Europejskie Mistrzostwa Drwali odbyły się w dniach 8-9 lipca 2011 roku w Tucholi. Organizatorami wydarzenia była Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi i Nadleśnictwo Trzebciny. Imprezę sponsorowała firma Makita

 

 

Sprawdź ofertę pilarek łańcuchowych Makity w sklepie narzedzia.pl

 

Co, według ich organizatorów, było celem mistrzostw? Wskrzeszenie ducha rywalizacji dawnych potyczek drwali i zaprezentowanie szerokiej publiczności ich kunsztu. Oraz zapewnienie widzom sporej dawki emocji. Patronat honorowy nad imprezą objął, w związku z Międzynarodowym Rokiem Lasów, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Sądząc po frekwencji i entuzjastycznej reakcji zgromadzonych osób, założenie organizatorów zostało spełnione.

 

W zmaganiach wzięło udział 40 zawodników m.in. zawodnicy z Czech, Litwy, Polski i Słowacji. Zawody rozegrano w pięciu tradycyjnych konkurencjach drwalskich: ścince drzew, przygotowaniu pilarki do pracy, złożonej przerzynce kłód, przerzynce na dokładność oraz okrzesywaniu. 8 lipca na terenie Nadleśnictwa Trzebciny odbyła się ścinka drzew, która nie była przeznaczona dla publiczności, jednak pozostałe konkurencje można było już podziwiać następnego dnia na terenie OSiR w Tucholi. Mistrzem drwali w kategorii open został zawodnik z Litwy – Gintaras Skarpavicjus. drugie miejsce zajął Jacek Stochniałek z Dryżyny Drwali Makita, a trzecie – Andel Jiři z Czech. Należy tu wspomnieć, że różnica punktowa między pierwszymi dwoma zawodnikami wynosiła jedynie 2pkt.! O końcowym zwycięstwie zadecydowały punkty zdobyte w czasie ostatniej, najbardziej widowiskowej konkurencji polegającej na okrzesywaniu kłody.

 

 

W klasyfikacji narodowej zwyciężył Jacek Stochniałek, drugi był Kamil Szarmach – obaj z Drużyny Drwali Makita. Trzecie miejsce zajął Adam dobrecko z Husqvarny. Najlepszym drwalem-studentem okazał się również członek Drużyny Drwali Makita Kamil Szarmach.

Zwycięzcami poszczególnych konkurencji zostali: Stanisław Biłoszewski (Nadleśnictwo Lutówko ZUL Biłoszewski) w ścince drzew, Andel Jiri (Dolmar, Czechy) w zmianie łańcucha tnącego. W przerzynce kombinacyjnej najlepszy okazał się Tomasz Kowol (Makita), a w przerzynce precyzyjnej - Perveka Jaroslav (Dolmar, Słowacja). Ten ostatni zawodnik zwyciężył także w okrzesywaniu.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz