Drewniany kalendarz na lata to doskonały element wystroju wnętrz, jak również idealny pomysł na prezent dla kogoś bliskiego. Mając do dyspozycji trochę drewna, kilka narzędzi oraz odrobinę wolnego czasu, możesz taki kalendarz wykonać samodzielnie. To naprawdę proste!

Kup w Narzedzia.pl
Szlifierka Ryobi ONE+ R18PS-0
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
207,49
Lutownica Ryobi ONE+ R18SOI-0
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
300 244,99
Ukośnica pilarka stołowa 2w1 Ryobi RTMS1800-G
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
1 097,99
Pistolet do klejenia Ryobi ONE+ R18GLU-0
dostępne
10 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
144,99

Do wykonania projektu będą potrzebne materiały:

  • Kantówka 60x60mm o długości minimum 15cm
  • Kantówka 20x20mm o długości minimum 20cm
  • Sklejka 8mm o minimalnych wymiarach 15x30cm

Przyda się również kilka narzędzi:

  • Ukośnica/pilarka stołowa (np. Ryobi RTMS1800)
  • Lutownica (np. R18SOI-0)
  • Pistolet do klejenia (np. R18GLU-0)
  • Szlifierka (np. R18PS-0) lub gąbka do szlifowania
  • Miara składana
  • Ołówek
  • Okulary ochronne

Krok 1.

Na początek przy pomocy ukośnicy przecinamy naszą grubszą kantówkę na długość 60mm, tak aby uzyskać sześcian o boku 60mm. Do naszego kalendarza będziemy potrzebować dwóch sześcianów, więc cięcie wykonujemy dwukrotnie.

RTMS1800

Krok 2. 

Następnie sięgamy po kantówkę 20x20mm, zaznaczamy długość 12cm i wykonujemy ukośnicą cięcie prostopadłe. Cięcie powtarzamy jeszcze dwukrotnie, ponieważ potrzebujemy 3 prostopadłościany o wymiarach 20x20x120mm.

Krok 3. 

Kiedy już mamy przygotowane bloczki dla dni oraz miesięcy naszego kalendarza, możemy przystąpić do wykonywania "półki". Będziemy potrzebować 4 elementów o wymiarach: 15x9cm, 15x7,5cm oraz dwóch elementów 9x6,7cm. Wymiary poszczególnych elementów zaznaczamy na sklejce i wycinamy za pomocą pilarki stołowej.

rtms1800

wieczny kalendarz

Krok 4.

Kiedy już wszystkie elementy naszego kalendarza mamy wycięte, możemy przystąpić do ich szlifowania, aby pozbyć się ewentualnych drzazg i innych nierówności.

wieczny kalendarz

Krok 5.

Czas przenieść cyfry i nazwy miesięcy na nasze drewniane bloczki wg poniższego wzoru.

Możemy to zrobić odręcznie lub metodą transferu z wydruku. My wykorzystaliśmy metodę pośrednią, gdzie w pierwszej kolejności odrysowaliśmy wzór ołówkiem na transparentnym papierze, następnie obróciliśmy kartkę obrysem do drewna i ponownie wykonaliśmy obrys. W ten sposób, grafit znajdujący się od strony drewna odbił się na drewnie, pozostawiając widoczny wzór.

Ważne! Pamiętaj, by w przypadku transferu zastosować lustrzane odbicie wzoru!

wieczny kalendarz

wieczny kalendarz

wieczny kalendarz

Krok 6.

Czas na wypalanie naszego wzoru. Pomoże nam w tym lutownica R18SOI-0 z precyzyjnym grotem lutowniczym. Dobrze jest zacząć wypalanie od konturów, a następnie wypełnić obrys. Na pewno jest to czynność wymagająca cierpliwości i precyzji, ale uzyskany efekt jest tego wart.

wieczny kalendarz

wieczny kalendarz

Krok 7.

W ostatnim etapie przechodzimy do klejenia naszych elementów ze sklejki z pomocą pistoletu do klejenia Ryobi R18GLU-0. Element o wymiarach 15x7,5cm będzie stanowił naszą podstawę i to do niego mocujemy tylną ścianę, czyli element o wymiarach 15x9cm, a następnie boki o wymiarach 9x6,7cm. 

Projekt gotowy! Niewątpliwie taki kalendarz posłuży przez wiele lat, bez względu na to, czy to rok przestępny, czy nie! :)

lutownica ryobi pistolet ryobi

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz