Mogłoby się wydawać, że instalacja robota koszącego Landroid na naszym trawniku to skomplikowana czynność, którą powinien wykonać specjalista. Tymczasem okazuje się, że znając podstawowe zasady instalacji, jesteśmy w stanie samodzielnie to zrobić. Poniżej prezentujemy instrukcję montażu dla wszystkich modeli kosiarek Landroid (S, M, L).

Instalacja stacji ładującej

Aby nasz robot koszący Landroid prawidłowo wykonywał swoje zadanie, musimy znaleźć mu odpowiednie miejsce w ogrodzie. Najlepszą lokalizacją dla stacji ładującej będzie miejsce zlokalizowane możliwie najbliżej źródła zasilania. 

landroid instrukcja montażuLandroidy z serii M i L potrzebują miejsca usytuowanego na płaskiej powierzchni i 2 metrowego odstępu od strony wjazdu urządzenia.

landroid instrukcja montażuIch stacja ładująca posiada strzałkę wskazującą stronę, z której powinien znajdować się trawnik.

landroid instrukcja montażuZ kolei bazę Landroidów z serii S należy umieścić na płaskiej i równej powierzchni, a po obu stronach bazy zostawić 2-metrowy odstęp.
landroid instrukcja montażu

Mocowanie przewodu wygrodzeniowego do podłoża

Kiedy już znaleźliśmy odpowiednie miejsce do ustawienia bazy naszego robota koszącego, w kolejnym kroku będziemy musieli wyznaczyć obszar, po którym będzie się miał poruszać. Do określenia obszaru potrzebować będziemy przewodu wygrodzeniowego. W przypadku instalacji Landroidów L i M, przewód na trawniku kładziemy zaczynając od wjazdu do stacji. Przewód przeprowadzamy przez tunel pod stacją i zostawiamy około 1 metra zapasu.

landroid instrukcja montażu

Prowadząc przewód wzdłuż trawnika musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu pomiędzy przewodem, a ogrodzeniem. Jeżeli nasz trawnik znajduje się na równym poziomie, co chodnik, wówczas możemy kabel umieścić 10cm od granicy.

landroid instrukcja montażu

Jeżeli jednak występuje różnica wysokości, należy zachować odstęp 45cm dla Landroidów L, 35cm dla M i 26cm dla S. 

landroid instrukcja montażuPrzewód mocujemy do podłoża za pomocą kołków w odstępach około 75cm od siebie. Narożniki powinny być łagodnie zaokrąglone i niezbyt ostre, aby robot płynnie się przemieszczał wzdłuż przewodu.

landroid instrukcja montażuJeśli pewne obszary trawnika mają nie być koszone przez Landroida, musimy je odgrodzić za pomocą przewodu. Należy wówczas poprowadzić przewód w kierunku chronionego obszaru, otoczyć go i następnie poprowadzić przewód z powrotem do tego samego miejsca przy krawędzi trawnika. Dwa przewody ułożone w jednej linii można przymocować do podłoża jednym kołkiem.
landroid instrukcja montażu

Podłączanie stacji do przewodu wygrodzeniowego

 • Landroid M i L

Kiedy już poprowadziliśmy przewód wokół obszaru poruszania się naszego robota i doprowadziliśmy przewód do przeciwnej strony stacji, możemy go teraz podłączyć.

landroid instrukcja montażu

W tym celu zdejmujemy osłonę, ściągamy izolację z obu końców przewodu i podłączamy do bazy. Koniec wystający spod stacji mocujemy do czerwonego zacisku, a drugi koniec do zacisku czarnego.

landroid instrukcja montażu

Następnie podłączamy przewód zasilania do prostownika i wkładamy wtyczkę w gniazdo zasilania.

landroid instrukcja montażu

Kiedy już wszystko prawidłowo podłączyliśmy, możemy przeprowadzić jazdę próbną naszej kosiarki wzdłuż przewodu wygrodzeniowego. Stawiamy robota skierowanego w stronę przewodu wygrodzeniowego, blisko tylnej części stacji i naciskamy przycisk "HOME".

landroid instrukcja montażuKosiarka rozpocznie jazdę wzdłuż przewodu wygrodzeniowego aż do stacji. Jeśli wszystko jest w porządku i nie ma potrzeby zmiany ułożenia przewodu, możemy skrócić oba końce przewodu na długość umożliwiającą doprowadzenie ich do zacisków i ponownie umieścić końce przewodu w zaciskach.

landroid instrukcja montażu

Mocujemy stację ładującą do podłoża za pomocą kołków. W tym momencie Landroid jest gotowy do rozpoczęcia pielęgnacji trawnika.

landroid instrukcja montażu

 • Landroid S 

W przypadku Landroidów z serii S postępujemy nieco inaczej. Na początek zdejmujemy izolację z końcówki kabla, otwieramy osłonę i podłączamy przewód z czarnym zaciskiem. Następnie przeciągamy przewód wzdłuż rowka na podstawie i prowadzimy kabel wokół ogrodu, aż do bazy.

landroid instrukcja montażu

Usuwamy izolację z drugiej końcówki i łączymy z czerwonym zaciskiem.

landroid instrukcja montażu

Mocujemy stację ładującą do podłoża. 

landroid instrukcja montażu

Podłączamy przewód zasilania do prostownika i wkładamy wtyczkę do gniazda zasilania.

landroid instrukcja montażu

Umieszczamy robota blisko bazy, skierowanego na kabel graniczny i wciskamy przycisk "DOM/OK". Kosiarka rozpocznie jazdę wzdłuż przewodu wygrodzeniowego i dotrze do stacji.

landroid instrukcja montażuProgramowanie urządzenia oraz pozostałe informacje szczegółowo zostały przedstawione w instrukcji obsługi.

 

Szukasz innej kosiarki? Zobacz ranking kosiarek spalinowych oraz ranking kosiarek akumulatorowych.

Komentarze
 • Administrator Narzedzia.pl 2020-07-06

  Producent zaleca usunięcie wszystkich przedmiotów, które mogłyby uszkodzić ostrza kosiarki, a w szczególności kamieni, gałęzi i szyszek.

 • Jarek 2020-07-03

  A jak radzi sobie z szyszkami?

 • Administrator Narzedzia.pl 2020-05-21

  Kosiarki Landroid doskonale sobie radzą z nachyleniem terenu do 35 stopni. Powierzchnię koszenia wyznacza się za pomocą przewodu wygrodzeniowego, więc każde drzewo trzeba będzie takim przewodem otoczyć wg. ww. instrukcji.

 • Agata 2020-05-12

  Ciekawa kosiarka, ma fajne opcje. Ale mam parę pytań - jak radzi sobie z mocno zadrzewionym terenem? Jaki maksymalny może być stok? Mamy dom w Bieszczadach i bardzo wymagającą działkę, chętnie byśmy kupili takie coś, bo w tygodniu pracujemy w Krakowie, więc z czasem krucho. Ale czy na pewno da sobie radę ze stokiem?

Dodaj komentarz
* Pola wymagane