autor: Redakcja www.narzedzia.pl

Często marzymy o tym, by wszystko, co nas otacza funkcjonowało samo, bez naszego udziału. Rozwój techniki pozwala nam dzisiaj na takie postrzeganie świata. To on decyduje o naszym sprawnym poruszaniu się w świecie.

Świat zdominowała automatyka, która jako dziedzina wiedzy, zajmuje się możliwościami wyeliminowania lub ograniczenia udziału człowieka w czynnościach związanych ze sterowaniem różnorodnymi procesami, tak by ograniczyć wykonywanie żmudnych czynności. Komputer, który zastępuje nas w codziennej pracy nie jest już niczym zaskakującym, ale gdy taki komputer steruje całą naszą posiadłością?

Wszystkie instalacje techniczne wokół domu i ogrodu powinny być przez nas dobrze przemyślane i zaplanowane, aby służyły jak najlepiej przy minimalnym naszym wkładzie. Odrobina wiedzy technicznej pomoże nam w wyborze instalacji, które niezawodnie będą funkcjonować przez wiele lat.

Wentylacja rekuperacyjna

Jest to wentylacja, która umożliwia oczyszczanie powietrza w mieszkaniu przy pomocy centrali rekuperacyjnej. Mówiąc prościej będzie to odzyskiwanie utraty czystego powietrza, czyli doprowadzanie z zewnątrz powietrza do pomieszczeń mieszkalnych.

W procesie rekuperacji wymiana ciepła następuje w powierzchni oddzielającej zimne i ciepłe strumienie powietrza, przepływającego wzdłuż przegród. Z wilgotnego powietrza wydziela się wilgoć i dodatkowo przenoszone jest ciepło utajone.

W rekuperatorach nie występuje zjawisko mieszania się mas powietrza wyciąganego i nawiewanego. Głównym celem takiej wentylacji nie jest ogrzanie budynku, lecz jego przesuszenie, dlatego taka wentylacja dobrze sprawdza się w kuchni, usuwając pyły, roztocza, bakterie i wirusy, które gromadzą się bardzo szybko w wilgotnym otoczeniu.

Przydomowe oczyszczalnie

Integralną częścią naszego domu powinna być własna oczyszczalnia. Dla tych, którzy nie posiadają dostępu do kanalizacji takie rozwiązanie jest najlepsze! Nowoczesność tych instalacji pozwoliła na wyeliminowanie szamba z nieefektywnego użytku.
Procesy oczyszczania ścieków, w tego typu oczyszczalniach, polegają na rozłożeniu przez bakterie zanieczyszczeń znajdujących się w ściekach na proste związki mineralne, które nie stanowią zagrożenia dla środowiska.

Są one potem odprowadzane do gruntu lub wód powierzchniowych. Inwestycja w oczyszczalnię jest odpowiednia dla tych, którzy nie lubią zajmować się wywożeniem zanieczyszczeń i nie boją się nowych rozwiązań. System oczyszczający sam przetwarza zużytą wodę w procesie filtracji, najpierw w osadniku gnilnym, a następnie odprowadza ją do drenaża rozsączającego. Woda po odkażeniu jest całkowicie bezpieczna dla środowiska i zostaje odprowadzona do gruntu.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane