Już tylko kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia EURO 2012. Na naszych nowych stadionach pojawią się tłumy kibiców, a organizatorzy muszą zapewnić wszystkim bezpieczeństwo. Pomogą im w tym systemy firmy Bosch.

Liczba biletów sprzedanych na wszystkie tegoroczne mecze Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej wynosi około 1,4 mln. Przy tak masowej imprezie konieczne jest zachowanie szczególnych środków bezpieczeństwa.
Pierwszym sprawdzianem dla organizatorów EURO 2012 będzie mecz otwarcia na Stadionie Narodowym. Na trybunach znajdzie się wtedy około 58 000 kibiców. Nad ich bezpieczeństwem czuwać będą między innymi dźwiękowy system ostrzegawczy (DSO) i system sygnalizacji przeciwpożarowej (PPOŻ) firmy Bosch. Chociaż nie są tak spektakularne, jak na przykład stalowa konstrukcja wspierająca dach stadionu, mają do odegrania znaczącą rolę.

 

Zadaniem systemu DSO jest informowanie o pojawieniu się zagrożenia oraz dostępnych drogach ewakuacyjnych. Stadion Narodowy wyposażono w ponad 7000 głośników. Zainstalowano je we wszystkich strefach nagłośnieniowych. Dzięki temu komunikat informacyjny będzie słyszalny na terenie całego obiektu, w tym także w garażach, punktach gastronomicznych i na klatkach schodowych. O tym, że w przypadku ewakuacji bardzo istotna jest doskonała słyszalność, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Z tego względu, za jakość dźwięku odpowiada aż 180 wzmacniaczy, a całym systemem sterują dwa kontrolery. Wszystko to sprawia, że zainstalowany na Stadionie Narodowym system DSO firmy Bosch jest największym tego typu systemem w Polsce. Nad bezpieczeństwem kibiców czuwać będzie także system sygnalizacji pożaru (PPOŻ) firmy Bosch. Składa się z czujek pożarowych, które w chwili wykrycia zagrożenia przesyłają informację do centrali pożarowej. Czujki mogą także sterować systemem DSO, który w odpowiednim momencie nada komunikat
o ewakuacji. W szybach windowych, gdzie ze względu na przepisy o warunkach technicznych, nie mogły zostać zainstalowane czujki, zamontowano 34 systemy zasysania dymu.

Stadion Narodowy wyposażono łącznie w ponad 10 000 elementów systemu sygnalizacji pożaru, które połączono z 14 centralami FPA 5000 rozlokowanymi w różnych miejscach obiektu i stanowiącymi jedną sieć. Całość tworzy jednolity, zintegrowany system sygnalizacji i alarmu pożaru.
Bohaterem EURO 2012 będzie również, porównywany do wielkiej bryły mieniącego się w słońcu bursztynu, Stadion PGE Arena Gdańsk. Rozegrane zostaną na nim cztery mecze, a każdy z nich obejrzy na trybunach około 43 600 osób. Nad ich bezpieczeństwem czuwać będą również mało widoczne systemy Bosch: dźwiękowy system ostrzegawczy DSO i system telewizji dozorowanej CCTV IP.

System monitoringu na PGE Arenie Gdańsk składa się z 440 kamer Bosch, które obserwują wnętrze obiektu oraz tereny wokół niego. Na trybunach, na zadaszeniu i ruchomych masztach wokół płyty boiska, umieszczono kamery wysokiej rozdzielczości HD. Kiedy pojawi się niebezpieczeństwo lub podejrzane zdarzenie, kamery wysuną się na wysokość około czterech metrów powyżej płyty boiska i zyskają wtedy nieograniczoną swobodę podglądu.
System monitoringu na stadionie wykorzystuje technologie IP. Obraz z kamer jest rejestrowany na 25 macierzach, które pracują w oparciu o technologię ISCSI.
Kamery umieszczone na ogrodzeniu stadionu mają funkcję inteligentnej analizy obrazu, która umożliwia sprawną detekcję zagrożeń.

(joter)

* Pola wymagane
Dodaj komentarz