autor: Redakcja www.narzedzia.pl

Planujesz samodzielne cyklinowanie podłogi drewnianej za pomocą cykliniarki? Nasz poradnik pomoże przeprowadzić ci prace i cieszyć się odświeżonym wyglądem podłogi. Drewniane podłogi są bardzo trwałe, wyglądają fanatycznie, jedynie od czasu do czasu wystarczy zadbać o ich wygląd.

Cyklinowanie drewnianej podłogi - przygotowanie do pracy

W pierwszej kolejności należy przygotować podłogę do pracy. W tym celu należy oczyścić podłogę z brudu, zdemontować listwy przypodłogowe, wbić wszystkie wystające łby gwoździ. W zależności od stopnia zużycia podłogi dokonujemy wyboru ilości cyklinowań. Jeśli chcemy jedynie usunąć ślady chodzenia i przywrócić podłodze jednolity kolor, wystarczy jednorazowe cyklinowanie. Jeśli jednak ma zostać usunięta cała postarzona warstwa, konieczne będzie kilkukrotne cyklinowanie.

Cyklinowanie podłogi - faza ścierania

W dalszej kolejności należy zabrać się za odświeżenie powierzchni podłogi. Uszkodzoną warstwę lakieru należy usunąć lub zeszlifować, aby można było na nowo polakierować podłogę. W takim przypadku wystarczy jednokrotnie oszlifować podłogę szlifierką oscylacyjną.

W zależności od stanu powierzchni konieczne są dwa do czterech szlifowań podłogi. Uwaga: podłogę mozaikową lub z bruku drewnianego należy szlifować ukośnie do przebiegu włókien, podłogi z desek – równolegle do przebiegu włókien. Podczas szlifowania nie należy zatrzymywać urządzenia ani zmieniać kierunku szlifowania. Narożniki i krawędzie pomieszczenia oszlifować specjalnymi szlifierkami przed ostatnim szlifowaniem. W tym celu użyć tarczy o ziarnistości 40, a do szlifowania wykończeniowego – o ziarnistości 100.

Lakierowanie i szpachlowanie podłogi na zakończenie prac

Pod koniec pracy przed ostatnim szlifowaniem należy naprawić rysy i wyżłobienia, nakładając masę szpachlową. Potem należy podłogę dokładnie oczyścić. Lakierowanie podłogi należy przeprowadzić bardzo starannie, gdyż od niego zależy końcowy efekt prac. Lakier podkładowy należy nakładać równomiernie. Pracować z dala od źródła światła, co pozwoli łatwiej zidentyfikować wszystkie defekty. Po ok. dwóch godzinach zalecane jest dodatkowe szlifowanie ręczne lub szlifierką ręczną i papierem o ziarnistości 120. Następnie znów dokładnie oczyścić podłogę. Teraz można nałożyć warstwę lakieru nawierzchniowego, która powinna schnąć ok. 8-12 godzin.

* Pola wymagane
Dodaj komentarz