Zima to ciężki czas nie tylko dla drzew, krzewów czy kwiatów. Wiosenna regeneracja przyda się również trawnikowi. Najskuteczniej pomogą ją przeprowadzić trzy maszyny: wertykulator, aerator i glebogryzarka

Kup w Narzedzia.pl

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jaki wertykulator, aerator czy jaką glebogryzarkę wybrać dla własnego ogrodu, warto zaznajomić się z mechanizmem działania tych urządzeń.

 

Czym jest wertykulacja

Zabieg wertykulacji polega na pionowym nacinaniu darni. Metalowe ostrza specjalnego urządzenia przeznaczonego do wykonywania tej pracy – wertykulatora – tną darń, wyrzucając z niej wszystko, co zbędne. Zarówno martwe części roślin, jak i mech czy chwasty. Działanie może mieć charakter powierzchniowy lub głęboki. Najlepszy termin na wykonanie wertykulacji trawnika to wiosna – w tym czasie jest on zniszczony po okresie zimowym.

wertykulator do wertykulacji

 

Jak działa wertykulacja?

Wertykulacja działa na trawnik odżywczo – umożliwia, dzięki usunięciu tzw. warstwy filcu - przedostawanie się do gleby i korzeni powietrza, wody, składników mineralnych. Co więcej, poddana wertykulacji trawa uzyska większą odporność na choroby grzybowe, powstawanie mchu i chwastów. Co nie bez znaczenia, trawnik będzie prezentował się bardzo estetycznie.

Warto dodać, że zabieg powinien być przeprowadzony na krótko ściętej trawie (2-3 cm). Bardzo jest ważne, by pamiętać o usunięciu z powierzchni wszystkich przeszkód, które mogłyby przeszkodzić wertykulatorowi w działaniu: kamieni, gałęzi, chwastów. Nie zapominajmy o odpowiedniej wilgotności gleby – nie powinna być ona ani zbyt wilgotna, ani zbyt sucha. Sam zabieg wertykulacji nie należy do najtrudniejszych – wystarczy ustawić ostrza wertykulatora na odpowiednią wysokość i przejść przez trawnik pionowo, później poziomo. Jeśli po wszystkim będzie on wyglądał jak po trzęsieniu ziemi, będzie to oznaczać, że zabieg przebiegł prawidłowo i można sięgnąć po grabie w celu wyrównania terenu.

 

 

Sprawdź ofertę wertykulatorów w sklepie narzedzia.pl

 

Jak wybrać wertykulator

Nie bez znaczenia jest również wybór odpowiedniego narzędzia. Dla najbardziej cierpliwych i doświadczonych ogrodników odpowiedni będzie wertykulator ręczny. Jego obsługa wymaga jednak dużego nakładu sił i pracy. Urządzenia elektryczne i spalinowe są droższe, ale wydajniejsze, do ogrodu - idealne. Sprzęt elektryczny wytwarza mniej hałasu niż spalinowy, nie emituje też do środowiska szkodliwych substancji. Za to wertykulator spalinowy, choć działa głośniej, poradzi sobie z większymi powierzchniami i dysponuje większą mocą.

 

 

wertykulator

 

 

Bosch AVR 1100

Jedną z firm produkujących wertykulatory jest niemiecki Bosch. Z pewnością polecić można model AVR1100. Do głównych zalet narzędzia należy wyposażenie go w System Jet Collect. Składa się on z innowacyjnego walca z nożami ze stali szlachetnej i szczelin sprawnie doprowadzających powietrze. Dzięki temu usuwanie z trawnika resztek roślin, mchu przebiega bardzo szybko i skutecznie. Niewątpliwym atutem AVR1100 jest również pojemność jego zbiornika, która wynosi aż 50 litrów, co zapewnia dłuższe cykle pracy. Ponadto, dwukrotnie składany uchwyt oraz składany zbiornik sprawiają, że AVR1100 nie sprawia kłopotu ani podczas transportu, ani podczas przechowywania.

 

Wertykulator elektryczny Makita UV3200

Na uwagę zasługuje również urządzenie Makity - wertykulator elektryczny UV3200. Ten sprzęt najlepiej sprawdzi się na małych i średnich trawnikach. Warto dodać, że UV3200 posiada wydajny silnik. Regulacja o pięciostopniowej skali pozwala dopasować urządzenie do swojego wzrostu. Przyszłych użytkowników sprzętu zachwycić może również opcja złożenia narzędzia po zakończonej pracy - zajmuje on bardzo mało miejsca. Pojemność kosza sprzętu wynosi 32 litrów, natomiast szerokość robocza - 32 cm. Nie bez znaczenia jest również waga urządzenia - 15 kg.

 

wertykulator makita

 

A czym jest aeracja?

Aeracja jest zabiegiem nakłuwania, nie – jak w przypadku wertykulacji – nacinania darni. Napowietrza i rozluźnia glebę. Dzięki temu zostaje ona pobudzona do wzrostu, wyrównana, a korzenie nabierają siły. Aeracja przydaje się zwłaszcza powierzchniom często użytkowanym, można przeprowadzać ją częściej niż wertykulację – nawet kilka razy w trakcie sezonu – wiosną i późnym latem.

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z aeratorami dostępnymi w sklepie narzedzia.pl

 

 

Dzięki aeracji rozbudowany zostaje system korzeniowy, co więcej – darń staje się zwarta, podłoże napowietrzone. Trawnik będzie tracił mniej wilgoci, ponieważ ograniczone zostanie parowanie, stanie się również bardziej elastyczny. Podobnie jak w przypadku wertykulacji, aeracja walczy z mchem i chwastami, pomaga składnikom odżywczym dostać się do gleby.

 

Aeracja może być powierzchniowa – rozluźnia wierzchnią warstwę trawnika – oraz wgłębna – gdy chcemy wykonać głębsze otwory – do 10 cm głębokości. Ilość otworów w ciężkich glebach na metrze kwadratowym powinna wynosić około 200, w lżejszych – mniej. Proces przebiega podobnie jak wertykulacja – za pomocą specjalnego sprzętu, aeratora, poruszamy się po trawniku pionowo i poziomo. Wcześniej musimy usunąć z trawy kamienie, gałęzie itp.

 

aerator z wymiennymi wkładami

 

Aerator spalinowy lub elektryczny, a może buty lub walec z kolcami?

 

Do aeracji przeznaczonych jest kilka rodzajów narzędzi. Od najprostszych – butów z kolcami, przez walce po aeratory. Te mogą być elektryczne bądź spalinowe. Pierwsze poradzą sobie z powierzchniami do 500 m2, drugie – także ze znacznie większymi. Sprzęty z własnym napędem są wydajniejsze i wymagają od operatora mniej wysiłku niż te bez napędu.

 

Walec do trawy + kolce

Jednym z najprostszych narzędzi do aeracji jest walec z kolcami, taki jak ten firmy Romanik. Jego szerokośćrobocza to pomiędzy 500 a 600 mm. Jet zazwyczaj dość lekki, standardowy model wazy około 10,5 kg. To nieskomplikowane urządzenie może przynieść bardzo zadowalające efekty działania.

 

Aerator-wertykulator Verto 52G530, czyli 2w1

Dobrym i wygodnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w urządzenie 2w1 - aerator i wertykulator Verto 52G530. Posiada dwa wymienne wałki. Dzięki pierwszemu pracuje ono jako wertykulator - nacina chwasty, wybiera mech i napowietrza glebę. Natomiast drugi sprawia, że trawa jest grabiona, liście zbierane. Wałki: napowietrzający i wertykulujący są wymienne. Aerator-wertykulator Verto 52G530 posiada wydajny silnik o mocy 1400 W.

Strona 1 z 2
Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • Janusz 2015-05-14

    glebogryzarka to przydatna rzecz, jak ktoś ma spory ogród to polecam zakupić, ja mam działkę o powierzchni 600 mkw, w tym roku zamierzałem kupić, niestety wydatki urosły, może dzieci prezent sprawią tatusiowi ogrodnikowi ;)

  • wiktoross 2014-02-21

    a co sądzicie o glebogryzarce Silex 40 R-G producenta Stigi? Ma ktoś ten sprzęt?

* Pola wymagane
Dodaj komentarz