Kosiarka – chyba żaden ogrodnik nie wyobraża sobie, żeby zabrakło jej w jego ogrodzie. Jeśli stoisz właśnie w obliczu kupna tego urządzenia, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Doradzamy, jak dobrać urządzenie do każdego rodzaju ogrodu

Kup w Narzedzia.pl
Kosiarka do trawy Ryobi RLM18E40H
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
749,99
Kosiarka akumulatorowa z napędem Greenworks GD40LM46SP
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
1 599
Kosiarka elektryczna Bosch ARM 34 4. Gen. Ergoflex
dostępne
9 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
679,99
Kosiarka do trawy Ryobi RLM13E33S
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
398
Kosiarka elektryczna Bosch ARM 32
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
448,99
Kosiarka elektryczna Dedra DED8707
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
452

Spis treści:

 1. Rodzaj zasilania
 2. Kosiarki ręczne
 3. Kosiarki elektryczne
 4. Kosiarki akumulatorowe
 5. Kosiarki spalinowe
 6. Traktorki ogrodowe
 7. Roboty koszące
 8. Kosiarki hybrydowe
 9. Rodzaje ostrzy w kosiarkach
 10. Dodatkowe parametry, jakie należy wziąć pod uwagę
 11. Ranking kosiarek elektrycznych
 12. Ranking kosiarek spalinowych
 13. Ranking kosiarek akumulatorowych
 14. Podsumowanie

Kosiarki - rodzaj zasilania

Pierwsze, co nam przychodzi do głowy, gdy myślimy o wyborze kosiarki, to rodzaj zasilania. Wybór kosiarki pod względem rodzaju zasilania powinien być podyktowany wielkością i ukształtowaniem naszego trawnika. Do tego też dochodzą takie czynniki jak dostęp do sieci elektrycznej, osobiste preferencje, np. czy nie będzie nam przeszkadzać kabel albo praca głośnym i zanieczyszczającym powietrze urządzeniem spalinowym.

Pod uwagę warto też wziąć, kto będzie kosiarkę obsługiwał, gdyż ciężka kosiarka spalinowa może wymagać użycia większej siły niż lekki elektryk. Rodzaj zasilania wpływa na moc urządzenia, a to z kolei przekłada się także na szerokość koszenia. Im większa moc urządzenia i większa szerokość koszenia tym wzrasta powierzchnia trawnika, którą możemy skosić w najbardziej optymalnych warunkach.

Jeśli chodzi o rodzaj zasilania mamy tutaj spore pole do manewru, ponieważ możemy wybierać wśród kosiarek ręcznych, kosiarek akumulatorowych, kosiarek elektrycznych, kosiarek spalinowych i kosiarek hybrydowych.

Te ostatnie mogą być zasilane zarówno akumulatorem, jak i z sieci elektrycznej. Jak już wspomnieliśmy wybór kosiarki pod względem zasilania jest w głównej mierze podyktowany wielkością naszego trawnika, choć nie są to ścisłe ramy. Wiele zależy też od naszych przyzwyczajeń. Przykładowo jeśli koszenie dużego trawnika przy pomocy kosiarki ręcznej nie stanowi dla nas wyzwania, to oczywiście możemy to zrobić.

Ręczne kosiarki do trawy - wady, zalety, przeznaczenie

Kosiarki ręczne są najbardziej atrakcyjne cenowo i najtańsze w eksploatacji. Jeśli mamy mały trawnik do 50m2 to jak najbardziej możemy wybrać takie rozwiązanie. Szerokość cięcia takich kosiarek to mniej więcej od 30 do 40cm.

Jak działa kosiarka ręczna? Nóż w tym urządzeniu jest nieruchomy, położony za elementem ruchomym (wałem), który porusza się szybciej do tyłu niż kosiarka do przodu, doduszając trawę do nieruchomego ostrza.  Ważne, aby koła takiej kosiarki miały dobrą przyczepność i płynnie przesuwały się po trawniku, dzięki czemu wał będzie się sprawnie obracać. Dużym plusem kosiarek ręcznych jest swoboda pracy bez kabla zasilającego i brak hałasu. 

Kosiarka ręczna Bosch

Kosiarki elektryczne - zalety, wady, przeznaczenie

Kosiarki elektryczne są droższe od kosiarek ręcznych. Polecane do trawników o powierzchni do około 600m2. Przy wyborze kosiarki elektrycznej warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na moc urządzenia i szerokość koszenia. Im te parametry wyższe tym szybciej skosimy trawnik średniej wielkości. Moc kosiarek oscyluje mniej więcej w granicach 500-1900W, a szerokość koszenia to około 30-50cm.

Trzeba jednak pamiętać, że kosiarka elektryczna jest zasilana z sieci elektrycznej, dlatego musimy mieć dobry dostęp do gniazda elektrycznego, a im dłuższy kabel tym większy spadek mocy. Jednak plusem jest fakt, że ten typ urządzeń umożliwia pracę ciągłą, bez przestojów. Co nie znaczy, że powinniśmy skosić trawnik na jednym wydechu. Takiej kosiarce przyda się także krótka przerwa w trakcie pracy, którą możemy zrobić choćby na opróżnienie kosza z trawy, jeśli jest zamontowany.

Kosiarka elektryczna Makita

Akumulatorowe kosiarki do trawy - zalety, wady, przeznaczenie

Kosiarki akumulatorowe - zakup takiej kosiarki na pewno obciąży bardziej nasz portfel niż zakup kosiarki elektrycznej. Jednak użytkowanie kosiarki akumulatorowej gwarantuje nam pełną swobodę pracy na porównywalnie dużych trawnikach, które skosilibyśmy kosiarką elektryczną. Niektóre z nich dorównują nawet osiągami kosiarkom spalinowym. Szerokość koszenia kosiarek akumulatorowych jest zbliżona do kosiarek elektrycznych, to również około 30-50cm. Na rynku możemy spotkać kosiarki o różnym napięciu akumulatora. Niektóre modele są zasilane dwoma akumulatorami 18V, a inne jednym akumulatorem (np. 24V, 36V, 40V, 56V, 60V).

W większości przy zasilaniu dwoma akumulatorami 18V kosiarka posiada konwerter, który ostatecznie sumuje napięcie i mamy 36V. Odstępstwem od tej reguły są na przykład niektóre kosiarki marki Greenworks zasilane dwoma akumulatorami 40V, przy czym drugi akumulator zaczyna pracować wtedy, gdy pierwszy się rozładuje, więc tam nie dochodzi do przekonwertowania napięcia. Wracając jeszcze do opcji z konwerterem. Ktoś może się zastanawiać, dlaczego nie zrobić od razu akumulatora 36V i nie bawić się w dwa 18V? Takie rozwiązanie można powiązać z systemami akumulatorowymi, które pozwalają nam pracować na tym samym akumulatorze zasilającym różne urządzenia.

Wiele narzędzi ogrodowych jest zasilanych właśnie akumulatorem 18V więc jeśli kompletujemy narzędzia w obrębie jednej marki, która posiada w ofercie uniwersalny akumulator, to możemy stworzyć własny system. W ten sposób możemy wykorzystać jeden akumulator do zasilania kosiarki czy nożyc do żywopłotu. Nie będzie odkryciem jeśli powiemy, że minusem kosiarki akumulatorowej jest fakt, że akumulator prędzej czy później się rozładuje i trzeba będzie przerwać pracę, aby podłączyć go do ładowarki. Jednak obecne systemy akumulatorowe są na tak wysokim poziomie, że ładowanie nie zajmuje bardzo dużo czasu. Jeśli mówimy o zasilaniu akumulatorem to należy też wspomnieć o kosiarkach hybrydowych i robotach koszących. 

Kosiarka akumulatorowa Greenworks

Kosiarki hybrydowe - zalety, wady, przeznaczenie

Kosiarki do trawy hybrydowe - to urządzenia, które można zasilać akumulatorem albo z sieci elektrycznej, o czym wspominaliśmy na początku artykułu. Można by się zastanawiać, co nam daje takie rozwiązanie. No na pewno możliwość pracy ciągłej i swobodny dostęp do każdej części trawnika. Przykładowo możemy zacząć od koszenia tej części trawnika która jest bliżej gniazda elektrycznego, a najdalsze zakątki skosić, przełączając urządzenie na zasilanie akumulatorem. W odwrotnej sytuacji możemy zmienić zasilanie na to z sieci, na przykład gdy w trakcie pracy rozładuje nam się akumulator. 

Kosiarka hybrydowa Ryobi

Roboty koszące - zalety, wady, przeznaczenie

Roboty koszące - pod względem ceny najdroższe spośród dostępnych rodzajów kosiarek. Pomimo tego cieszą się coraz większą popularnością. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na samodzielne chodzenie z kosiarką albo wyjeżdżają na dłuższe urlopy, i nie będą w stanie zapanować nad rosnącą trawą. Robot sprawdzi się zwłaszcza na niedużych, miejskich trawnikach, najlepiej ogrodzonych, aby przypadkiem pod naszą nieobecność robot nie zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach ;) to tak pół żartem, pół serio.

Choć na początku trzeba takie urządzenie przygotować do pracy, czyli zaprogramować, a także wyznaczyć teren, po którym ma się poruszać, to poza tym niczym więcej się nie musimy zajmować. Robot koszący sam wyjeżdża ze stacji ładującej, sam kosi i sam wraca na stanowisko ładowania. Jest zasilany akumulatorem. Najpopularniejsze napięcie to 18V. Szerokość pracy takiego urządzenia wynosi około 20cm, dlatego w pierwszej chwili można pomyśleć, że koszenie zajmie dużo czasu. Ale przecież nie musimy tego czasu poświęcać, bo robot sam sobie poradzi. Dodatkowym plusem takiego urządzenia jest też cicha praca.

Robot koszący Gardena

Kosiarki spalinowe - zalety, wady, przeznaczenie

Kosiarki spalinowe - są zbliżone cenowo do tradycyjnych kosiarek akumulatorowych, ale wypadają drożej jeśli chodzi o eksploatację ponieważ musimy jeszcze doliczyć koszty zakupu paliwa, oleju itp. Jednak kosiarki spalinowe wydają się być najbardziej uniwersalne, gdyż można użytkować je na dużych, ale też na małych powierzchniach. Moc kosiarek spalinowych zaczyna się od około 2KM, a szerokość koszenia od około 45 do 80cm. Radzą sobie dobrze z nierównym terenem i mokrą trawą.

Co prawda nie polecamy ich do pielęgnacji niedużych, przydomowych trawników, ale jak ktoś chce używać takiej kosiarki, to nikt mu nie zabroni. Przy czym trzeba pamiętać, że ich użytkowanie wiąże się z emisją spalin i większym hałasem. Hałas może być uciążliwy zarówno dla nas, jeśli mieszkamy w sąsiedztwie posiadacza tego typu kosiarki, a także dla naszych sąsiadów, jeśli to my umilamy wszystkim sobotnie popołudnie hałasem wydobywającym się z urządzenia. 

kosiarka spalinowa makita

Niektórzy producenci podają dla ułatwienia zalecaną powierzchnię koszenia dla danej kosiarki. W przypadku kosiarek akumulatorowych podawana jest powierzchnia w m2, którą powinniśmy skosić na jednym naładowaniu akumulatora. Trzeba pamiętać, że liczby te są orientacyjne. Praktyczny czas koszenia zależy m.in. od rodzaju trawy, jej gęstości i twardości, a także częstotliwości koszenia. W przypadku kosiarek elektrycznych podawanie zalecanej powierzchni koszenia wiąże się z wygodą użytkowania.

Przykładowo gdy kosiarka ma małą szerokość koszenia to jest dedykowana do mniejszych powierzchni. Oczywiście możemy taką kosiarką skosić duży trawnik, ale zajmie nam to na pewno więcej czasu i musimy robić przerwy, aby nadmiernie nie wyeksploatować urządzenia.

Dla porównania kosiarka elektryczna Gardena PowerMax 1200/32 o mocy 1200W i szerokości koszenia 32cm jest zalecana do trawników o powierzchni do 300m2, a jej mocniejsza koleżanka PowerMax 42 E o mocy 1700W i szerokości koszenia 42cm jest zalecana do trawników o powierzchni do 800m2. Dlatego przy dużych trawnikach warto wybrać kosiarkę z większą szerokością koszenia i większą mocą, dzięki czemu skrócimy czas pracy i tyle się nie nachodzimy. 

Traktorki ogrodowe - zalety, wady, przeznaczenie

To sprzęty do najcięższych zastosowań – działają na powierzchniach powyżej 2000m2. Do ich największych zalet należy... wygodna obsługa, ponieważ operator siedzi sobie wygodnie na fotelu. Sprzęt działa jednak głośno, szybko – trzeba uważać, by w pobliżu nie znalazły się dzieci. Traktorki są najczęściej napędzane 4-suwowymi silnikami, mogą mieć kilka biegów w przód i w tył, ich obsługa nie jest trudna. Możemy do nich dokupić różnego rodzaju akcesoria: walce do trawy, rozsiewacze nawozu i inne. Należy pamiętać o systematycznej konserwacji: wymianie płynów, czyszczeniu filtra powietrza. Traktorki są najdroższe ze wszystkich urządzeń do koszenia trawy – ich cena rozpoczyna się od 5000 zł.

Kosiarki - typ ostrza

Wyróżniamy trzy typy kosiarek ze względu na sposób koszenia: kosiarkę bębnową, kosiarkę rotacyjną i kosiarkę listwową. Najczęściej możemy się spotkać z takim podziałem, że kosiarki bębnowe to kosiarki ręczne, kosiarki rotacyjne to zarówno kosiarki akumulatorowe, elektryczne i spalinowe, a kosiarki listwowe to kosiarki spalinowe.

Kosiarki rotacyjne mają nóż, który obraca się poziomo i tnie trawę, używając siły bezwładności, dlatego ważne jest, aby nóż szybko się kręcił i był ostry, aby cięcie przebiegało prawidłowo. Dużą zaletą kosiarek rotacyjnych jest możliwość cięcia w każdym kierunku. Możemy manewrować nią na tylnych kołach, tnąc wszystko, co znajdzie się w zasięgu noża.

Kosiarki bębnowe posiadają nóż, który jest nieruchomy, położony za elementem ruchomym (wałem), który porusza się szybciej do tyłu niż kosiarka do przodu, doduszając trawę do nieruchomego ostrza.  Ważne, aby koła takiej kosiarki miały dobrą przyczepność i płynnie przesuwały się po trawniku, dzięki czemu sprawniej będziemy prowadzić kosiarkę, a wał będzie się szybciej obracać. Ten rodzaj kosiarek umożliwia najbardziej precyzyjne i delikatne cięcie. Trawa nie jest poszarpana, a ździbła układają się w jednym kierunku, dzięki czemu możemy uzyskać efekt murawy piłkarskiej.

Ostatni rodzaj to kosiarki listwowe, których mechanizm tnący przypomina działanie maszynki do włosów. Takie ostrze pozwala nie tylko na cięcie trawy, ale też zarośli i chwastów. Wysokość trawy nie stanowi dla tej kosiarki ograniczenia. Zetnie wszystko niezależenie od wysokości.

Kosiarki - co jeszcze brać pod uwagę?

 • Obudowa - jeśli zastanawiamy się nad wytrzymałością obudowy kosiarki to warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Podczas koszenia często zdarza się, że od obudowy odbijają się, np. drobne kamyki. Tworzywo będzie na to odporne do pewnego momentu, natomiast blacha jest bardziej wytrzymała, choć przy uderzeniach mechanicznych będzie odpryskiwać z niej farba. Dużą zaletą tworzywa jest natomiast odporność na korozję i lekkość. 
 • Kosz na trawę - zazwyczaj jest on wykorzystywany według preferencji, ale dobrze żeby był, bo jeśli nie chcemy kosić z koszem to możemy go zwyczajnie zdemontować. Nie musimy się głęboko zastanawiać nad pojemnością kosza, bo jest ona optymalnie dobrana do danego urządzenia. Bardziej trzeba się przyjrzeć z czego jest wykonany. Kosz z tworzywa sztucznego będzie cięższy niż kosz siatkowany, ale na pewno nie będzie z niego wypadać skoszona trawa. Jeżeli chcemy pracować bez kosza to warto pomyśleć o tym, aby kosiarka miała wyrzut boczny. Funkcja ta pozwala rozrzucać trawę na bok w pewnej odległości od kosiarki, dzięki czemu skoszona trawa nie zostaje pod kosiarką i nie mieli się pod nożem. Jeśli natomiast zależy nam na tym, aby skoszona trawa posłużyła jako naturalny kompost i została rozdrobniona przy okazji koszenia to możemy zaopatrzyć się w kosiarkę z funkcją mulczowania. Przy czym trzeba pamiętać, że ten zabieg najlepiej się sprawdza przy częstym koszeniu, bo nieduża ilość trawy szybko się rozłoży i nie będzie zalegać na trawniku, zamieniając się w filc. Częste koszenie ma znaczenie zwłaszcza przy robotach koszących, gdyż one nie zbierają trawy, mogą ją tylko rozdrobnić i pozostawić na trawniku. 
 • Przechowywanie - jeżeli nie mamy wiele miejsca do przechowywania kosiarki to warto sprawdzić, czy ma ona składane uchwyty. To pozwoli nam choć trochę zaoszczędzić miejsce w garażu czy pomieszczeniu gospodarczym.
 • Kosiarki z napędem - system samobieżny na pewno ułatwi prowadzenie kosiarki, natomiast sprawdza się on najlepiej na otwartych przestrzeniach, gdzie nie ma dużo manewrowania przód tył, ponieważ przez napęd nawet na luzie kosiarkę pcha się gorzej i do tyłu i do przodu. Ta funkcja jest dużym ułatwieniem jeśli obsługujemy dużą kosiarkę (mogą one ważyć nawet do 50kg), bo z takim sprzętem będą mieć problem nie tylk kobiety, ale też mężczyźni. Warto jeszcze zaznaczyć, że trzeba nabrać wprawy przy włączaniu kosiarki z napędem, aby ruszać płynnie i swobodnie. 
 • Wsparcie dla kosiarki - jeżeli nasz trawnik znajduje się w sąsiedztwie rabat, drzew i krzewów to warto jeszcze pomyśleć o podkaszarce, która pozwoli przyciąć trawę w miejscach niedostępnych dla kosiarki. W przypadku małych trawników, gdzie więcej jest kwiatów, krzewów i drzew niż trawy to możemy zrezygnować z kosiarki ręcznej na rzecz podkaszarki.

Podsumowanie - jaką kosiarkę warto wybrać?

 • kosiarki ręczne - najtańsze, do małych trawników do ok. 50m2; na równe tereny; do niskiej i średniej trawy oraz małych chwastów; pełna swoboda użytkowania;
 • kosiarki elektryczne - tanie; na równe tereny i tereny z niedużymi nierównościami; do średniej trawy oraz małych i średnich chwastów; wymagane źródło zasilania;
 • kosiarki akumulatorowe/hybrydowe - droższe; na równe tereny i tereny z niedużymi nierównościami; do małej i średniej trawy oraz małych i średnich chwastów; pełna swoboda w opcji akumulatorowej i wymagane źródło zasilania w opcji elektrycznej;
 • kosiarki spalinowe - droższe; do każdej wielkości terenu, w zależności od preferencji użytkownika, ze wskazaniem na duże trawniki; na równe tereny i tereny z dużymi nierównościami; do niskich, średnich, wysokich traw, chwastów oraz zarośli (także mokrych).
Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
 • Marcin 2021-04-19

  Czym kosiarka elektryczna 1300 wat będzie wystarczająca na 300 metrową działkę. Proszę o doradzenie w tym temacie.

 • arkuss 2014-07-17

  ja postawiłem na kosiarkę automatyczną, czyli robota Autoclip Stigi, jest to bardzo wygodne i energooszczędne rozwiązanie

 • cytrynka 2014-07-01

  bardzo pomocny artykuł, sporo rozjaśnia

Dodaj komentarz
* Pola wymagane