Użytkownicy wybierają gwoździarki pneumatyczne przede wszystkim ze względów praktycznych. W krótkim czasie pozwalają one na bezproblemowe wbicie dużej ilości gwoździ. Wystarczy wybrać odpowiednie urządzenie dla siebie

Gwoździarki pneumatyczne to narzędzia, które, wykorzystując sprzężone powietrze, wstrzeliwują metalowe gwoździe do różnych powierzchni. Siła, z jaką gwóźdź wbijany jest w określony materiał, przyniosła gwoździarkom miano „pistoletów na gwoździe”. Są one wykorzystywane w wielu pracach budowlanych, zarówno tych na mniejszą, jak i większą skalę.

 

Wybierz gwoździarkę pneumatyczną w sklepie narzedzia.pl

 

Gwoździarka napędzana jest przez kompresor powietrza, który pompuje powietrze do cylindra. Kiedy spust jest naciśnięty, tłok szybko przemieszcza się w dół cylindra. W rezultacie, ciśnienie powietrza wypycha gwóźdź na zewnątrz narzędzia. Kolejny jest automatycznie ładowany z komory.

 

Istnieje wiele cech, z posiadania których wynika przewaga gwoździarek nad tradycyjnymi metodami wbijania gwoździ, takimi jak na przykład młotek. Ponieważ działają one szybko, znacznie zwiększają wydajność i redukują obciążenie pracą użytkownika, a co za tym idzie – jego zmęczenie. Gwoździarka może wbijać gwoździe z określonej odległości, zapewniając dokładne i powtarzalne wyniki w całym projekcie.

 

 

Gwoździarki pneumatyczne dostępne są w wielu różnych rozmiarach i stylach, każdy dostosowany do specyficznych zastosowań. Najpotężniejszymi i największymi z tych maszyn są gwoździarki dachowe, przeznaczone do trudnego zadania, jakim jest przebijanie się przez gonty i precyzyjne wbijanie w nie gwoździ. Gwoździarki ramowe są zazwyczaj trochę mniejsze, ale rownie silne. Wykorzystuje się je przede wszystkim do zabezpieczania podłóg drewnianych i innych dużych, solidnych materiałów. Natomiast gwoździarki wykończeniowe są małe, lekkie i mniej rozbudowane. Używa się ich np. przy składaniu mebli. Tymi urządzeniami dotrzemy w trudno dostępne miejsca, co przydaje się zwłaszcza w takich działaniach, jak montowanie elementów drewnianych, wypracowywanie odpowiedniego kształtu.

 

Rodzaj używanych gwoździ zależy od typu gwoździarki. Większe urządzenia pracują z dużymi, ciężkimi gwoździami, które występują w rolkach aż po 300 sztuk. Gwoździe połączone są ze sobą za pomocą kabla lub plasitku, łatwo je od siebie oddzielić. Do małych gwoździarek dostosowano paski, składające się z od 40 do 100 lekkich gwoździ. Gwoździe przeznaczone do drewna często pokryte są lepką substancją, łączącą główkę gwoździa z powierzchnią, do której ma być przybity. Sprzyja to jego lepszej przyczepności.

 

 

Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas operowania gwoździarką. W końcu gwoździe, które wbija, są małe, ostre zakończone, a szybkość, z którą działa – błyskawiczna. Operator powinien założyć okulary ochronne i nigdy nie kierować gwoździarki w stronę swoją lub innych osób. Gwoździarkę należy użytkować zgodnie z instrukcją, często kontrolować jej sprawność, nie powstrzymywać się od wszelkich niezbędnych napraw.

 

No dobrze, ale jaką gwoździarkę wybrać? Na pewno warto zastanowić się nad zakupem gwoździarki pneumatycznej Makita AF505. To urządzenie, które przeznaczono do wbijania gwoździ-druciaków, w rozmiarach od 15 do 50 mm. A wbijać możemy w powierzchnie drewniane, twarde lub miękkie. Gwoździe łączone są bezpośrednio, operator może dokonać regulacji głębokości ich umieszczania za pomocą specjalnego pokrętła. Uchwyt może być obracany o 180° w prawo i lewo. Za pomocą wzierników magazynka zapewniona jest ciagła obserwacja gwoździ-druciaków. Dzięki temu operator będzie wiedział, w którym momencie napełnić gwoździarkę Makita AF505 i uniknie tzw. suchych strzałów. Obrotowa o 360° dysza wydmuchu powietrza i pyłu kieruje je z dala od użytkownika.

 

Długość gwoździ druciaków wynosi, jak wspomniano, od 15 do 50 mm, ich grubość – 1,2 – 1,25 mm. Pojemność magazynka to 100 sztuk, a zakres ciśnienia roboczego -  3,9 - 7,8 bar. Jeśli chodzi o kąt nachylenia magazynka, wynosi on 100°, minimalna średnica węża to 6,5 mm. Gwoździarka Makita AF505 waży 1,4 kg.

 

Przemyśleć można także zakup gwoździarki GSK 50 Bosch Professional. Urządzenie to, w zamyśle producentów, ma zapewniać idealne wykończenie. By tak rzeczywiście było, zapewniono mu smukłą konstrukcję, umożliwiającą dokładne umieszczenie narzędzia w punkcie wbijania. System Wood Protection gwarantuje nam, że pracując, nie wykonamy tzw. pustych strzałów. Chroni on także powierzchnię materiału przed uszkodzeniem. Pomaga mu w tym gumowany wierzchołek.

 

 

Waga gwoździarki GSK 50 Bosch Professional to 1,14 kg. Jej wysokość wynosi 25,1 cm, szerokość – 6 cm, a długość – 26 cm. Kąt 0 stopni, Typ gwoździ dostosowanych do gwoździarki, to sztyfty. Ich długość wynosi 13-50 mm, a średnica – 1,2 mm. Zużycie powietrza w litrach przy 6,9 bar (100 psi) na strzał to 0,69 l, moc – 17, 8 (Nm), a poziom wytwarzania hałasu – 103 (dB).

 

 

Bardzo mocną maszyną jest gwoździarka DeWalt D51238K. Co ją wyróżnia? Przede wszystkim, posiadanie czterech nastawialnych, blokowanych  i powtarzalnych głębokości wbijania, które zapewniają odpowiednie użytkowanie urządzenia. Dzięki zainstalowanym wziernikom magazynka, możliwa jest ciągła obserwacja ilości zużytych gwoździ. Napełnienie narzędzia w odpowiednim momencie i uniknięcie suchych strzałów są więc gwarantowane. Użytkownik gwoździarki D51238K nie musi martwić się o jej trwałość i dobrą widoczność pola pracy – zadba o to optymalnie ukształtowana podstawa. Specjalny hak, dołączony do narzędzia, umożliwia jego wieszanie na pasie narzędziowym, gdy operator pozwoli sobie na przerwę w pracy.

 

 

Mocna, gumowana rękojeść pomaga w wygodnym użytkowaniu gwoździarki D51238K. Obrotowa (360°) dysza wydmuchu powietrza i pyłu zapewnia komfort działania. Zakres długości stosowanych gwoździ jest dość duży, od 16 do 50 mm, powinien więc spełniać oczekiwania stolarzy i cieśli. Funkcja blokady spustu umożliwia jego odłączanie podczas przerw w pracy.

 

Pojemność magazynka to 110 gwoździ. Magazynek napełnia się z boku, urządzenie aktywujemy poprzez zderzak spustowy. Jego długość wynosi 216 mm, szerokość – 58 mm, a wysokość – 222 mm. Waga narzędzia wynosi 1, 27 kg.

 

Na wyposażenie podstawowe gwoździarki DeWalt D51238K składają się: okulary ochronne DeWalt, opakowanie oleju DeWalt do narzędzi pneumatycznych - 28 ml, sześciokątny klucz trzpieniowy, dodatkowy, sekwencyjny język spustowy i mocny kufer transportowy.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • Romek 2021-06-22

    Jestem stolarzem, pracuję głownie na płytach wiórowych, czasem lite drewno, zdarza się też tapicerowanie płyt. Jestem zadowolony ze sprzętu jak i z samej marki. DeWalt jest profesjonalną marką. Zawodowcy - dekarze, stolarze czy budowlańcy z pewnością podziękują tej marce za ten sprzęt.

  • GRZEGORZ 2021-06-20

    Opis zadwalający, lecz mało informacji o nizawodości sprzętu i prfesjonaliźmie

Dodaj komentarz
* Pola wymagane