Wydawało by się , że koszenie trawnika to prosta praca. Niemniej jednak nieprawidłowe koszenie może sprawić ,że długo nie będziesz z jego wyglądu zadowolony. Częstotliwość koszenia trawy musi uwzględniać również stopień nasłonecznienia trawnika. Trawniki słabo nasłonecznione kosimy rzadziej. Koszenie trawników najlepiej przeprowadzać na trawie suchej, pozbawionej porannej rosy lub mokrej od deszczu.

Kosiarka akumulatorowa Black & Decker grc4700 Fot. Black & DeckerSą dwie metody koszenia trawnika. Pierwsza to koszenie z pozostawieniem trawy na trawniku.  Zalegająca trawa  niestety pogarsza estetykę i może wpływać na rozwój chorób grzybiczych. Taką metodę możemy oczywiście zastosować jeżeli kosimy trawę bardzo często a ucięte źdźbła są bardzo małe i po skoszeniu ich nie widać.
Druga metoda strzyżenia to koszenie kosiarką z koszem . Trawa jest zbierana do kosza który musimy co jakiś czas opróżniać. Częstotliwość opróżniania kosza zależy nie tylko od wielkości trawy którą kosimy ale też od rodzaju Kosiarki Dobre kosiarki posiadają noże które nie tylko tną trawę ale również mielą co ma wpływ na wypełnienie kosza.
Koszenie trawy wymaga od nas pozostawienie trawy odpowiedniej wysokości . W okresach których trawa rozpoczyna,  kończy wegetację lub w okresach suszy wysokość trawy po koszeniu nie powinna przekraczać 4cm . W okresie letnim wysokość można zmniejszyć. Jedynie trawniki słabo nasłonecznione powinniśmy kosić wyżej zapewniając odpowiednią wegetację dla trawy.  

Miejmy też na uwadze fakt że częste strzyżenie trawy ale również odpowiednie nawożenie pozwala dobrze ukorzenić się trawie co skutecznie zagłusza chwasty które chcąc nie chcąc będą nam psuły wygląd trawnika. Po skończonym sezonie pozostawmy trawnik krótko obcięty co zapewni nam prawidłowy wzrost w następnym roku.

Niektórzy próbują bagatelizować problem doboru odpowiedniej Kosiarki do koszenia trawnika. Ważną cechą jest by kosiarka posiadała regulację wysokości koszenia. Umożliwi nam to zmianę wysokości pozostawionej trawy zależnie od pory roku i nasłonecznienia . Również odpowiednio wyprofilowany i trwały nóż sprawi ,że źdźbła trawy będą ucinane równo. Nierówno obcięta trawa ma skłonności do obsychania nierówności pozostałych po cieciu.(centrumpr)

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz