Utrzymanie kosiarki w dobrym stanie zapewnia nie tylko bezpieczeństwo i dobrą kondycję murawy, ale również jest korzystne dla naszego portfela - sprawna kosiarka zużywa nawet do 30% mniej paliwa. Zanim rozpoczniemy wiosenne prace ogrodowe, powinniśmy wykonać szereg czynności konserwacyjnych.

Kup w Narzedzia.pl
Kosiarka akumulatorowa Ryobi ONE+ OLM1833B
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
685,99
Kosiarka akumulatorowa z napędem Greenworks GD40LM46SP
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 798,99
Kosiarka Greenworks G40LM41
dostępne
9 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
885
Kosiarka elektryczna Bosch ARM 32
dostępne
8 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
420,49
Kosiarka akumulatorowa Greenworks G40LM35
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
848
Kosiarka elektryczna Bosch ARM 3200
dostawa
wysyłka
8-11 dni
387,49

Nadszedł sezon na prace ogrodowe, a wraz z nim pojawia się konieczność zadbania o stan techniczny kosiarki. Korzystamy z niej średnio 30 razy w ciągu roku. Jak samemu zapewnić jej pełną sprawność przez długi okres czasu? Dlatego warto pamiętać o pracach konserwacyjnych. Każdy użytkownik może sam przeprowadzić najważniejsze czynności serwisowe. Powinien jednak wcześniej zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi urządzenia.

Sprawna kosiarka zużywa nawet o 30% mniej paliwa, a emisja szkodliwych substancji jest redukowana nawet o 50%. Czynniki te pozytywnie wpływają na żywotność sprzętu. Z kolei, regularnie wykonywane czynności czyszczące zapobiegają powstaniu potencjalnej korozji, gdyż w maszynie nie odkładają się resztki pokosu, wydzielającego kwasy

Jak zrobić okresowy przegląd kosiarki do trawy?

Czyść regularnie kosiarkę

Podstawową czynnością, jaką należy wykonać jest czyszczenie ogólne maszyny. Najlepszym na to sposobem jest użycie sprężonego powietrza. Dzięki temu bardzo szybko i sprawnie usuniemy resztki trawy czy ziemi – nawet ze szczelin. Jeśli jednak nie posiadamy sprężarki, możemy posłużyć się szczotką. Warto pamiętać, aby nie używać myjek ciśnieniowych, ponieważ strumień wody może uszkodzić miejsca newralgiczne, jak wlew paliwa, oleju, łożyska czy uszczelniacze.

kosiarka worx

W celu oczyszczenia noża oraz spodniej części obudowy należy unieść i ustabilizować kosiarkę w pozycji świecą do góry. Kosiarki niektórych producentów, np. maszyny serii LC i LB marki Husqvarna, dają się z łatwością ustawić w taką właśnie pozycję serwisową. Zespół tnący podobnie jak inne części czyścimy za pomocą sprężarki lub szczotki. Niektóre kosiarki wyposażone są w przyłącze węża ogrodowego, umożliwiające łatwe czyszczenie zespołu tnącego wodą. W takim przypadku kosiarka powinna stać na płaskiej powierzchni w pozycji roboczej (przewód wysokiego napięcia jest podłączony do świecy). Po podłączeniu szlauchu, odkręcamy wodę i uruchamiamy urządzenie na ok. 30 s.

Skontroluj filtr powietrza w kosiarce do trawy

Kolejną częścią, którą należy skontrolować jest filtr powietrza. Jego sprawne funkcjonowanie zapewnia płynną pracę gaźnika, łatwość uruchamiania i pełne wykorzystanie mocy silnika – przy mniejszym jego zużyciu. Po odkręceniu osłony i wyjęciu filtra należy go oczyścić, postukując nim o twarde podłoże. Nigdy nie należy używać do czyszczenia filtra sprężonego powietrza lub rozpuszczalników. Aby spełniał swoje funkcje należy go czyścić regularnie, np. raz w tygodniu.

Obejrzyj świecę zapłonową w kosiarce spalinowej

Kosiarka spalinowa – jak wszystkie urządzenia tego typu – posiada świecę zapłonową. Jej kontrola sprzyja właściwej pracy silnika. Sprawdzenie stanu świecy wykonuje się poprzez zdjęcie tzw. fajki i wykręcenie świecy z cylindra. Ewentualne zanieczyszczenia usuwamy szczotką drucianą, następnie sprawdzamy odległość elektrod szczelinomierzem. Powinna ona wynosić 0,5mm.

kosiarka greenworks

Zadbaj o akumulator w kosiarce na baterie

W przypadku pracy cyklicznej, akumulator powinien być doładowywany po każdym użyciu. Nie należy przechowywać go w stanie rozładowanym, gdyż mogłoby to doprowadzić do skrócenia trwałości urządzenia. Ładowanie powinno trwać maksymalnie 24 godziny. W przypadku akumulatorów pracujących buforowo w zestawach zalecane jest prowadzenie dokumentacji eksploatacji baterii, w której będą zapisywane zmierzone wartości, próby rozładowcze, przerwy w zasilaniu itp.

Wymień w kosiarce olej

Kolejną z kluczowych czynności jest wymiana oleju. Jeżeli całe paliwo znajdujące się w baku zostało zużyte, zdejmujemy przewód ze świecy zapłonowej. Następnie – najlepiej przy pomocy specjalnej pompki opróżniamy zbiornik. Teren wokół kosiarki najlepiej zabezpieczyć nieprzepuszczalnym materiałem, aby olej nie dostał się do ziemi. Olej silnikowy powinno się zmieniać po każdych 25 godzinach pracy kosiarki.

Jak zrobić szybki przegląd kosiarki po koszeniu?

O kosiarkę do trawy warto także zadbać po każdym koszeniu. Co warto zrobić? Oto instrukcja w kilku krokach:

  1. Sprawdź czy dźwignia hamulca silnika działa prawidłowo. W tym celu ustaw kosiarkę na płaskim podłożu. Pamiętaj, aby nóż nie dotykał podłoża.Uruchom kosiarkę i ustaw ją na pełen gaz. Uwolnij dźwignię hamulca. Z chwilą jej puszczenia, silnik powinien zatrzymać się w ciągu trzech sekund.
  2. Za pomocą szczotki oczyść kosiarkę z nieczystości.
  3. Skontroluj poziom oleju.
  4. Zwracaj szczególną ostrożność na otwory wlotowe powietrza w obudowie rozrusznika. Nie powinny być zatkane przez trawę czy liście.
  5. Sprawdź czy wszystkie śruby są dokręcone.
  6. Dbaj o sprzęt tnący. Nigdy nie używaj tępych lub uszkodzonych noży.
Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane