DB - Celma. Pod domowe potrzeby lepiej kupić dwa urządzenia w jednym, po prostu to wystarczy. Celma głównie ze względu na jakość wykonania i trwałość - u mnie nie było z nią żadnych problemów.

* Pola wymagane
Dodaj komentarz