Używanie na co dzień w pracy różnych elektronarzędzi potrafi nadwyrężyć mięśnie i zmęczyć prawie każdego człowieka. W takich przypadkach możemy się wspomóc balanserami, które przymocowane na haku, rusztowaniu, bądź innym elemencie, utrzymują dany sprzęt. Odciążnik tego typu jest nieocenioną pomocą w wielu branżach i profesjach. Czym jest i jak działa balanser linkowy?

Kup w Narzedzia.pl
Balanser PROFI 9-15 kg Gudepol NO1057
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
1 010,99
Balanser 13,5 - 17 kg Fein 90801030004
dostawa
wysyłka
>12 dni
1 234,99
Balanser Festool BR-RG 150
dostawa
wysyłka
>12 dni
1 117,99
Balanser 3,5 - 6,5 kg Fein 90801026006
dostawa
wysyłka
>12 dni
1 040,49
Balanser 1 - 3 kg Fein 90801024009
dostawa
wysyłka
>12 dni
899,99
Balanser PROFI 5-9 kg Gudepol NO1056
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
3-5 dni
881,99

Czym są balansery?

Balanser to urządzenie, które pomaga przy dźwiganiu ciężkich przedmiotów i manewrowaniu nimi. Działa przy użyciu mechanicznej sprężyny i równoważy wagę zawieszonego w osi pionowej przedmiotu. Przy jego pomocy można manipulować sprzętami np. pneumatycznymi, bez wkładania w to dużej siły.

Balanser firmy Festool

Balanser linkowy dźwiga elementy zamiast operatora, któremu pozostaje jedynie sterowanie narzędziem. Za jego działanie odpowiada mechanizm sprężynowy np. szpula lub bęben, z owiniętą wokół linką. Sprężyna śrubowa jest napięta w taki sposób, aby zrównoważyć ciężar podnoszonego elementu. Dzięki temu manipulowanie obiektem wymaga bardzo małej siły. Udźwig sprężyny regulowany jest za pomocą pokrętła lub klucza płaskiego, w zależności od modelu urządzenia. Balanser, powszechnie nazywany również przeciwwagą, posiada element, za pomocą którego może być przymocowany – jest to zazwyczaj hak lub kółko. Zawiesza się je u sufitu, na rusztowaniu bądź innej podobnej konstrukcji.

Zastosowanie balansera

Balanser to swego rodzaju odciążnik, jako że odciąża operatora w jego pracy. Powszechnie jest używany na liniach produkcyjnych, gdzie przez cały dzień pracownicy pracują na jednym narzędziu, np. wkrętarce. Dzięki balanserowi linkowemu, który jest umocowany nad operatorem, narzędzie wymaga jedynie siły potrzebnej do nakierowania go w odpowiednie miejsce i wkręcenia śruby lub wkrętu.

Balanser marki Gudepol

Balansery mają różne udźwigi od 0,2 kg do nawet kilkuset kilogramów. Urządzenie ważące 2 kg zdaje się lekkie, ale dla osoby obsługującej je w miejscu pracy na etacie (5 dni w tygodniu przez 8 godzin), może w konsekwencji ciążyć i męczyć mięśnie ręki oraz kręgosłup. Balanser niweluje ciężar tego urządzenia w ogromnym stopniu. Wpływa również na bezpieczeństwo pracy, ponieważ minimalizuje ryzyko wypadnięcia urządzenia z dłoni lub omsknięcia się i zrobienia sobie krzywdy podczas pracy.

Do urządzeń pneumatycznych można zamocować na balanserze linkowym specjalny zestaw przyłączeniowy sprężonego powietrza (np. węże spiralne, przewody ciśnieniowe), zasilający tego rodzaju sprzęt. Zastosowanie tego narzędzia jest więc ogromne: budownictwo, przemysł produkcyjny, mechanika samochodowa, stacjonarna obróbka wszelkiego rodzaju materiałów, spawanie, kontrola jakości czy prace monterskie.

Odciążniki pełnią funkcję przede wszystkim w użytku profesjonalnym, czyli częstym i intensywnym wykorzystywaniu narzędzi. W warunkach domowych nie są to przyrządy niezbędne, lecz także bywają użyteczne.

Jaki balanser wybrać?

Wybór balansera powinien być podyktowany głównie udźwigiem, czyli wagą narzędzia, z jakiego planujemy korzystać, posługując się dla wygody odciążnikiem. Modele różnią się między sobą również długością linki oraz materiałem, z którego jest zbudowana.

Wartość udźwigu jest podawana w określonym zakresie kilogramów, ale na ogół balansery linkowe mogą dźwigać przedmioty nawet do 180 kg. Należy stosować się do podanego przez producenta udźwigu, aby nie zniszczyć przyrządu i tym samym nie zrobić sobie krzywdy podczas korzystania z niego. Jeżeli ograniczenie wynosi przykładowo do 8 kg, absolutnie nie należy wieszać na nim urządzeń ważących więcej. Ponadto warto szukać modelu z możliwością blokowania linki na dowolnej wysokości, co z pewnością poprawi jakość pracy z balanserem.

Jeżeli poszukujesz balansera dobrej jakości to zapraszamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu narzedzia.pl, w którym znajdziesz sprzęty do 17 kg udźwigu. Balanser linkowy odciąży Cię w pracy z urządzeniami zarówno elektrycznymi, jak i pneumatycznymi, zapewni większe bezpieczeństwo w trakcie ich używania oraz wpłynie pozytywnie na Twoje zdrowie, w trudnej i wymagającej pracy fizycznej.

Balanser marki Gudepol

Dodaj komentarz
* Pola wymagane