Zbliża się zima i powoli możemy się spodziewać pierwszych opadów śniegu. Już czas zastanowić się nad zakupem odśnieżarki, która będzie precyzyjnie dopasowana do naszych potrzeb. Do wyboru mamy odśnieżarki elektryczne albo spalinowe o układzie wirników jednostopniowym lub dwustopniowym. Każdą odśnieżarkę cechuje nieco inne przeznaczenie. Sprawdź, która jest idealna dla Ciebie.

Odśnieżanie tradycyjnymi metodami jest czasochłonne i męczące, dlatego do usuwania śniegu z podjazdów albo chodników coraz częściej wykorzystujemy odśnieżarki.

Na co należy zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu

Jednym z ważnych parametrów, którym powinniśmy się kierować podczas zakupu, jest waga odśnieżarek. Im lżejsza odśnieżarka, tym łatwiej się prowadzi, a praca nią nie jest męcząca. Masa odśnieżarki ma także istotne znaczenie, jeżeli zamierzamy ją przewozić (np. do domku na działce). Nie bójmy się kupować lekkich odśnieżarek. Nowoczesne technologie sprawiają, że wykorzystuje się lekkie materiały wyróżniające się dużą odpornością na uszkodzenia zarówno mechaniczne, jak i wynikające z trudnych warunków atmosferycznych (bardzo niskie temperatury, zmarznięty śnieg). Jeżeli jednak potrzebujesz bardzo mocnej odśnieżarki o znacznej mocy i dużej szerokości roboczej, która jest znacznie cięższa, należy zwróć uwagę, czy posiadać własny napęd i trwałe koła z dużym bieżnikiem. Mało kto zwraca uwagę, ile decybeli będzie emitowała konkretna odśnieżarka. Jest to szczególnie istotne dla osób wrażliwych na hałas, a także dla naszych sąsiadów. Skoro mamy wybór, to lepiej zdecydować się na odśnieżarkę, która będzie emitowała mniejszy hałas podczas pracy, oferując wciąż wysoką moc. Najciszej pracują odśnieżarki elektryczne jednostopniowe, niestety w tym przypadku mniejszy hałas oznacza również mniejszą ilość przerzuconego śniegu.

Odśnieżarki jednostopniowe

Odśnieżarki jednobiegowe przeznaczone są do odśnieżania niewielkich powierzchni. Tego rodzaju odśnieżarki zgarniają śnieg, a następnie wyrzucają go na zewnątrz lub na boki poprzez specjalną rynnę. Odśnieżarki 1-biegowe sprawdzą się przy pokrywie śnieżnej do 30cm. W zależności od modelu mogą mieć szerokość roboczą odśnieżania nawet do około 50cm. Odśnieżarki jednostopniowe z reguły nie posiadają kół z napędem, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na masę. Istotne, aby odśnieżarka jednostopniowa była lekka. Godna polecenia są: odśnieżarka Snow Rex Stiga  z cichym silnikiem oraz wygodnym uchwytem oraz odśnieżarka elektryczna ITAMATI.

Kilkubiegowe odśnieżarki

Odśnieżarki kilkubiegowe mają znacznie większe możliwości pracy. Te właśnie, mocniejsze odśnieżarki skutecznie radzą sobie z pokrywą śnieżną przekraczającą nawet 50cm. Z reguły odśnieżarki wielostopniowe są znacznie cięższe niż odśnieżarki jednobiegowe. Dlatego warto zainwestować w odśnieżarkę wyposażoną we własny napęd – odśnieżarka spalinowa z napędem NAC ZLST651Q. Ponadto kilkubiegowe odśnieżarki wyposażone są w solidne opony z grubym bieżnikiem, dlatego sprawnie poradzą sobie w najtrudniejszych warunkach (odśnieżarka spalinowa z napędem Hecht HECHT 9551). W odśnieżarkach kilkubiegowych śnieg może być wyrzucany na odległość nawet do 15 metrów – odśnieżarka spalinowa Agroma L1730EX. Do odśnieżanie wąskich przejść idealnie nadaje się odśnieżarka spalinowa z napędem NAC ML691150E Murray, która ma 53cm szerokość roboczą i przekładniową skrzynię biegów, z 6-cioma biegami do przodu i 2-oma do tyłu.

Na koniec przed zakupem warto przyjrzeć się funkcjonalność odśnieżarki. Sprawdzić czy wszystkie przełączniki umieszczone są pod ręką, czy uchwyt jest ergonomiczny oraz czy odśnieżarkę łatwo się prowadzi.

Śnieg… Dla wielu innych osób to powód do zmartwień. Wstawanie wcześnie rano, żeby odśnieżyć posesję nie należy do przyjemności. Dlatego warto zainwestować w odpowiednią odśnieżarkę. Bez wątpienia odśnieżarki zdecydowanie ułatwią Ci usuwanie śniegu z chodników, placów i innych powierzchni.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
 • Do Mariusz 2021-12-02

  Wszystko zależy od mocy, mi się nie zapycha, ale nie żałowałem w sumie kasy, bo łopatką to mi się nie chce machać

 • Mariusz 2021-12-02

  Większość tych odśnieżarek nie daje rady z zebraniem i wyrzuceniem 20cm mokrego śniegu. Zaraz się zapycha wyrzut o dupa zbita

 • Ogrodnik 2014-09-30

  hechty są dobre, bardzo mocne i wydajne

 • sylwek 2014-01-23

  przyczyną wolnego poruszania się odśnieżarki z napędem jest mała predkosc obrotowa silnika lub luzny pasek napedu

 • marcin303 2013-12-12

  ja mam spalinową odśnieżarkę model snow patrol produkcji stiga, jeszcze ani razu nie zawiodła mnie w akcji a w grudniu minie rok jak ją posiadam

 • Antoni 2013-12-10

  Co jest przyczyną wolnego poruszania się odśnieżarki napędem.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane