Przed pracami związanymi z montażem różnych elementów przy elektronarzędziu należy wyciągnąć wtyczkę z gniazda. Tarcze szlifierskie i tnące ulegają podczas pracy silnemu nagrzaniu. Przed ich dotknięciem należy odczekać, aż się ochłodzą. Wrzeciono szlifierki i wszystkie części, które mają zostać zamontowane, należy oczyścić.

Kup w Narzedzia.pl
Szlifierka kątowa Itamati PowerSystem 18Volt IWS18115-0
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
187
Nakrętka szybkomocująca SDS-clic M 14 Bosch
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
63,89
Szlifierka kątowa AEG WS 13-125SXE
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
417,99
Szlifierka kątowa Ryobi EAG2000RS
dostawa
wysyłka
>12 dni
497,99
Szlifierka kątowa Einhell TC-AG 125
dostawa
wysyłka
8-11 dni
138
Szlifierka kątowa Metabo W 750-125
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
3-5 dni
245,99

Co należy wiedzieć o montażu tarcz szlifierskich:

Wśród osprzętu przeznaczonego do stosowania ze szlifierką kątową możemy wyróżnić: tarcze szlifierskie, tarcze tnące, ściernice wachlarzowe, tarcze gumowe, szczotki garnkowe i szczotki tarczowe. Osprzęt do szlifierki jest zazwyczaj mocowany na gwint M14. Do mocowania może też być wykorzystana nakrętka szybkomocująca. Do mocowania i do zwalniania narzędzi szlifierskich używa się przycisku blokady unieruchamiający wrzeciono szlifierki. Należy przy tym pamiętać, że przycisku blokady nie wolno używać w trakcie pracy, gdyż może to spowodować zranienie operatora lub uszkodzenie elektronarzędzia.

Rodzaje tarcz do szlifierki i ich montaż:

a)Tarcza szlifierska/tarcza tnąca

Wskazówka: podczas montażu tarczy szlifierskiej należy wziąć pod uwagę wymiary osprzętu. Średnica otworu narzędzia musi pasować do kołnierza mocującego. Nie należy stosować żadnych adapterów, złączek ani zwężek.

Montaż: aby zamontować tarczę szlifierską lub tnącą, należy odkręcić nakrętkę mocującą, a następnie zamocować ją za pomocą klucza dwutrzpieniowego. Używając diamentowych tarcz tnących, należy zwrócić uwagę, by strzałka wskazująca kierunek, umieszczona na tarczy odpowiadała kierunkowi obrotów elektronarzędzia (por. strzałkę wskazującą kierunek obrotu, umieszczoną na głowicy elektronarzędzia). Po zamontowaniu narzędzia szlifierskiego, a przed uruchomieniem szlifierki należy sprawdzić, czy narzędzie szlifierskie jest właściwie zamocowane i czy może się swobodnie obracać. Upewnić się, czy narzędzie szlifierskie nie zahacza o pokrywę ochronną lub o inny element elektronarzędzia. W kołnierzu oporowym znajduje się plastikowa uszczelka (o-ring). Jeżeli uszczelka ta nie znajduje się na swoim miejscu, lub jest uszkodzona, należy ją koniecznie – jeszcze przed montażem kołnierza
wymienić lub wstawić nową (nr kat. 1 600 210 039 - Bosch).

b) Szczotka garnkowa/Szczotka tarczowa

Wskazówka: do pracy przy użyciu szczotki należy zawsze montować osłonę rąk. 

Montaż: szczotkę garnkową/szczotkę tarczową należy nasunąć na wrzeciono szlifierki tak głęboko, by ściśle przylegała do kołnierza znajdującego się na końcu wrzeciona. Szczotkę garnkową/tarczową należy dokręcić kluczem widełkowym.

c) Ściernica wachlarzowa

Do pracy przy użyciu ściernicy wachlarzowej należy zawsze montować osłonę rąk.

d) Tarcza gumowa

Do pracy przy użyciu gumowego talerza szlifierskiego należy zawsze montować osłonę rąk. ależy nałożyć nakrętkę okrągłą 18 i dokręcić ją kluczem dwutrzpieniowym.

Beznarzędziowe mocowanie tarcz za pomocą nakrętki szybkomocującej:

Wskazówka: aby uprościć montaż narzędzi szlifierskich i wyelimnować stosowanie dodatkowych narzędzi (kluczy), można zamiast zwykłej nakrętki mocującej zastosować nakrętkę szybkomocującą. Nakrętkę szybkomocującą wolno stosować tylko do mocowania tarcz szlifierskich i tnących. Stosowana nakrętka szybkomocująca musi być w nienagannym stanie technicznym. 

Montaż: w czasie montażu należy zwrócić uwagę, by ta strona nakrętki szybkomocującej, na której znajduje się napis nie była skierowana w stronę tarczy szlifierskiej; strzałka musi pokrywać się ze wskaźnikiem. Ustalić położenie wrzeciona za pomocą przycisku blokady. Nakrętkę szybkomocującą dociągnąć, mocno przekręcając tarczę szlifierską w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Prawidłowo zamocowana, nieuszkodzona nakrętka mocująca pozwala się łatwo poluzować ręką, poprzez obracanie pierścieniem radełkowym w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Mocno dokręconej nakrętki nie zwalniać nigdy za pomocą szczypiec lub kombinerek. W tej czynności należy stosować wyłącznie klucz dwutrzpieniowy.

Komentarze
  • adi 2014-03-16

    to zgodnie z "kometkami" na części tnącej tarczy diamentowej. Wygląda to jak kreseczka z punkcikiem na końcu: ___. ----> .___

  • Adam 2012-10-24

    Bardzo przydatny artykuł, chociaż montaż tarczy gumowej łatwy nie jest.

* Pola wymagane
Dodaj komentarz