Do wykonania projektu będą potrzebne materiały:
- Kantówka 60x60mm o długości minimum 15cm
- Kantówka 20x20mm o długości minimum 20cm
- Sklejka 8mm o minimalnych wymiarach 15x30cm
Przyda się również kilka narzędzi:
- Ukośnica/pilarka stołowa (np. Ryobi RTMS1800)
- Lutownica (np. R18SOI-0)
- Pistolet do klejenia (np. R18GLU-0)
- Szlifierka (np. R18PS-0) lub gąbka do szlifowania
- Miara składana
- Ołówek
- Okulary ochronne
Krok 1.
Na początek przy pomocy ukośnicy przecinamy naszą grubszą kantówkę na długość 60mm, tak aby uzyskać sześcian o boku 60mm. Do naszego kalendarza będziemy potrzebować dwóch sześcianów, więc cięcie wykonujemy dwukrotnie.
Krok 2.
Następnie sięgamy po kantówkę 20x20mm, zaznaczamy długość 12cm i wykonujemy ukośnicą cięcie prostopadłe. Cięcie powtarzamy jeszcze dwukrotnie, ponieważ potrzebujemy 3 prostopadłościany o wymiarach 20x20x120mm.
Krok 3.
Kiedy już mamy przygotowane bloczki dla dni oraz miesięcy naszego kalendarza, możemy przystąpić do wykonywania "półki". Będziemy potrzebować 4 elementów o wymiarach: 15x9cm, 15x7,5cm oraz dwóch elementów 9x6,7cm. Wymiary poszczególnych elementów zaznaczamy na sklejce i wycinamy za pomocą pilarki stołowej.
Krok 4.
Kiedy już wszystkie elementy naszego kalendarza mamy wycięte, możemy przystąpić do ich szlifowania, aby pozbyć się ewentualnych drzazg i innych nierówności.
Krok 5.
Czas przenieść cyfry i nazwy miesięcy na nasze drewniane bloczki wg poniższego wzoru.
Możemy to zrobić odręcznie lub metodą transferu z wydruku. My wykorzystaliśmy metodę pośrednią, gdzie w pierwszej kolejności odrysowaliśmy wzór ołówkiem na transparentnym papierze, następnie obróciliśmy kartkę obrysem do drewna i ponownie wykonaliśmy obrys. W ten sposób, grafit znajdujący się od strony drewna odbił się na drewnie, pozostawiając widoczny wzór.
Ważne! Pamiętaj, by w przypadku transferu zastosować lustrzane odbicie wzoru!
Krok 6.
Czas na wypalanie naszego wzoru. Pomoże nam w tym lutownica R18SOI-0 z precyzyjnym grotem lutowniczym. Dobrze jest zacząć wypalanie od konturów, a następnie wypełnić obrys. Na pewno jest to czynność wymagająca cierpliwości i precyzji, ale uzyskany efekt jest tego wart.
Krok 7.
W ostatnim etapie przechodzimy do klejenia naszych elementów ze sklejki z pomocą pistoletu do klejenia Ryobi R18GLU-0. Element o wymiarach 15x7,5cm będzie stanowił naszą podstawę i to do niego mocujemy tylną ścianę, czyli element o wymiarach 15x9cm, a następnie boki o wymiarach 9x6,7cm.
Projekt gotowy! Niewątpliwie taki kalendarz posłuży przez wiele lat, bez względu na to, czy to rok przestępny, czy nie! :)