Podkaszarka to proste urządzenie, dlatego podstawowe naprawy można wykonać w warunkach domowych. Za jej właściwą pracę odpowiada przede wszystkim odpowiednia eksploatacja i odpowiednie dostosowanie mocy do koniecznej do wykonania pracy.

Kup w Narzedzia.pl
Szpula z żyłką do podkaszarek EasyGrassCut Bosch
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
24,37
Szpula z żyłką 1,2mm Ryobi RAC118
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
28,99
Głowica z nożami do podkaszarek akumulatorowych Ryobi RAC155
dostępne
10 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
63,49
Nóż zapasowy do Rotak 34 Bosch
dostępne
7 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
53,99
62,99

Prawidłowe użytkowanie podkaszarki

Bardzo często awarie podkaszarki są spowodowane tym, że sprzęt jest przeciążany w czasie pracy. Małe urządzenie na prąd o niewielkiej mocy nie wystarczy do przycięcia trawy na hektarowym polu. Warto przede wszystkim zapoznać się z instrukcją obsługi, ponieważ producent informuje w niej o tym, jak długo może pracować urządzenie, jak odpowiednio o nie zadbać itp.

Tylko z taką wiedzą można mieć pewność, że podkaszarka użytkowana jest prawidłowo.

Konserwacja wykaszarki

Spore znaczenie ma także to, aby odpowiednio przygotować sprzęt do sezonu. Przede wszystkim urządzenie należy dokładnie oczyścić z resztek roślin, zwłaszcza część pomiędzy elementem tnącym i przekładnią kątową. Jeśli po sezonie w zbiorniku nadal znajdują się resztki paliwa, to należy je dokładnie oczyścić. Oczywiście takiej pielęgnacji nie będzie wymagała podkaszarka akumulatorowa, ponieważ nie korzysta z mieszanek benzyny.

Przed sezonem warto się też sprawdzić, czy przydatne będą nam dodatkowe akcesoria do wykaszarek. Na pewno trzeba zaopatrzyć się się w zapas żyłki. Czasem niezbędna może okazać się nowa głowica.

Gaśnięcie na jałowym biegu

Częstą awarią jest gaśnięcie podkaszarki na jałowym biegu. W takiej sytuacji po pierwsze należy sprawdzić, czy nie poluzowała się śruba regulacyjna. Zajmie to jedynie kilka chwil, a do jej ewentualnego dokręcenia przyda się odpowiedni śrubokręt. W przypadku podkaszarek spalinowych, należy sprawdzić czy wszystkie części pracują poprawnie. Przegląd powinien dotyczyć świec oraz filtrów paliwa i powietrza.

Jednym z najważniejszych elementów w podkaszarce jest gaźnik. Należy przyjrzeć się, czy jego uszczelka na pewno jest w dobrym stanie i czy spełnia swoje zadanie. Problem może leżeć także w innych elementach gaźnika, dlatego powinien zostać poddany dokładnym oględzinom. Awaria może dotyczyć także śruby ograniczającej przepustnicę. Urządzenie nie jest w stanie regulować wtedy mocy w prawidłowy sposób.

Konserwacja wykaszarki

Jeśli po sprawdzeniu tych elementów podkaszarka nadal gaśnie na jałowym biegu, to powinno się dokładnie obejrzeć membranę podnoszącą ciśnienie paliwa. Jeśli pojawiają się w niej dziury, to nie będzie wytwarzała ciśnienia dostatecznie wysokiego, aby dostarczać paliwa do silnika na niskich obrotach. W efekcie silnik gaśnie. Podkaszarka elektryczna nie będzie wymagała takich gruntownych przeglądów, jednak trzeba liczyć się z tym, że jej moc jest niższa niż urządzeń spalinowych. Poza tym w czasie prac może przeszkadzać kabel podłączony do prądu.

Podkaszarka elektryczna – przyczyny awarii

Do naprawy urządzenia elektrycznego potrzebne będą inne narzędzia, niż te wykorzystywane przy sprzętach spalinowych. Przede wszystkim nie obędzie się bez multimetra, który sprawdzi czy prąd prawidłowo płynie w obwodach elektrycznych. Często za awarię odpowiada kabel zasilający, który odłączył się od wewnętrznych elementów elektrycznych np. w wyniku silniejszego szarpnięcia.

Multimetrem powinno się sprawdzić także przycisk zasilania. Na urządzeniu powinna się pojawić informacja o wartości jego oporu. Jeśli nie występuje żadne, to z pewnością przycisk nadaje się tylko do wymiany. Narzędzie diagnostyczne posłuży także do przeglądu silnika. Płytki kolektora nie powinny mieć żadnych pęknięć, a wartości pokazywane przez multimetr muszą być do siebie dosyć zbliżone. Wszelkie odchyły świadczą o nieprawidłowym przepływie prądu.

Konserwacja wykaszarki

W silniku warto sprawdzić czy uzwojenie wirnika działa prawidłowo. Pomiar rezystencji powinno się ustawić w tryb 1 MΩ i podłączyć jedną sondę do masy wirnika, a drugą do którejkolwiek płyty kolektora. Pokazywana wartość powinna być bardzo wysoka. Zdarza się też, że pomimo prawidłowej pracy silnika, nie obraca się lina. Przyczyną tego najczęściej jest wałek, który powinien przenosić moment obrotowy i wprawiać linę w ruch. Często jest to wynik nieprawidłowej pielęgnacji. Brak czynnika smarującego powoduje, że powstaje tarcie, które szybko uszkadza linę. Wtedy konieczna jest jej wymiana.

Konserwacja podkaszarki

Okresowa konserwacja sprzętu zawsze pozytywnie wpływa na jego żywotność. Regularne kontrolowanie stanu ostrzy czy smarowanie przekładni kątowej co sezon, to gwarancja wydłużenia żywotności elektronarzędzia. W przypadku gdy do dyspozycji pozostaje podkaszarka z głowicą żyłkową, przegląd powinien dotyczyć także noża odcinającego żyłkę. Czasem za nieprawidłową pracę podkaszarki odpowiada sama żyłka, która może być źle dobrana. Jeśli będzie zbyt gruba, to narzędzie nie będzie pracować prawidłowo.

Konserwacja wykaszarki

Nawet jeśli podkaszarka jest już po terminie gwarancji, lepiej jest jej nie wyrzucać przy pojawiających się problemach, ale podjąć się trudu jej naprawienia. To rozwiązanie jest oszczędniejsze, ale jest też mniej szkodliwe dla środowiska. W przypadku gdy ma się pewność, że podkaszarka jest już zupełnie zepsuta, należy oddać ją do PSZOK, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Elektronarzędzi nie wolno wyrzucać z innymi odpadami.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane