Oceń artykuł:
Ocena: 4,0/5
Ilość ocen: 2

Jesienią, gdy temperatury w nocy spadają poniżej 10 stopni Celsjusza, w Polsce rozpoczyna się sezon grzewczy. Z reguły ma to miejsce na przełomie października i listopada, chociaż tak naprawdę wszystko uzależnione jest od warunków pogodowych, a także indywidualnych upodobań mieszkańców domków z własnym systemem grzewczym, uregulowań spółdzielni mieszkaniowych lub kaprysu zarządców budynków, w których wynajmujemy lokal. Zdarza się jednak, że chłody nadejdą dużo szybciej, wówczas szukamy szybkiego sposobu na dogrzanie pomieszczeń i uzyskanie komfortu cieplnego. Warto wtedy rozważyć zakup nagrzewnicy elektrycznej.

Kup w Narzedzia.pl
Nagrzewnica elektryczna 5kW Dedra DED9932B
dostępne
10 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
356 PLN 265 PLN
Nagrzewnica elektryczna 2000W Dedra DED9920
dostępne
9 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
151 PLN
Nagrzewnica elektryczna 3000W Dedra DED9921B
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
175 PLN
Nagrzewnica elektryczna 2000W Dedra DED9920B
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
163 PLN
Nagrzewnica elektryczna Dedra DED9930B
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
139 PLN
Nagrzewnica elektryczna 3300W Dedra DED9921
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
182 PLN

 

Nagrzewnica elektryczna

Do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, biurowych, a także małych warsztatów i magazynów odpowiednim urządzeniem jest nagrzewnica elektryczna. Przystosowana jest do pracy ciągłej, nie zużywa tlenu, nie wymaga dostaw paliwa, a do tego jest urządzeniem czystym i łatwym w transporcie. Zamiennie stosowanym nazewnictwem dla nagrzewnic są termowentylatory. Zasada działania nagrzewnic jest bardzo prosta - grzałka generuje ciepło, a wentylator rozprowadza je po pomieszczeniu.

nagrzewnice termostat

Zwykle nagrzewnice elektryczne są wyposażone w 3 tryby pracy: połowa mocy, pełna moc oraz tryb samego nadmuchu, gdy grzałka jest wyłączona. Ta ostatnia funkcja stosowana jest z reguły do studzenia grzałek na koniec pracy lub do wymuszania ruchu powietrza w upalne dni. Prawie wszystkie nagrzewnice wyposażone są w termostat pomieszczeniowy, który w zależności od zadanej temperatury włącza lub wyłącza urządzenie. Zaletą nagrzewnic elektrycznych jest całkowity brak emisji spalin, dzięki czemu mogą być bezpiecznie stosowane w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie i zwierzęta. Doskonale się sprawdzają również do osuszania budowanych lub remontowanych pomieszczeń, ponieważ dają ciepłe i suche powietrze. 

Rodzaje grzałek w nagrzewnicach

O ile zasada działania nagrzewnic elektrycznych jest niemalże identyczna we wszystkich modelach, to ich budowa może się znacząco różnić. Jednym z istotnych elementów, który wyróżnia modele nagrzewnic elektrycznych, jest rodzaj grzałek. Wyróżniamy modele z grzałką oporową lub z grzałką ceramiczną.

nagrzewnica z grzałką oporową

Grzałka oporowa to standardowy typ grzałek występujących w nagrzewnicach. Wykonana jest z grubego prętu ze stali nierdzewnej, który nagrzewa się długo i tak samo długo utrzymuje ciepło. Jednak aby przekazywać ciepło, cały czas musi być utrzymywana w silnym strumieniu powietrza. Z kolei grzałka PTC (Positive Temperature Coefficient) to tzw. ceramiczna grzałka, która jest mniejsza, jednak nagrzewa się błyskawicznie i nie wymaga wentylatora o bardzo dużej mocy.

grzałka ceramiczna

Chcesz poznać inne urządzenia grzewcze? Zapoznaj się z artykułem: Jakie wybrać urządzenie grzewcze?

Grzałka oporowa, czy PTC?

Skoro znamy już podstawowe parametry grzałek wykorzystywanych w nagrzewnicach, warto również się zapoznać z ich przeznaczeniem. Nagrzewnica ze standardową grzałką oporową dedykowana jest do ogrzewania całego powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, co szczególnie przydatne jest, gdy musimy utrzymać określoną temperaturę, lub gdy chcemy pomieszczenie osuszyć. Nagrzewnica z grzałką ceramiczną PTC działa znacznie szybciej, praktycznie natychmiast po uruchomieniu urządzenia odczuwalny jest ciepły podmuch powietrza. Jej atutem jest miejscowe działanie, więc doskonale się nadaje do intensywnego ogrzewania określonych miejsc, np. tam, gdzie akurat siedzimy lub pracujemy.

nagrzewnice dedra

* Pola wymagane
Dodaj komentarz