Drewniane europalety służą już nie tylko to transportowania i składowania ciężkich ładunków, ale coraz częściej możemy je znaleźć na salonach i to dosłownie! Potencjał drewnianych palet dostrzegli architekci wnętrz i projektanci mebli, którzy coraz częściej zaczęli je wykorzystywać w swoich projektach. Dzięki temu z palet zaczęły powstawać różnego rodzaju fotele, łóżka, stoły, komody, a także wiele innych mebli. Dziś pokazujemy jak samemu zrobić wygodny fotel z oparciem i praktycznymi szufladkami.

Kup w Narzedzia.pl
Pilarka NanoBlade Bosch EasyCut 12
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
573,99
Pilarka nanoBlade Bosch AdvancedCut 18
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
708,99
Szlifierka uniwersalna Bosch EasySander 12
dostawa
wysyłka
8-11 dni
447,99

Niezbędne narzędzia:

Lista materiałów:

  • 2 europalety
  • 9 drewnianych desek 800x75x27mm
  • 2 drewniane deski 730x75x27mm
  • 2 sklejki o wymiarach 744 x 84 x 18mm
  • 2 sklejki o wymiarach 375 x 84 x 18mm
  • Sklejka o wymiarach 375 x 780 x 6mm
  • Śruby Torx 3,5x50mm i 3x25mm
  • Wodoodporna farba do drewna

Jak wykonać szufladę do fotela z palet?

Na początek zaczniemy od zrobienia szuflad, bo samo siedzisko to tylko kwestia ułożenia na sobie dwóch europalet i ich połączenia ze sobą. Do wykonania szuflad będziemy potrzebowali jednego długiego panelu bocznego (744x84x18mm) i jednego krótkiego panelu tylnego (375x84x18mm). Oba panele łączymy ze sobą krótszymi końcami pod kątem 90 stopni i w miejscach zachodzenia desek wiercimy po dwa otwory, a następnie skręcamy je za pomocą śrub Torx 3,5x50mm. Czynność powtarzamy z kolejnymi dwiema deskami i na koniec skręcone elementy łączymy ze sobą, tworząc ramę szuflady.

fotel z palet

fotel z palet

Na tym etapie sięgamy po dolny panel (375x780x6mm), przykładamy go do ramy szuflady i mocujemy za pomocą śrub. Śruby mocujemy co 10cm wzdłuż ramy, aby zapewnić stabilne mocowanie panelu do ramy.

fotel z paletW przednim panelu naszej szuflady zaznaczamy dwa punkty i wiercimy otwory, aby móc zamocować uchwyt np. sznurek, który pozwoli nam otwierać szufladę.

fotel z paletNa koniec warto przeszlifować krawędzi i powierzchnie płaskie szuflady, aby pozbyć się ewentualnych nierówności i zadziorów. 

fotel z paletMożna także nałożyć warstwę farby, aby nadać szufladzie ekskluzywny wygląd. Farba sprawi również, że drewno będzie bardziej odporne na warunki atmosferyczne.

fotel z paletJeśli farba już wyschnie, możemy zamocować uchwyt we wcześniej wywierconych otworach. Najprościej będzie przewlec sznurek przez otwory i zawiązać supły na końcach, aby zapobiec jego wysunięciu.

fotel z paletJeżeli fotel będzie użytkowany na zewnątrz, zaleca się przymocowanie do palety dodatkowego panelu, który będzie nakrywał szufladę od góry i ochroni przed zmoczeniem magazynów, koców, poduszek lub innych przedmiotów, które będą przechowywane w szufladzie. Za pomocą zacisków mocujemy panel i skręcamy go z paletą od dołu. Najłatwiej to zrobić za pomocą adaptera kątowego, który pozwoli nam mocować wkręty pod kątem prostym. fotel z palet

fotel z palet

Kiedy już mamy gotową szufladę, możemy ją umieścić w palecie. 

Jak wykonać oparcie do fotela z palet?

Kolejnym etapem będzie przygotowanie oparcia, które sprawi, że nasz mebel będzie jeszcze wygodniejszy. Oparcie będzie regulowane, jednak aby takie było, musimy wykonać odpowiednie nacięcia na dwóch drewnianych listwach nośnych wg. wzoru. Wydrukuj wzór, wytnij, przyłóż do dolnych końców krótszych desek (730x75x27mm), odrysuj na desce wzór i wytnij za pomocą wyrzynarki. Czynność tę powtarzamy również z drugą deską, a następnie szlifujemy wszystkie przycięte krawędzie. 

fotel z palet

fotel z palet

W kolejnym kroku będziemy potrzebowali miarki kieszonkowej, desek ze wstępnie przyciętym kształtem oraz jedną dłuższą deskę (800x75x27mm). Mocujemy dłuższą deskę do powierzchni roboczej, a następnie przykładamy do niej dwie krótsze tak, aby odstęp między nimi wynosił 430mm.

fotel z palet

Wywierć otwory i połącz ze sobą deski za pomocą wkrętów w miejscach ich zachodzenia.

fotel z palet

Następnie przymocuj siedem kolejnych desek do ramy, zaczynając od ułożenia pierwszej deski tak, aby była na równi z górną krawędzią. Nawierć otwory i przykręć wkrętami. Kolejne deski mocuj w odległości 15mm od siebie, każdą za pomocą czterech wkrętów.

fotel z palet

fotel z paletKiedy już nasze oparcie będzie gotowe, możemy je pomalować farbą, aby ochronić przed warunkami atmosferycznymi.

fotel z paletNa sam koniec mocujemy oparcie do europalety. W tym celu będziemy musieli przymocować ostatnią drewnianą deskę od dołu, w odległości 8cm od poprzecznicy palety. Deska ta będzie służyła do utrzymania oparcia na miejscu. Teraz jak już mamy gotowe nasze oparcie, możemy je zamocować, położyć poduszki i wygodnie się rozsiąść w swoim nowym fotelu.

fotel z palet

fotel z palet

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane