Dalmierze służą do określania odległości, jaka dzieli przedmiot lub cel od tegoż urządzenia. Techniczne podstawy, na których dalekomierze są zbudowane, zostały określone już pod koniec 1700 roku przez francuskiego astronoma Alexisa Marie Rochona. Chociaż mogą się nieznacznie różnić, wszystkie optyczne projekty oparte są na prostej trygonometrii. Określają one odległości, używając systemu luster i soczewek, by ustalić i zmierzyć kąty. Przez lata odkrycia naukowe zwiększyły znacznie precyzję i dokładność dalmierza. Większość współczesnych dalmierzy wykorzystuje zaawansowane technologie elektroniczne i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo, sport, myśliwstwo.
Dalmierz laserowy
Natomiast dzięki postępom w technologii laserowej i cyfrowej, małe kieszonkowe dalmierze łatwo zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie niezbędne są precyzyjne obliczenia odległości. Dalmierze laserowe obliczają odległość na dwa sposoby: poprzez mierzenie czasu, jaki zajmuje wiązce lasera wąskopasmowego „podróż” do celu i z powrotem lub poprzez interferometrię fali świetlnej, która mierzy stopień zakłócenia długości fali. Ze względu na wygodę, precyzję i dokładność, dalmierz laserowy stał się ulubionym narzędziem pomiarowym zarówno sportowców, jak i przedstawicieli wielu innych profesji.
Jego zastosowań może być bowiem wiele:
-
polowanie – pozwala natychmiastowo obliczyć odległość docelową i kompensację nachylenia;
-
pole golfowe – umożliwia na nim legalne mierzenie odległości do dowolnego obiektu;
-
geodezja i budownictwo – zastępuje mnóstwo innych przyrządów: papier, ołówek, taśmę z podziałką centymetrową, podczas gdy technologia cyfrowa umożliwia bezpośrednią, bezprzewodową transmisję pomiarów i obliczeń do laptopów i komputerów stacjonarnych;
-
wojsko – w systemach naprowadzania pocisku, namierzeniu celu, nawigacji;
-
egzekwowanie prawa – do wykrywania szybkości pojazdów i do udoskonalenia dokładności snajperów.
Dalmierz optyczny
Dalmierze optyczne są trwałe, dokładne i odporne na warunki atmosferyczne, a co najważniejsze, nie potrzebują baterii. Pierwsze dalmierze znalazły bezpośrednie praktyczne zastosowanie w fotografii i były powszechnie używane aż do końca 1950 roku, kiedy zostały zastąpione przez lustrzanki jednoobiektywowe (SLR). Dalmierze optyczne były pierwszym typem dalmierza, który dostosowano do broni wojskowej oraz urządzeniem, które znacznie poprawiło nowoczesne techniki pomiarowe.
Dalmierz-sonar
Rybacy odkryli, że oprócz dalmierza laserowego i dalmierza optycznego, przydatnym urządzeniem są dalmierze sonaryczne, nazywane także lokalizatorami ryb. Jak więc sama nazwa wskazuje, używanie tego typu przyrządu to najlepszy pomysł na określenie lokalizacji i głębokości, na której znajdują się ryby. Unikalna zdolność wody do przewodzenia fal dźwiękowych czyni sonar najdokładniejszym sposobem obliczania podwodnych prędkości i odległości.