Awaria ogrzewania, błąd instalacji, ostre mrozy i niedogrzany pokój, warsztat, osiedlowy sklepik, czy poddasze, chwilowa awaria ogrzewania – grzejnik przenośne sprawdzi się niemal wszędzie. Trzeba tylko wybrać odpowiednie urządzenie. Wachlarz możliwości duży, a wybór trudny. Postaramy się ułatwić wybór.

Kup w Narzedzia.pl
Termowentylator leżący Volteno VO0282 460279
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
102,90
Grzejnik panelowy BETA Ensto BETA15-MP 493238
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
399
Grzejnik panelowy BETA Ensto BETA5-MP 493233
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
299
Grzejnik halogenowy Volteno VO0812 460305
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
środa
155
Termowentylator stojąco-leżący Volteno VO0281 460280
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
98,99
Grzejnik panelowy BETA Ensto BETA7-MP 493235
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
330

Błąd instalacja centralnego ogrzewania sprawia, że potrzebujesz dodatkowego wsparcia? Mieszkasz w bloku, a sezon grzewczy jeszcze się nie zaczął? Awaria, chwilowa przerwa w dostawie ciepła? Słupek rtęci niebezpiecznie opadają? Nie musisz marznąć. Jest na to sposób – przenośny grzejnik. Nowoczesne, przenośne grzejniki wykonane zostały z troską o najdrobniejszy szczegół. Są estetyczne i idealnie wkomponują się w pomieszczenie, które będą ogrzewać.

Grzejnik przenośny

Grzejniki elektryczne

Grzejniki elektryczne są idealne do dogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Stanowią dodatkowe źródło zasilania. Mogą być również używane do ogrzewania poddasza, piwnicy czy garażu. Wśród grzejników na prąd wyróżnić możemy: grzejniki olejowe, termowentylatory, konwektory.

a)  grzejniki olejowe

Przyjrzyjmy się bliżej grzejnikom olejowy. Zasada działania tego typu urządzeń jest niezwykle prosta. Grzejnik olejowy jest wypełniony olejem, który następnie jest podgrzewany przez elektryczne grzałki znajdujące się wewnątrz grzejnika. Grzejnik olejowe nie tracą ciepła tak szybko, jak inne, tego typu urządzenia grzewcze. Pozostają długo ciepłe nawet po tym, jak odłączy się je od sieci. Ponadto grzejniki olejowe generują przyjemne ciepło nie wysuszają powietrza w pomieszczeniu. Moc grzejników olejowych jest na tyle duża, że mogą one ogrzewać dość duże pomieszczenia. Wydajny grzejnik olejowy wystarczy na sporych rozmiarów pomieszczenie (do 30 m2). Może być stosowany przez całą dobę. Grzejnik olejowy ma jednak jedną wadę – w porównaniu do innych urządzeń nagrzewają się dość długo.

b) termowentylatory

Termowentylatory stanowią raczej rozwiązanie doraźne. Przeznaczone są głównie  do dogrzewania pomieszczeń. Termowentylatory powszechnie nazywane farelkami emitują ciepło od razu po włączeniu i przestają natychmiast po przełączeniu na "off". Źródłem ciepła jest spiralna grzałka elektryczna, na którą nawiewa powietrze wiatraka. Stąd natychmiastowe generowanie ciepła. Ze względu na małe gabaryty i niewielką masę termowentylatory charakteryzują się dużą mobilnością. Atutem termowentylatora jest to, że działa on kierunkowo. Możesz ustawić nawiew w wybranym kierunku. Ponadto większość z oferowanych termowentylatorów ma funkcję wentylatora, co okaże się przydatne w okresie letnim. Niestety urządzenie to nie jest pozbawione wad – termowentylator mocno wysusza oraz wymusza ruch powietrza, co będzie szczególnie przeszkadzać alergikom. 

Grzejnik przenośny

Grzejnik gazowy

Wśród grzejników gazowych wyróżniamy między innymi: grzejniki z palnikiem ceramicznym (na podczerwień), z katalizatorem, nagrzewnice.

a)      Grzejniki z katalizatorem

Tym co wyróżnia grzejnik gazowy jest możliwość długotrwałego działania bez przerwy – nawet do 120h. Spaliny emitowane w wyniku spalania gazu są oczyszczane, dzięki czemu w pomieszczeniu nie unosi się nieprzyjemny zapach gazu.

b)      Nagrzewnice

Jeśli mamy zamiar ogrzewać pomieszczenia o dużej powierzchni zalecamy użycie nagrzewnic. Nagrzewnice gazowe są idealne do ogrzewania hal, warsztatów, garaży, do osuszania domów i innych pomieszczeń o powierzchni nawet do 300 m2.

 

Na co zwrócić uwagę – parametry

Wybierając grzejnik przenośny, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim powierzchnię pomieszczenia, które chcesz ogrzać. Najważniejsze parametry grzejników to: moc grzewcza i zakres jej regulacji, rozmiar i waga, dodatkowe funkcje.

a)  Moc grzewcza i zakres regulacji mocy

Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy ogrzewanego pomieszczenia należy zagwarantować 100 watów mocy. Dostępne na rynku przenośne grzejniki elektryczne mają zasadniczo moc od 1-3 kW (1 kW = 1000 W). Zatem jeśli chcesz ogrzać niewielkie metrażowo pomieszczenie 10-metrowe, 1kW w zupełności wystarczy. Grzejniki gazowe są urządzeniami niezwykle wydajnymi. Zakres mocy grzewczej waha się między 3-4,5kW, co wystarczy, żeby zapewnić ciepło nawet w pomieszczeniach o dużej pomieszczeni. Większość grzejników posiada możliwość regulacji mocy w kilku stopniach. Grzejniki przenośne wyposażone są w pokrętło lub przełącznik pozwalające na płynną bądź skokową regulację mocy grzejnej. Wystarczy jedynie wybrać odpowiednią moc w zależności od oczekiwań użytkownika i panującej temperatury. 

b) Zużycie gazu i rodzaj stosowanego gazu

Wysoko wydajne grzejniki wymagają sporej ilości paliwa. Dla przykładu średnie spalanie grzejnika gazowego o wydajności 4 kW to ok. 0,3kg/h gazu. Zatem 10-kilogramowa butla pozwala na 30h grzania. Grzejniki gazowe pracują zwykle na mieszance gazu propan-butan. Należy jednak rozważyć ogrzewanie wyłącznie propanem, bowiem pozwala to wyeliminować nieprzyjemny zapach, a ponadto jest znacznie wydajniejszy. 

c) Długość przewodu

Długość przewodu ma istotne znaczenie. Informuje bowiem w jakim oddaleniu od gniazdka prądu możne stać. Najczęściej długość przewodu elektrycznych grzejników wynosi 1,5–1,7m. Jeżeli długość ta jest niewystarczająca należy skorzystać z przedłużacza.

d) Wymiary

W przypadku termowentylatorów  rozmiar nie ma większego znaczenia, bo urządzenia te są używane jedynie do dogrzania pomieszczeń. Jeśli natomiast chodzi o większe grzejniki, np. konwektory, radiatory, a przede wszystkim promienniki panelowe ma on większe znaczenie – im większa powierzchnia promiennika, tym większa będzie przestrzeń, do której dotrze ciepło.

e)  Masa

Dzięki niewielkiej masie największą mobilnością wyróżniaj się termowentylatory. Przeniesienie ich nie stanowi żadnego problemu. Natomiast grzejniki konwekcyjne są już znacznie cięższe i ważą ok. 5kg. Najcięższe są grzejniki olejowe, a ich masa wynosi od 10kg.

f)    Funkcje dodatkowe

Grzejniki elektryczne wyposażane są dodatkowo w termostat. Jest to urządzenie, które pozwoli Ci swobodnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. Kiedy grzejnik osiągnie pożądaną temperaturę termostat automatycznie wyłączy ogrzewanie i uruchomi je ponownie, gdy temperatura spadnie poniżej ustalonego poziomu. Niektóre grzejniki mają także timer, czyli programator czasowy. Timer pozwala na ustawienie czasu, w którym grzejnik będzie działał. Wybierając grzejnik gazowy należy zwrócić uwagę na dodatkowe zabezpieczenia. Ochronę gwarantuje czujnik stężenia dwutlenku węgla. Ponadto, istotna jest funkcja odcięcia gazu. Dzięki temu nastąpi automatyczne odcięcie dopływ gazu w momencie, kiedy nie jest wypalane w całości i ulatnia się do ogrzewanego pomieszczenia.

Grzejnik przenośny

Reasumując…

Do niewielkich pomieszczeń z powodzeniem wystarczy grzejnik olejowy. Jeśli powierzchnia jest większa być może warto zainwestować w grzejnik gazowy. Do pomieszczeń przemysłowych – nagrzewnica gazowa. Jeśli tylko chcesz dogrzać nogi pod biurkiem, nie ma powodu, aby kupować piec, wystarczy termowentylator. Gdy doskwiera Ci chłód, a sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął możesz zainwestować w elektryczny grzejnik olejowy. Natomiast jeżeli zależy Ci na urządzeniu jak najbardziej mobilnym, które możesz ustawić w dowolnym miejscu, tym, czego szukasz są termowentylatory.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • Miron 2015-08-12

    A gdzie polecacie kupić taki grzejnik?

Dodaj komentarz
* Pola wymagane