Wertykulatory wyposażone są w noże, które w pionie przecinają wierzchnią warstwę gleby, rozluźniają ją, napowietrzają oraz niszczą mchy i chwasty. Celem wertykulacji jest pobudzenie korzeni trawnika, polepszenie wymiany gazowej oraz usunięcie obumarłych pędów i źdźbeł.

Na rynku dostępnych jest sporo modeli wertykulatorów różniących się:

 

- rodzajem napędu

- mocą

- szerokością roboczą

 

Wertykulator spalinowy, elektryczny czy ręczny?

 

Wertykulatory spalinowe sprawdzą się przy większych terenach 500-1000 m2 albo tam, gdzie utrudniony jest dostęp do źródła zasilania. Wymagają użycia odpowiedniej mieszanki paliwowej – podanej zgodnie z zalecaniami producenta. Posiadają większą moc, ale są przy tym głośniejsze i wydzielą spaliny. Ich moc waha się w graniach 2600 do 4000 W.

 

Wertykulatory elektryczne są cichsze, bardziej przyjazne środowisku  i tańsze w eksploatacji. Ich ograniczeniem jest jedynie długość kabla, gdyż wymagają one podłączenia do prądu. Sprawdzą się w przydomowych ogródkach i działkach o powierzchni do 500 m2. Ich moc waha się w granicach od 400-1800W. Wraz ze wzrostem powierzchni trawnika zaleca się wybór wertukulatora o większej mocy.

 

Wertukulatory akumulatorowe są ciche oraz lekkie. Ich czas pracy jest jednak ograniczony i zależny od rodzaju użytego akumulatora.  Trzeba zatem pamiętać o ich ładowaniu.

 

Wertykulator ręczny jest najbardziej przyjazny środowisku,  gdyż do jego użycia potrzebna jest jedynie siła mięśni. Ze względu duży wydatek energetyczny przeznaczone są do małych powierzchni na przykład udeptanej ścieżki czy najczęściej używanego miejsca trawnika.

 

Szerokość robocza wertykulatorów dotyczy pasa trawnika, który zostanie poddany zabiegowi wertykulacji, a jego wartości wahają się w przedziałach od 35-50 cm.

 

 Na rynku można również kupić urządzenia, które poprzez zmianę końcówki roboczej łączą w sobie dwie funkcje: aeratora i wertykulatora 

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane