Oceń artykuł:
Ocena: 3,0/5
Ilość ocen: 23

Praca ze szlifierką kątową jest bardziej złożona niż nam się wydaje. W związku z tym postanowiliśmy przygotować krótki poradnik - szlifierka kątowa bez tajemnic.

Kup w Narzedzia.pl
Szlifierka kątowa Makita GA9020
W magazynie 7 szt.Wysyłka w dniu 2018-03-26
477 PLN
Tarcza tnąca INOX, WA36R płaska Makita D-18792
W magazynie 7 szt.Wysyłka w dniu 2018-03-26
22 PLN
26 PLN
Szlifierka kątowa Bosch PWS 750-125 CT
Wysyłka w ciągu 3-5 dni roboczych
252 PLN

Szlifierki kątowe pracują wyłącznie na zasadzie obrotów. Liczba obrotów jest bardzo wysoka, przez co równie wysoka jest wydajność „ściągania” materiału. Silnik napędowy jest podporządkowany w kącie do osi wrzeciona szlifierki, dzięki czemu wysoka wydajność typowa dla narzędzia daje się łatwo kontrolować. W wyniku dużej prędkości obwodowej w miejscu szlifowania wytwarza się wysoka temperatura. Dlatego też tego typu szlifierki w mniejszym stopniu nadają się do obróbki drewna lub tworzywa sztucznego. Szlifierki kątowe ponadto nie są najlepszym wyborem, gdy chodzi o element, którego powierzchnia powinna zostać dokładnie wyrównana. Dziej się tak, ponieważ ze względu na wysoką wydajność „ściągania” materiału każdy błąd będzie powodował powstanie dużych wgłębień. Szlifierka kątowa natomiast jako jedyna nadaje się do rozdzielania elementów. Przejdźmy do szczegółów.

Typy szlifierki kątowej

Szlifierka kątowa dzieli się na 2 grupy, zgodnie z ich wydajnością i rozmiarem:

Stare określenia „jednoręczna szlifierka” czy „oburęczna szlifierka” nie są już aktualne. Ze względu na wysoką wydajność również małe szlifierki kątowe muszą być obsługiwane oburęcznie.

 

Materiał ścierny do szlifierki kątowej

Duży wybór ścierniwa sprawia, że szlifierki kątowe mają uniwersalne zastosowanie. Oto typy używanego ścierniwa:

 • tarcza szlifierska i tarcza zgrubna;
 • ściernica tarczowa do przecinania;
 • tarcza fibrowa;
 • tarcza listkowa;
 • tarcza ziarnista ze stopów stali twardych;
 • diamentowa ściernica tarczowa do przecinania;
 • szczotka wirująca.

Do czego tarcza szlifierska i tarcza zgrubna?

Tarcza szlifierska i tarcza zgrubna przeznaczone są do zgrubnej obróbki powierzchni. W sprzedaży najczęściej dostępne są odmiany do stali, stali szlachetnej, aluminium i skały. Nie nadaje się do drewna i tworzywa sztucznego. Tarczą zgrubną szlifuje się spoiwa i krawędzie. Dla osiągniecia doskonałych efektów pracy zaleca się przykłądanie tarczy zgrubnej pod kątem 30-35st. do powierzchni poddawanej obróbce.

 

Do jakiej pracy ściernica tarczowa do przecinania?

Tarcza o grubości nieprzekraczającej 3mm nazywana jest tarczą do przecinania. Służy między innymi do rozdzialnia elementów. Na rynku dostępne są wersje do stali, stali szlachetnej, aluminium i skały. Zainstalowane cienkie tarcze o grubości 1mm osiągają wyjątkowo szybkie cięcie, ale także szybciej się zużywają. Z zagiętą tarczą można dokonać bardzo dokładnego przecięcia wzdłuż krawędzi. Nie nadaje się jednak do obróbki drewna lub tworzywa sztucznego.

 

Tarcze fibrowe – do czego?

Tarcze fibrowe to cienkie płytki pokryte warstwą ścierniwa. Muszą być one stosowane wraz z tarczą podtrzymującą. Ze względu na ich elastyczność nie należy stosować ich do delikatnego szlifowania. Mogą być również stosowane do drewna i tworzywa sztucznego pod warunkiem, że operator weźmie pod uwagę wysoką wydajność „ściągania” materiału.

 

Do jakiego rodzaju pracy tarcza zębata?

Tarcza listkowa jest sztywna, a przymocowane do niej ścierniwo ma formę płytek; wysoka wydajność  „ściągająca” przy stosunkowo niskiej wytwarzanej temperaturze i wysoka jakość szlifu. W sprzedaży najczęściej spotyka się odmiany do obróbki stali, stali szlachetnej i aluminium. Tarcza listkowa może w wielu przypadkach zastąpić tarczę zgrubną. Ten rodzaj tarcz ma też wiele zalet:

 

 • „miękki” szlif daje wyraźnie lepszą powierzchnię;
 • podczas szlifowania równych płyt powstaje mniej żłobień;
 • chłodniejszy szlif nie rozgrzewa tak bardzo elementu poddawanego obróbce;
 • postęp w pracy jest często dużo szybszy.


Tarcza ziarnista ze stopów metali twardych

Są to sztywne tarcze stalowe z nałożonym granulatem ze stopów metali twardych. Stosowane do obróbki zgrubnej drewna, rzeźb drewnianych, sztucznej żywicy o wzmocnionych włóknach, warstw powlekanych, miękkiego tynku i wreszcie do gazobetonu. Nie nadaje się natomiast do metali i twardej skały.

Diamentowa ściernica tarczowa do przecinania

Stalowa tarcza o diamentowej krawędzi lub diamentowych segmentach na obwodzie lub powierzchni czołowej. Stosowana tylko i wyłącznie do obróbki kamienia. W zależności od rodzaju kamienia, który ma być poddany szlifowaniu, stosowane są różne kombinacje diamentowych segmentów, tak aby zapewnić wyższą trwałość tarczy przy wysokiej wydajności „ściągania” materiału.

 

Do czego szczotki wirujące?

Szczotki wirujące wykorzystywane są do oczyszczania i odrdzewiania powierzchni metalowych. Najczęściej są to szczotki garnkowe lub tarczowe. Istnieją odmiany do stali, stali szlachetnej i aluminium. Do precyzyjnej obróbki stosuje się szczotki fałdowane, natomiast do obróbki zgrubnej szczotki plecione.

 

Jak szlifować krawędzie?

Krawędzie mogą być szlifowane w poprzek lub wzdłuż ich długości. Ta oczywista oczywistość jest istotna do odpowiedniego dobrania narzędzia i sposobu pracy. Szlif poprzeczny w stosunku do krawędzi to:

 

 • wysoka wydajność ściągania materiału;
 • możliwość wibracji obrabianego materiału;
 • falistość uzyskiwanej powierzchni;
 • tworzenie się znacznych zadziorów na krawędziach.

Szlifowanie w poprzek krawędzi powinno być stosowane tylko przy wypukłych bądź wklęsłych konturach obrabianego elementu. Szlif wzdłuż krawędzi to:

 • mniejsza wydajność ściągania;
 • zanik wibracji;
 • równa powierzchnia;
 • niemal całkowity brak zadziorów.

Przycinanie rur i profili

W trakcie przycinania rury i profile powinny być zawsze unieruchomione. Podczas tzw. luźnego przecinania, niemal zawsze dochodzi do wychylenia od pionu, co może prowadzić do złamania tarczy, odrzutów i skaleczeń.


 

Szczotki wirujące

Dzięki nałożonym na szlifierkę kątową  szczotom tarczowym można obrabiany element odrdzewić i zdjąć z niego farbę. Formowanie drutu w szczotce różni się w zależności od elementu poddawanego obróbce, co daje różnorodne zakresy zastosowania i właściwości:

 • falisty drut do obróbki wykończeniowej;
 • zaplatany do obróbki zgrubnej;
 • drut HSS do prac ze stalą budowlaną.

Podczas obróbki szlifierką kątową krawędzi i rogów istotny jest także odpowiedni kierunek posuwu. Prowadzenie szlifierki w ruchu przeciwbieżnym nie nastręcza problemów, natomiast przy ruchu współbieżnym może dojść do zaczepienia tarczy na krawędziach elementu. Zdarza się ono najczęściej podczas szczotkowania powierzchni elementu w ruchu współbieżnym. W momencie zaczepienia uwalniane są bardzo duże odrzutu, które mogą odepchnąć obrabiany element lub narzędzie. Dlatego szlifierka musi być obsługiwane oburęcznie; obrabiany element musi być odpowiednio unieruchomiony.

 

Szlifowanie materiałów kamiennych

Obróbka kamienia w warsztacie majsterkowicza ogranicza się zwykle do przecinania oraz szlifowania i „ściągania” resztek zaprawy i tynku. Jak przeciąć płytki kamienne? Ze względu na ich szybkie zużywanie nie zaleca się stosowanie tradycyjnych tarcz przecinakowych. W ramach zużycia stale maleje ich średnica, przez co zmniejsza się głębokość szlifu. Trwalsze są zaś tarcze przecinakowe z diamentowymi wprawkami. Do grubych płyt stosuje się tarcze przecinakowe z pojedynczymi segmentami. Cienkie kafle tnie się za pomocą tarcz, które są wyposażone w segment pierścieniowy. Grube płyty mogą być przecinane na 2 sposoby:

 • kompletne przecinanie – możliwe tylko przy zastosowaniu dużej szlifierki kątowej. Praca postępuje powoli, ale krawędzie cięcia są czyste. n
 • nacięcie i złamanie – możliwe do wykonania również małą szlifierką kątową. Płyta zostaje jednostronnie lub obustronnie nacięta na głębokość około 1/4 grubości, a następnie przełamana wzdłuż nacięcia. W efekcie krawędź jest nierówna.

Przecinanie szlifierką kątową płytek i kafli

Płytki, kafle i cienkie płyty mogą być przecinanie małą szlifierką. Ze względu na niewielką grubość mogą one być całkowicie przecięte. Dla zachowani absolutnej precyzji zaleca się pracę z sankami do cięcia.

* Pola wymagane
Dodaj komentarz