Na wiosnę chcesz się cieszyć pięknym trawnikiem? Już teraz musisz o to zadbać. Twój trawnik przetrwał zimę w dobrej kondycji, jeśli jesienią poświęcisz mu czas i wykonasz kilka zabiegów pielęgnacyjnych.

Krok pierwszy - koszenie

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że trawnik trzeba regularnie kosić aż do przymrozków. Zaleca się przyciąć trawę na wysokość 2-3cm. Jeśli zostawimy zbyt długie źdźbła, istnieje możliwość, że zostanie ona przygnieciona przez śnieg, co będzie skutkować rozwojem pleśni śniegowej.

Pracę kosiarki wspomoże podkaszarka lub nożyce do trawy. Te narzędzia ogrodowe pozwolą dociąć krawędzie, aby uporządkować linię trawnika, dzięki czemu ogród od razu będzie wyglądał bardzo estetycznie i elegancko. To prosty zabieg, a jakże ważny. Zabieg ten ułatwi podkaszarka ITAMATI lub nożyce do trawy ITAMATI.

Krok drugi - wertykulacja i aeracja

Gdy już wykonamy niskie koszenie trawnika, przystępujemy do wertykulacji. Zabieg ten powinno się robić co najmniej raz w roku - albo późną wiosną, albo jesienią. Najlepszym terminem jest właśnie jesień, zwłaszcza jeśli zamierzamy przeprowadzić dosiewanie. Optymalna pora to 2 tygodnie przed pierwszymi przymrozkami, na początku listopada. W ten sposób zostaną usunięte chore źdźbła traw i filc (zbite martwe fragmenty roślin), które są siedliskiem pleśni śniegowej. Wertykulację można dodatkowo wspomóc aeracją czyli napowietrzaniem. Polega ona na nakłuwaniu powierzchni trawnika na głębokość 10-15 cm specjalnym aeratorem. Jest on wyposażony w wał z metalowymi rurkami, które przebijając zbitą glebę, powodują dotarcie wody i składników pokarmowych do korzeni trawnika. Dzięki temu zabiegowi trawa lepiej się korzeni i będzie mocniejsza i ładniejsza. Najlepsze są wertykulatory napędzane silnikami elektrycznymi. Dlatego warto w taki sprzęt zainwestować. Doskonały jest aerator-wertykulator ITAMATI.

Krok trzeci - oczyszczanie

Przed zimą należy również z trawnika usunąć opadające liście, gałązki, itp. Pomocny okaże się odkurzacz do liści. Urządzenie to posprząta za Ciebie wszystkie niechciane liście, ale również inne nawet drobne odpady. Odkurzacz sprawi, że na twoim trawniku zapanuje porządek. W ten sposób trawnik zostanie oczyszczony z liści, które ulegają gniciu i są siedliskiem pleśni śniegowej. Dzięki temu nie musisz się martwić o rozwój chorób.

Krok czwarty - nawożenie

Istotnym zabiegiem, o którym często zapominamy, jest jesienne nawożenie. Nawozy mają na celu wzmocnienie systemu korzeniowego traw. Nawożenie ma wymusić transport substancji odżywczych z liści do węzła krzewienia. Na wiosnę zaowocuje to piękną, zieloną i gęstą murawą. Jesienią do nawożenia trawnika stosuje się specjalnie do tego przygotowane nawozy jesienne. Z pewnością nawożenie ułatwi siewnik ITAMATI. Z jego pomocą równomiernie rozprowadzisz nawóz. Nawożenie jest istotne, bowiem jeżeli nadejdą mróz i opady śniegu, rośliny nie będą zahartowane, czego konsekwencją może być pojawienie się chorób, zwłaszcza pleśni śniegowej.

Po tych wszystkich zabiegach trawnik jest gotowy na przyjście zimy. Bezpiecznie przezimuje, a na wiosnę pięknie się zazieleni.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • roman 2014-03-08

    opis sprzętu i sposobu do utrzymania trawnika b. dobry

Dodaj komentarz
* Pola wymagane