Wybór szlifierki kątowej. Przed zakupem narzędzia należy odpowiedzieć na parę pytań. Ma to bezpośredni wpływ na jego użytkowanie. Odpowiedni dobór narzędzia to połowa sukcesu. Szlifierki kątowe są produkowane w paru wariantach. Różnią się mocą. ciężarem i średnicą tarczy. Szlifierki dobieramy odpowiednio do wykonywanej pracy

GA5030Szlifierki o średnicy tarczy 115 i 125mm

Małe silniki 600-900W nadają się do bardzo lekkich prac z uwagi również na ciężar narzędzia. Uzyskujemy również dość dużą mobilność. Szlifierki z silnikami 1000-1200W  nadają się już do długotrwałej pracy pod dużym obciążeniem (długotrwałe szlifowanie stali). Konstrukcje te posiadają dość duże rezerwy mocy i nie grzeją się zbytnio. Szlifierki wyposażone w silniki o mocy 1400 i więcej watów zostały zasadniczo skonstruowane do krótkiej pracy pod dużym obciążeniem. Przykładem może być cięcie elementów stalowych. Podczas długotrwałej i jednostajnej pracy może dochodzić do ich przegrzewania.

 

Obecnie producenci dobrych szlifierek montują różnego rodzaju układy zabezpieczające narzędzia przed zniszczeniem. Jednakże częste wyłączanie narzędzia może być irytujące. Małymi szlifierkami wykonujemy roboty, w których szlifierka obrabia płaszczyzny pod różnymi kątami nachylenia i w różnych pozycjach. Mówimy o tzw. szlifierkach jednoręcznych. Każda z nich jest wyposażona w dodatkową rączkę i jej używanie powoduje polepszenie warunków pracy narzędzia. Lepsze obciążenie przekładni, lepszy przepływ powietrza chłodzącego silnik, bezpieczeństwo pracownika.

 

Sprawdź ceny szlifierek kątowych

 

 Szlifierki o średnicy tarczy 150-180mm

Jest to grupa szlifierek kątowych przeznaczonych przede wszystkim do długotrwałych prac szlifierskich. Obudowy są już większe, Bosch Professional GWS 22-230 JHciężar też rośnie (przy pracy w jednej pozycji ma to swoje zalety). Maszyny tej klasy dysponują silnikami o dużych mocach powyżej 1500W. Szlifierki o średnicy 150mm można uważać jeszcze za najbardziej uniwersalne. Łączą w sobie dużą moc, dość dużą średnicę tarczy a przy tym ciężar jeszcze nie odbiega znacząco od modelu 1400W-125mm.

 

Szlifierki o średnicy tarczy 230mm

Są to maszyny przede wszystkim do cięcia z uwagi na wymiar tarczy i do pracy w jednej pozycji (ciężar). Tutaj można kierować podobnymi kryteriami jak przy małych szlifierkach. Duże silniki (2400-2600W) są przede wszystkim do prac związanych z cięciem pod dużym obciążeniem.

Do tego trzeba uwzględnić preferencje kupującego: przyzwyczajenie marki, mocy i zasobu gotówki. Szlifierki dobrych marek nie różnią się znacząco między sobą. Czasami przekonanie o wyższości jakiegoś modelu czy marki nad innymi może być przypadkowe.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane